Klasszikus

Lunchtime koncertek indulnak az ELTE Bölcsészettudományi Karán

2025.02.11. 14:10
Ajánlom
Az ELTE BTK Művészetközvetítő és Zenei Intézetének művészeti instruktor mesterképzési szakos hallgatói 2025 februárjától egyedülálló koncertsorozatot indítanak ,,Gyakorlat felsőfokon” jeligével, amely során zeneművészeti egyetemek hallgatói kapnak fellépési lehetőséget Budapest szívében, a Trefort-kertben. A Lunchtime koncertek a Nyugat-Európában közkedvelt hangversenytípust honosítják meg, amelynek célja a kulturális élet fellendítése és nívós zenei előadások „becsempészése” a hétköznapokba.

A Lunchtime eredete

A Lunchtime koncertek eredete a II. világháború időszakára tehető, amikor színházak, múzeumok, koncerttermek és galériák zártak be szerte Angliában. Myra Hess zongorista kezdeményezésére azonban újra fellendült a művészeti élet Londonban. Hess Kenneth Clarkot, a Nemzeti Galéria igazgatóját kérte meg, hogy a galériát olyan hangversenyhelyszínné alakíthassa, ahol az előadások kötetlen jellegűek: a közönség mindvégig szabadon jöhet-mehet, illetve akár szendvicseket fogyaszthat. Az első koncertet 1939. október 10-én rendezték meg – bizonytalan volt, hogy egyáltalán lesz-e közönsége, azonban (Hess nagy meglepetésére) az épület előtt kígyózó sor egészen a Trafalgar térig nyúlt, s végül a művészek mintegy 1000 ember előtt koncertezhettek. Ezt követően a Lunchtime rendszeres eseménnyé nőtte ki magát.

Egyedi kezdeményezés a Trefort-kertben

A tervezett budapesti koncertsorozat a Trefort-kertben, az ELTE Bölcsészettudományi Kar F épületének Kodály termében kap helyet, amely közel 70 fő befogadására alkalmas. A helyszín választása nem véletlen:

a kert Budapest szívében, a Múzeum körúton, tehát turisztikai szempontból kiemelkedő környezetben, jól megközelíthető helyszínen található.

A rendezvények legfőbb célcsoportját a turisták, a diákok és a nyugdíjasok alkotják, de a szervezők bárkit szeretettel várnak, akinek akad egy fél órája ebédidőben. A koncertek alcíme, a Gyakorlat felsőfokon arra utal, hogy a projekt a felsőoktatásban tanulóknak több szempontból is jó lehetőséget nyújt: egyrészt a zeneművészeti hallgatók félórás fellépések keretében mutathatják be tudásukat, másrészt az ELTE BTK művészetközvetítést tanuló hallgatói „élesben” gyakorolhatják a koncertszervezést az adott alkalmakon.

A program önerőből, támogatás nélkül indul, de a szervezők bíznak benne, hogy sikere lehetőséget teremt jövőbeli pályázatok elnyerésére, s így a Lunchtime koncertekből hagyomány válhat. Addig is a koncerteken adományládát helyeznek el, amelynek bevételéből az előadókat támogatják.

Az eseményre a belépés ingyenes.

Nyitókoncert: Sas Nelli és csapata

A nyitóelőadásra február 17-én 12 órakor kerül sor. A győri Széchenyi István Egyetem Zeneművészeti Karán klasszikus énekművész diplomát szerzett Sas Nelli, aki jelenleg a Magyar Rádió Művészeti Együtteseiben is énekel, valamint Baczkó Panna Bella, a budapesti Weiner Leó Konzervatórium magánének szakos hallgatója varázsol el minket klasszikus és romantikus művekkel. Zongorán kísér Szilágyi Emese, a győri egyetem klasszikus hangszerművész – zongora szakos hallgatója. A rendkívül színes műsorban felcsendülnek Mozart, Mendelssohn, Mahler, Puccini, Delibes és Rossini híres dallamai is. A részletes műsor itt található.

Következő időpontok:

  • Március 3.: Olti Lilla, hárfa (Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem), közreműködik Mendik Ágnes fuvolán
  • Március 24.: Dezső Sára, klasszikus ének (Miskolci Egyetem Bartók Béla Zeneművészeti Kar)
  • Április 14.: A Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kar zongora szakos hallgatói: Fridrich Hanna, Farkas Lili, Németh Ferenc, Junge Chen 

További információ az esemény Facebook-oldalán és az ELTE Lunchtime koncert oldalán.

Fejléckép: ELTE BTK F épület (forrás: ELTE BTK Művészetközvetítő és Zenei Intézet)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

15 sor színház: Büszkeség és balítélet

Abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy rengeteg kultúrát fogyasztunk nap mint nap, kár, hogy élményeinknek csupán töredékét oszthatjuk meg olvasóinkkal. A következő rövid írás a Vígszínház Büszkeség és balítélet című előadásáról szól. 15 sor színház.
Vizuál

Újabb Mijazaki-klasszikus jön a mozikba

Folytatódik az ADS Service Ghibli-sorozata, amely során Mijazaki Hajao újabb remekműve kerül nagyvászonra: az 1989-es A Kiki – A boszorkányfutár április 3-tól lesz látható a magyar mozikban.
Vizuál

Peter Lindbergh képeivel érkezik a Budapest Fotófesztivál

Országos premierrel indítja programsorozatát a Budapest Fotófesztivál – Magyarországon először a Műcsarnokban láthatók a legendás német divatfotográfus, Peter Lindbergh ikonikus alkotásai.
Klasszikus

Minden, amit a Máté-passióról tudni kell

A zenetörténet két talán legismertebb passiója – a János- és a Máté-passió – Johann Sebastian Bach nevéhez fűződik, utóbbit az idei Bartók Tavaszon is hallhatja a közönség. Most elárulunk néhány érdekességet róla!
Zenés színház

Horváth István a Magyar Állami Operaház kamaraénekese lett

A népszerű tenort a március 23-i Bánk bán-előadás tapsrendje alatt érte a meglepetésszerű bejelentés: a következő szezonban a Magyar Állami Operaház legnagyobb címét viselheti.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

5+1 érdekesség Bartók Mikrokozmoszáról

Bartók Béla Mikrokozmosz című zongorasorozatának tételei, valamint a zeneszerzőt inspiráló mezőségi dallamok állnak a Mezőség-Mikrokozmosz című összművészeti előadás fókuszában. Előbbiről árulunk el most néhány érdekességet.
Klasszikus ajánló

Minden, amit a Máté-passióról tudni kell

A zenetörténet két talán legismertebb passiója – a János- és a Máté-passió – Johann Sebastian Bach nevéhez fűződik, utóbbit az idei Bartók Tavaszon is hallhatja a közönség. Most elárulunk néhány érdekességet róla!
Klasszikus ajánló

Mendelssohn-variációk – először hallható zongoraest az Óbudai Zsinagógában

Villányi Dániel zongoraművész koncertjének műsora a romantika-késő romantika világát olyan zeneszerzők remekművein keresztül járja be, akiket Felix Mendelssohn szelleme mélyen érintett – személyesen vagy művészetén át.
Klasszikus hír

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Klasszikus ajánló

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.