A legendák szerint 1985 szilveszter estéjének oldott hangulata kellett ahhoz, hogy a Freiburgi Zeneművészeti Főiskola néhány diákja elhatározza, korhű hangszereken játszó régizenei együttest hoz létre. Az első nyilvános fellépésükre csaknem két évvel később került sor, ám
a zenekar azóta beírta magát a historikus előadások nagykönyvébe, habár előszeretettel mutatnak be olyan kortárs műveket is, amelyeket a szerző az ő hangszereikre komponált.
A barokk tradíciónak megfelelően általában karmester nélkül játszanak, helyette a koncertmester – a budapesti hangversenyen Gottfried von der Goltz – fogja össze az előadást.
Budapesti koncertjükön a zongoraszólista a mindössze huszonnégy esztendős Berecz Mihály lesz, aki már ennyi idősen is jelentős zenei eredményeket tudhat maga mögött. A tavalyi évben Junior Prima Díjjal is kitüntetett művész gyermekkorában először hegedülni tanult, csak később fordult érdeklődése a zongora felé.
Kamaszéveiben a mentora nem kisebb zongorista, mint Kocsis Zoltán lett, tizenhét évesen vele állt először a Müpa színpadán is.
Tanulmányait Londonban, a Királyi Zeneakadémián végezte, de idehaza is többször bizonyította régizenei jártasságát, amit ezen a koncerten is megcsodálhat a közönség.
A 2021-ben létrehozott Haydneum Alapítvány tevékenységének
középpontjában a magyar vonatkozású barokk, bécsi klasszikus és kora romantikus repertoár kutatása, megőrzése és népszerűsítése áll.
Háromnapos fesztiváljukon a hazai és a külföldi régizenei élet nagyságai lépnek fel. A Freiburgi Barokk Zenekar koncertjén elhangzik Weber 1820-ban írt, Preciosa című, spanyol-cigány tematikájú daljátékának nyitánya, az osztrák zongoravirtuóz-zeneszerző, Johann Nepomuk Hummel 2. (a-moll) zongoraversenye és a közismert anekdota alapján a „Csoda” melléknévvel ellátott Haydn-szimfónia: mikor véget ért a darab, a közönség olyan lelkesen tódult előre a teremben, ünnepelni a zenészeket, hogy
egy éppen ekkor leszakadó csillár csodálatos módon senkit sem sebesített meg.
Időpont: október 6., 20:00
Helyszín: Zeneakadémia
Fejléckép: Berecz Mihály (fotó: Márkos Tamás)