A versenyre egy Gaspar De Salo, a bresciai iskola alapítójának brácsáját készítette el a magyarként egyedül induló hangszerész. Rácz Pál nem először ér el kiemelkedő eredményt, ugyanis a "hangszerkészítők olimpiájának" is becézett megmérettetésen tavaly második díjat nyert.
Az olaszországi hegedűkészítő versenyre több kategóriában is lehet nevezni. Rácz Pál elmondta, hogy a hiteles kópia kategóriája az egyik legnehezebbnek számít: egy-egy ilyen hangszer elkészítését hosszú kutatómunka előz meg. Az elbírálást két zsűri, egy hangszerkészítőkből és egy muzsikusokból álló testület végzi, szigorú pontozással.
A bronzérmes hangszer mintegy hat hónap alatt készült el budapesti műhelyében. Mint a hangszerkészítő felidézte, korhű anyagokkal dolgozott, mert semmilyen szintetikus hozzávalót nem szabad használni. A lakkot például hidegen sajtolt dióolajból készítette. A díj pénzjutalommal nem jár, az elismerést főleg a nemzetközi szakma figyelme jelenti, a versenyt ugyanis egy négynapos hangszerkiállítás követi, amelyen a legnagyobb gyártók, mesterek is megjelennek.
A versenyt szeptemberben rendezték meg, a hiteles másolat vonóshangszeres kategóriában Mattia Riva bizonyult a legjobbnak Mareséből, a második Marcello Villa lett, aki Cremonából érkezett. A nem vonós hangszerek hiteles másolatai közül Sergio Maggi készítette a legjobbat, Franco Merlo második, a szlovén Vilim Demsar harmadik lett. A másik, az antik hangszerek kategóriájában egy svájc mester, Sylvian Rusticoni hegedűje lett a legjobb, a második egy cselló lett Valerio Ferron műhelyéből, a harmadik szintén egy hegedű, Filippo Protani hangszere lett.