Klasszikus

Ma 130 éves a Zeneakadémia

2005.11.14. 00:00
Ajánlom
1875. november 14-én kezdte el lakásán a zeneoktatást Liszt Ferenc. A zeneszerző nevét viselő Zeneakadémia azóta a világ egyik legnevesebb zeneoktatási intézményévé vált. A vasárnap este rendezett ünnepi koncerten a Bécsi Filharmonikus Zenekar szólócsellistája, Varga Tamás is játszott, aki egyébként maga is a Zeneakadémián végzett.

Pontosan 130 éve kezdett el Liszt Ferenc ifjú, tehetséges zenészeket tanítani budapesti, Hal téri lakásán. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem (LFZE) azóta a magyar zenei élet központjává vált, az itt végzettek pedig az egész világban elismert papírral rendelkeznek.

„A Zeneakadémia diplomája nagyon értékes, óriási rangot jelent ott végezni" – mondta Batta András, az LFZE rektora a FigyelőNetnek. Példaként említette, hogy a kecskeméti Kodály Intézetre beadott jelentkezések száma megötszöröződött, mivel 2006. január elsejétől ez az intézmény is a Zeneakadémiához fog tartozni. „Fontosnak tartom, hogy megtartsuk a képzés elit jellegét, a tradíciókat. A növendékeknek minél többet szeretnénk nyújtani: nagynevű tanárokat, hagyományokat, és természetesen szeretnénk nemzetközivé válni" – hangsúlyozta a rektor, aki 25 éve tanít az intézményben, és egy éve irányítja azt.

Mint mondta, szeretnék a legjobb muzsikusokat meghívni, ennek azonban anyagi akadályai vannak. „A világ minden tájáról szívesen jönnének a híres előadók. A Zeneakadémia regionálisan is könnyen vezető szerepet tölthetne be, ám ez mind pénzkérdés. A közeljövőben azonban a magyar hangversenyélet központjává szeretnénk válni. A mai koncert – és az egész Alma Mater sorozat – is ebbe az irányba mutat" – mondta Batta András.

A rektor a lap kérdésére elmondta, a régi épület felújítása mellett egy új épület megvásárlásán is gondolkoznak, amely a külföldi tehetségeknek szervezendő kurzusoknak adhatna otthont. Hozzátette: szerencsére koncerttermekkel nagyon jól állnak, a Zeneakadémia nagyterme nagyságban és akusztikában is tökéletes, ráadásul a régi épületben is vannak nagyobb koncertekre alkalmas termek.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Zoboki Gábor: A Müpa tervezésében a szakmám és a szenvedélyem találkozott

Immár húsz éve, hogy a Müpa a hazai kulturális élet egyik legjelentősebb helyszínévé vált, nagy sztárok csodálkoztak el, milyen pompás akusztikai környezetben lehet itt muzsikálni. Zoboki Gábor építész felidézte a kezdeteket.
Plusz

Novák Péter, Blaskó Borbála, Szervét Tibor és Várdai István is állami elismerést vehetett át március 15-e alkalmából

Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter állami elismeréseket adott át a közelgő nemzeti ünnep alkalmából a Pesti Vigadóban, március 13-án.
Plusz

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Színház

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat, Barisnyikov videón köszöntötte

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat. A Rózsavölgyi Szalonban megtartott ünnepélyes díjátadón Pintér Béla mondott laudációt, míg a világhírű balettművész, Mihail Barisnyikov videóüzenet küldött.
Színház

Koncz Andrea: „Könnyen azonosulok a beatnemzedék lelkületével”

Koncz Andrea tizenhárom éve erősíti az Újszínház társulatát. A színésznővel új bemutatója, A hóhér kötele kapcsán színpadi időutazásról, a határon átnyúló pályakezdésről, Jack Kerouac-ról és a támogató családi háttérről is beszélgettünk.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

A szélességi körök visszhangjai – spanyol vonósnégyes kalauzol az európai és amerikai zene világában

A Cuarteto Matrice programja északról dél felé haladva navigál keresztül a 20. századi Európán és Amerikán. A spanyol kvartett a hiánypótló MERITA – európai kamarazenei együttműködés keretében érkezik Magyarországra, és ad koncertet a BMC-ben, április 7-én.
Klasszikus gyász

Elhunyt Sofia Gubaidulina zeneszerző

Napjaink egyik legjelentősebb orosz zeneszerzőjét, aki élete utolsó évtizedeit Németországban töltötte, kilencvenhárom éves korában, március 13-án érte a halál.
Klasszikus ajánló

Végh Sándor egykori tanítványa tart kamarazene kurzust a Concerto Mesteriskola keretében

A kamarazenei élet egy újabb kiválósága, Arvid Engegård tart ingyenes, nyilvános, angol nyelvű mesterkurzust március 17-én, a zenekar Páva utcai székházában.
Klasszikus hír

Még lehet jelentkezni a Kocsis Zoltán-díjra!

A Kocsis–Hauser Alapítvány idén is meghirdette a Kocsis Zoltán-díjat, amelyre a Magyarországon és külföldön élő magyar állampolgárságú, valamint Magyarországon élő vagy tanuló külföldi, nem magyar állampolgárságú zongoristák jelentkezését várják. Jelentkezési határidő: április 10.
Klasszikus ajánló

Haydn alakját járja körül a Metrum Ensemble koncertszínházi előadása

A zeneszerző titokzatos élete, a zseni és a külvilág kapcsolata, valamint a Haydn körüli nőalakok állnak a Haydn out, muse in – múzsadilemmák – című előadás fókuszában, amely legközelebb április 4-én látható a Jurányi Házban.