Klasszikus

Mácsai Pál és Parti Nagy Lajos ajánlja Lukács Miklós új lemezét

2024.01.25. 14:25
Ajánlom
Február 2-án jelenik meg a Lukács Miklós vezette Cimbiózis Trió és a Concerto Budapest kortárs együttese, a Ligeti Ensemble közös lemeze, Responses to Ligeti címmel. A felvételt a társművészetek nagyjai is méltatták.

Ligeti György születésének centenáriumán készült az a különleges lemez, amelyen Lukács Miklós jazz, kortárs zene és improvizáció között egyensúlyozó Cimbiózis Triója, illetve a kortárs zenére szakosodott Ligeti Ensemble fogalmazza meg válaszait a Tíz darab fúvósötösre című műben felvetett kérdésekre. Az albumon határokat nem ismerő művészek veszik kezükbe és formálják tovább Ligeti örökségét:

két kisegyüttes tesz tanúságot arról, hogy a magyar zeneszerző munkásságának ihlető ereje a kortárs jazzben is a mai napig jelen van.

A Keller András és Rácz Zoltán által életre hívott, a Concerto Budapest égisze alatt működő Ligeti Ensemble zenészei szólaltatják meg az embert próbáló tíz fúvósötöstételt, amelyekre Lukács Miklós Cimbiózis Triója felel, elmosva a kortárs zene és jazz között sokszor amúgy is oly vékony határvonalat.

A Cimbiózis Trió nem átírta Ligeti művét, ehelyett arra keresett módokat, hogy párbeszédre lépjen az elhangzó zenei anyaggal, ami elő- és utójátékok formájában, különböző hangulatok és színek zenei kibontásában, a 7. tétel során pedig a fúvósötössel szimultán játék dimenzióváltó erejében valósult meg. Az együttműködést Lukács Miklós álmodta meg a BMC felkérésére, és miután a két zenekar 2023 májusában a Ligeti 100 fesztiválon bemutatta az anyagot, stúdióba is vonultak – ennek eredményét ismerheti most meg a közönség.

A lemezen közreműködik:

Cimbiózis Trió: Lukács Miklós – cimbalom, Orbán György – nagybőgő, Baló István – dob

Ligeti Ensemble: Kaczander Orsolya – fuvola, Ella Dániel – oboa, Klenyán Csaba – klarinét, Mohai Bálint – fagott, Benyus János – kürt

LigetiEnsemblephotoFegyvernekySandor-102433.jpg

Ligeti Ensemble (Fotó/Forrás: Fegyverneky Sándor / BMC Records)

Lukács Miklós felkérte két korábbi művészpartnerét, hogy a megjelenés előtt véleményezzék a lemez anyagát. Parti Nagy Lajos versben, Mácsai Pál rövid, személyes hangú üzenetben méltatta a felvételt.

Parti Nagy Lajos verse:

(allegroteszk)

húrozat az égbe
motozó zsinórpadlás
gyorsítva visszafojtva
egymást kereső egymásnak
felelő létrák elnyíló szövevény
porfényháló reflektortörmelék
sebes rácsok lepkeszájak
mintázata nyalábsötét
gyengéd allegroteszk
egy összegyűrt világban

Mácsai Pál üzenete:

„A hagyományhoz való merev ragaszkodás rítust teremt, nem élő anyagot. Ezen a lemezen az elődtől átvett tétel-feliratok védelme alatt új világ keletkezik.  

Lukács Miki gesztusa maga is tradíció: minden ered valahonnan.

Shakespeare például harminchét drámájából csak kettő történetét találta ki, a többit mind vette, találta, lopta, majd variálta: a művészetben nincs tulajdon, az az üzlet dolga.  A művészetben továbbá nem kell (nem is lehet) ésszel kitalálni semmit: a művészet az, ha a magunk képére formáljuk, amit ismerünk.   

Ahogy megy az idő, egyre hálásabb vagyok mindenért, ami oda visz, ahol még nem jártam. Köszönet ezért az élményért ennek a lemeznek.”

A lemez február 2-án jelenik meg digitális formában, a BMC Records oldalán, illetve a különböző streamingoldalakon, fizikai hordozón pedig a hónap közepén.

