Klasszikus

Madaras Gergely a besanconi döntőben

2011.09.21. 11:00
Ajánlom
A világ legnagyobb karmesterversenyének, az 52. Besançoni Nemzetközi Karmesterverseny legjobbjai közt van a magyar dirigens.

A válogatóra több mint kétszázan jelentkeztek, a nyolcaddöntőbe húsz, a negyeddöntőbe tíz versenyző jutott. Szeptember 20-án rendezték az elődöntőket, mely során Puccini Bohéméletéből és Haydn A teremtés című oratóriumából kellett vezényelni részleteket.

Madaras Gergely egyetlen magyarként jutott be a legjobbak közé a zsűri értékelése szerint, mely olyan jeles művészekből áll, mint Sir Andrew Davis (elnök), Michael Jarrell (zeneszerző), Anne Midgette (a The Washington Post klasszikus zenei kritikusa), David Pickard (a Glyndebourne Fesztivál igazgatója), Michel Tabachnik (a Brüsszeli Filharmonikusok zeneigazgatója), Fabrizio Ventura (a Müster Opera és Zenekar zeneigazgatója) és Paul Watkins (az Angol Kamarazenekar zeneigazgatója). A verseny fordulói a http://liveweb.arte.tv/ oldalon követhetők.

A döntőre szeptember 23-án este nyolctól kerül sor, ahol a Brüsszeli Filharmonikusok és Marie-Josephe Jude zongoraművész közreműködésével Saint-Saens op. 22-es zongoraversenyét, valamint Strauss Don Juan című szimfonikus költeményét és egy, kifejezetten a verseny számára komponált darabot, Jarrell: World first for orchestra című művét kell dirigálni. Madaras Gergelynek ez az összeállítás kifejezetten kedvez, hiszen a Fideliónak korábban adott interjújában sokszínű, elsősorban a 20-21. századi zenét tartalmazó repertoárjáról is beszélt.

A besanconi megmérettetés nem ismeretlen a fiatal, magyar karmestergeneráció számára. Az előző, 2009-ben megrendezett, 51. Besançoni Nemzetközi Karmesterversenyen Meskó Ilona jutott a legjobbak közé - és úgy tűnik, hagyományt teremtett...

Az alábbi videón a KLASSZ tehetségek 2011-es gálakoncertjén Madaras Gergely vezényel: 

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Klasszikus

Először rendezik meg a Rolla János Zenei Napokat az Óbudai Társaskörben

A háromnapos eseményt hagyományteremtő céllal rendezi meg az Óbudai Társaskör a 2023-ban elhunyt Kossuth-díjas hegedűművész tiszteletére. A záróestén Kelemen Barnabás, Kokas Katalin és Fenyő László ad kamarakoncertet.
Vizuál

Megszűnik az Indafotó

A szolgáltató közlése szerint március 31-én éjfélkor 13 641 979 fotót törölnek véglegesen. A felhasználók a platform megszűnéséig azonban letölthetik az ott tárolt képeiket.
Zenés színház

Elhunyt Németh József operaénekes

A Liszt-díjas, érdemes művészt március 15-én, életének nyolcvanharmadik évében érte a halál. A Magyar Állami Operaház és a Szegedi Nemzeti Színház is megemlékezett a neves baritonról.
Vizuál

Mártonffy Zoltán: „A nézőszám számomra nem mérvadó mértékegysége a sikernek”

„Engem sosem vonzott, hogy a kamera előtt legyek, engem az fogott meg, ami mögötte van” – fogalmazott Mártonffy Zoltán, a Minden Rendben producere, akivel egyebek közt arról beszélgettünk, miért fogtak bele nagyjátékfilmek gyártásába.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus magazin

Az inspiráló Bartók: Bartók és a csend

Bartók inspirációs ereje vitathatatlan: Amerikától Ázsiáig, határokon és műfajokon átívelve, generációk óta kiapadhatatlan ihletforrásként ösztönzi alkotásra a művészeket. De vajon ő maga miből merített ihletet?
Klasszikus ajánló

Először rendezik meg a Rolla János Zenei Napokat az Óbudai Társaskörben

A háromnapos eseményt hagyományteremtő céllal rendezi meg az Óbudai Társaskör a 2023-ban elhunyt Kossuth-díjas hegedűművész tiszteletére. A záróestén Kelemen Barnabás, Kokas Katalin és Fenyő László ad kamarakoncertet.
Klasszikus ajánló

A szélességi körök visszhangjai – spanyol vonósnégyes kalauzol az európai és amerikai zene világában

A Cuarteto Matrice programja északról dél felé haladva navigál keresztül a 20. századi Európán és Amerikán. A spanyol kvartett a hiánypótló MERITA – európai kamarazenei együttműködés keretében érkezik Magyarországra, és ad koncertet a BMC-ben, április 7-én.
Klasszikus gyász

Elhunyt Sofia Gubaidulina zeneszerző

Napjaink egyik legjelentősebb orosz zeneszerzőjét, aki élete utolsó évtizedeit Németországban töltötte, kilencvenhárom éves korában, március 13-án érte a halál.
Klasszikus ajánló

Végh Sándor egykori tanítványa tart kamarazene kurzust a Concerto Mesteriskola keretében

A kamarazenei élet egy újabb kiválósága, Arvid Engegård tart ingyenes, nyilvános, angol nyelvű mesterkurzust március 17-én, a zenekar Páva utcai székházában.