Klasszikus

Magyar hegedűkészítő sikere Cremonában

2011.10.17. 14:14
Ajánlom
Rácz Pál hegedűkészítő mester bronzérmet nyert az észak-olaszországi Pisognében rendezett nemzetközi hegedűkészítő-verseny hiteles másolatok kategóriában. A versenyen hétszáz hangszert értékeltek a nemzetközi szaktekintélyek.

A versenyre egy Gaspar De Salo, a bresciai iskola alapítójának brácsáját készítette el a magyarként egyedül induló hangszerész. Rácz Pál nem először ér el kiemelkedő eredményt, ugyanis a "hangszerkészítők olimpiájának" is becézett megmérettetésen tavaly második díjat nyert.

Az olaszországi hegedűkészítő versenyre több kategóriában is lehet nevezni. Rácz Pál elmondta, hogy a hiteles kópia kategóriája az egyik legnehezebbnek számít: egy-egy ilyen hangszer elkészítését hosszú kutatómunka előz meg. Az elbírálást két zsűri, egy hangszerkészítőkből és egy muzsikusokból álló testület végzi, szigorú pontozással.

A bronzérmes hangszer mintegy hat hónap alatt készült el budapesti műhelyében. Mint a hangszerkészítő felidézte, korhű anyagokkal dolgozott, mert semmilyen szintetikus hozzávalót nem szabad használni. A lakkot például hidegen sajtolt dióolajból készítette. A díj pénzjutalommal nem jár, az elismerést főleg a nemzetközi szakma figyelme jelenti, a versenyt ugyanis egy négynapos hangszerkiállítás követi, amelyen a legnagyobb gyártók, mesterek is megjelennek.

A versenyt szeptemberben rendezték meg, a hiteles másolat vonóshangszeres kategóriában Mattia Riva bizonyult a legjobbnak Mareséből, a második Marcello Villa lett, aki Cremonából érkezett. A nem vonós hangszerek hiteles másolatai közül Sergio Maggi készítette a legjobbat, Franco Merlo második, a szlovén Vilim Demsar harmadik lett. A másik, az antik hangszerek kategóriájában egy svájc mester, Sylvian Rusticoni hegedűje lett a legjobb, a második egy cselló lett Valerio Ferron műhelyéből, a harmadik szintén egy hegedű, Filippo Protani hangszere lett.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Zoboki Gábor: A Müpa tervezésében a szakmám és a szenvedélyem találkozott

Immár húsz éve, hogy a Müpa a hazai kulturális élet egyik legjelentősebb helyszínévé vált, nagy sztárok csodálkoztak el, milyen pompás akusztikai környezetben lehet itt muzsikálni. Zoboki Gábor építész felidézte a kezdeteket.
Plusz

Novák Péter, Blaskó Borbála, Szervét Tibor és Várdai István is állami elismerést vehetett át március 15-e alkalmából

Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter állami elismeréseket adott át a közelgő nemzeti ünnep alkalmából a Pesti Vigadóban, március 13-án.
Plusz

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Színház

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat, Barisnyikov videón köszöntötte

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat. A Rózsavölgyi Szalonban megtartott ünnepélyes díjátadón Pintér Béla mondott laudációt, míg a világhírű balettművész, Mihail Barisnyikov videóüzenet küldött.
Színház

Koncz Andrea: „Könnyen azonosulok a beatnemzedék lelkületével”

Koncz Andrea tizenhárom éve erősíti az Újszínház társulatát. A színésznővel új bemutatója, A hóhér kötele kapcsán színpadi időutazásról, a határon átnyúló pályakezdésről, Jack Kerouac-ról és a támogató családi háttérről is beszélgettünk.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

A szélességi körök visszhangjai – spanyol vonósnégyes kalauzol az európai és amerikai zene világában

A Cuarteto Matrice programja északról dél felé haladva navigál keresztül a 20. századi Európán és Amerikán. A spanyol kvartett a hiánypótló MERITA – európai kamarazenei együttműködés keretében érkezik Magyarországra, és ad koncertet a BMC-ben, április 7-én.
Klasszikus gyász

Elhunyt Sofia Gubaidulina zeneszerző

Napjaink egyik legjelentősebb orosz zeneszerzőjét, aki élete utolsó évtizedeit Németországban töltötte, kilencvenhárom éves korában, március 13-án érte a halál.
Klasszikus ajánló

Végh Sándor egykori tanítványa tart kamarazene kurzust a Concerto Mesteriskola keretében

A kamarazenei élet egy újabb kiválósága, Arvid Engegård tart ingyenes, nyilvános, angol nyelvű mesterkurzust március 17-én, a zenekar Páva utcai székházában.
Klasszikus hír

Még lehet jelentkezni a Kocsis Zoltán-díjra!

A Kocsis–Hauser Alapítvány idén is meghirdette a Kocsis Zoltán-díjat, amelyre a Magyarországon és külföldön élő magyar állampolgárságú, valamint Magyarországon élő vagy tanuló külföldi, nem magyar állampolgárságú zongoristák jelentkezését várják. Jelentkezési határidő: április 10.
Klasszikus ajánló

Haydn alakját járja körül a Metrum Ensemble koncertszínházi előadása

A zeneszerző titokzatos élete, a zseni és a külvilág kapcsolata, valamint a Haydn körüli nőalakok állnak a Haydn out, muse in – múzsadilemmák – című előadás fókuszában, amely legközelebb április 4-én látható a Jurányi Házban.