A lemez kapcsán a BMC Lukács Miklóssal és Klenyán Csabával beszélgetett, a páros interjú itt hallgatható meg:

Fejléckép: A Cimbiózis Trió és az album borítója (fotó/forrás: Huszti István / BMC Records)

Száz év hét napban – a BMC Ligeti Fesztiválján jártunk

Kapcsolódó

Száz év hét napban – a BMC Ligeti Fesztiválján jártunk

A Ligeti György születésének századik évfordulója alkalmából rendezett eseménysorozat csúcspontja a Budapest Music Centerben rendezett egyhetes fesztivál volt. Négy, igencsak különböző típusú koncerten jártunk

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

5+1 kiállítás, amit még láthatunk januárban

Gyűjtögető szerzők, kínai étkezéskultúra, pillanatképek a sarkvidékről – cikkünkben az e hónapban még megnézhető kiállításokból válogattunk. 5+1 utolsó esély januárra.
Színház

„Ezek a hibák a bizalmat rombolják” – a Magyar Színházi Társaság válaszokat vár a Kolibri Színház ügyében

A szervezet nyílt levelet fogalmazott meg Hankó Balázs miniszter felé, írásukban egyebek közt arra kérik a tárcavezetőt, adjon választ arra, miért Zalán Jánost nevezte ki a Kolibri Színház élére, miközben a társulat túlnyomó többsége nem az ő pályázatát támogatta.
Színház

Üdvözli az igazgatói kinevezéseket, és töretlen alkotókedvet kíván a Magyar Teátrumi Társaság

A hazai előadóművészeti szféra legnagyobb szakmai-érdekképviseleti szervezete reagált a Magyar Színházi Társaság közleményére.
Vizuál

Megérkezett Borbély Alexandra új filmjének előzetese

Az Európai Filmakadémia-díjat nyert Borbély Alexandra (Testről és lélekről) egy felemelő alkotás főszereplőjeként tér vissza a mozikba. Az Emma és a halálfejes lepke februártól lesz látható itthon.
Színház

Mundruczó Kornél rendezése Németország legjobb előadásai között

A Proton Színház Parallax című előadása Németországban versenyben van a 2024-es év legjobb előadása címért. A produkcióra január 15-ig lehet szavazni.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus hír

A Zeneakadémia növendéke bekerült a Berlinale Talents programjába

A Berlini Nemzetközi Filmfesztivál keretében megvalósuló tehetséggondozó programba idén beválogatták Szászi Petrát is, aki egyebek közt olyan alkotások zenéjét szerezte, mint az Árni vagy az idei Berlinalén debütáló Élő kövek. 
Klasszikus ajánló

„Mozarttal segíteni lehet a világon” – a Concerto Budapest idén is megrendezi a Mozart-napot a Zeneakadémián

A fesztivál, amelyre minden évben rekordsebességgel fogynak el a jegyek – ez a Concerto Budapest Mozart-napja, amely 2018 óta hagyományosan március első vasárnapján várja egy teljes napon át a Mozart-rajongókat a Zeneakadémián.
Klasszikus ajánló

Francia klasszikusokat játszik a Nemzeti Filharmonikusok Julien Chauvinnel

Mit komponáltak Haydn és Mozart kortársai Párizsban? Erre ad választ január 21-én a Nemzeti Filharmonikus Zenekar a Zeneakadémián, világhírű francia vendége, Julien Chauvin hegedűművész-karmester társaságában.
Klasszikus hír

Fischer Ádámot nemzetközi zenei díjjal ismerték el

A karmester az International Classical Music Award (ICMA) különdíját kapta új Haydn-felvételéért, amelyeket az általa vezetett Dán Kamarazenekarral készített a Naxos Kiadónál.
Klasszikus ajánló

Újabb Príma Donnák lépnek fel az Eiffel Műhelyházban

Tokody Ilona január 18-án Puccini-dalokkal lép a közönség elé, míg Rost Andrea február 7-én kedvenc operarészletei mellé operett- és musicalszámokat is válogatott műsorába.