Pontosan 130 éve kezdett el Liszt Ferenc ifjú, tehetséges zenészeket tanítani budapesti, Hal téri lakásán. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem (LFZE) azóta a magyar zenei élet központjává vált, az itt végzettek pedig az egész világban elismert papírral rendelkeznek.
„A Zeneakadémia diplomája nagyon értékes, óriási rangot jelent ott végezni" – mondta Batta András, az LFZE rektora a FigyelőNetnek. Példaként említette, hogy a kecskeméti Kodály Intézetre beadott jelentkezések száma megötszöröződött, mivel 2006. január elsejétől ez az intézmény is a Zeneakadémiához fog tartozni. „Fontosnak tartom, hogy megtartsuk a képzés elit jellegét, a tradíciókat. A növendékeknek minél többet szeretnénk nyújtani: nagynevű tanárokat, hagyományokat, és természetesen szeretnénk nemzetközivé válni" – hangsúlyozta a rektor, aki 25 éve tanít az intézményben, és egy éve irányítja azt.
Mint mondta, szeretnék a legjobb muzsikusokat meghívni, ennek azonban anyagi akadályai vannak. „A világ minden tájáról szívesen jönnének a híres előadók. A Zeneakadémia regionálisan is könnyen vezető szerepet tölthetne be, ám ez mind pénzkérdés. A közeljövőben azonban a magyar hangversenyélet központjává szeretnénk válni. A mai koncert – és az egész Alma Mater sorozat – is ebbe az irányba mutat" – mondta Batta András.
A rektor a lap kérdésére elmondta, a régi épület felújítása mellett egy új épület megvásárlásán is gondolkoznak, amely a külföldi tehetségeknek szervezendő kurzusoknak adhatna otthont. Hozzátette: szerencsére koncerttermekkel nagyon jól állnak, a Zeneakadémia nagyterme nagyságban és akusztikában is tökéletes, ráadásul a régi épületben is vannak nagyobb koncertekre alkalmas termek.