Klasszikus

Magyar szövegre és énekesre komponált Thomas Adès

2022.11.29. 11:10
Ajánlom
A világhírű brit komponista Weöres Sándor, József Attila, Radnóti Miklós és Orbán Ottó verseire komponálta Növények című alkotását, melyet Károlyi Katalin mezzoszoprán mutatott be a Prussia Cove-i Nemzetközi Zenei Szeminárium ötvenedik évfordulója alkalmából rendezett koncerten.

November 26-án este a londoni Wigmore Hallban adott koncerttel ünnepelték a Prussia Cove-i Nemzetközi Zenei Szeminárium fennállásának ötvenedik évfordulóját. A neves angliai zenei fesztivál 1972-ben Végh Sándor hegedűművész mesterkurzusával indult, azóta pedig a szigetország egyik legjelentősebb zenei eseményévé vált, mely fiatal művészeket vonz a világ minden tájáról. Az évforduló alkalmából kétnapos programsorozatra került sor, beszélgetésekkel, mesterkurzusokkal, koncertekkel, a csúcspont pedig a szombat esti hangverseny volt. Itt mutatták be a világhírű brit komponista, Thomas Adès Növények című kompozícióját, mely

hét magyar vers szövegére készült, négy Weöres Sándor-alkotás mellett József Attila, Radnóti Miklós és Orbán Ottó művei szerepelnek benne.

A művet Károlyi Katalin mezzoszoprán, a Ruisi Quartet, Graham Mitchell nagybőgőművész és Joseph Havlat zongorista szólaltatta meg.

A koncerten egy Kurtág György-ősbemutató is elhangzott, mivel a zeneszerző is tanított a Prussia Cove-i mesterkurzuson. Circumdederunt… in memoriam Rita Wagner című alkotását Steven Isserlis csellóművész adta elő. A kortárs bemutatók mellett felcsendült Dohnányi I. zongoraötöse, melyben zongorán Várjon Dénes, hegedűn pedig Susanne Schäffer, a Chaos String Quartet magyar származású fiatal művésze működött közre (a vonósnégyes tagjai szintén Prussia Cove-ban ismerkedtek meg).

A koncerten megemlékeztek a szeminárium alapítójáról, Végh Sándorról is, egy 1988-as, salzburgi koncertrészletének vetítésével,

melyen Mozart K. 503-as, C-dúr zongoraversenyének első tételét vezényelte, Schiff András szólójával.

A koncertet november 29-én este magyar idő szerint fél kilenckor közvetíti a BBC Radio 3, majd a felvétel egy hónapig visszahallgatható. Részletes program és a további közreműködők neve a linken érhető el.

Fejléckép: Thomas Adès és Károlyi Katalin (fotó/forrás: Frazer Harrison / Getty Images Hungary, Magyar Állami Operaház)

„Minden művészet a káoszból épül fel” – Beszélgetés a Chaos String Quartet tagjaival

Kapcsolódó

„Minden művészet a káoszból épül fel” – Beszélgetés a Chaos String Quartet tagjaival

Második helyezést ért el a tavaly ősszel tartott Bartók Világversenyen, és a Fidelio különdíjával is gazdagodott a bécsi központú, de különböző nemzetiségű fiatalokból álló Chaos String Quartet. A vonósnégyes két hegedűse, Susanne Schäffer és Kruchió Eszter mesélt együttesükről, a versenyen szerzett élményekről és arról, hogy milyen különleges helyszíneken léptek már fel.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Alföldi Róbert: „Ezt ma Magyarországon eléggé pontosan lehet érteni”

Az idei évadban a negyedik előadását rendezi: Varsányi Anna A szent című darabját állítja színpadra a Szegedi Nemzeti Színházban. Az ősbemutatót május 2-án tartják. Alföldi Róberttel az abszurd helyzetekről, az inspiráló műhelymunkáról és a jó szerepekről is beszélgettünk.
Klasszikus

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Jazz/World

Esztergályos Máté: „Megmutattuk, hogy lehet békésen működni egymás mellett a jazz-zenei térben”

Április 30-án a Dohnányi Ernő Zenei Központban ünnepli egyéves születésnapját a Szakcsi Rádió. Az évforduló alkalmából Esztergályos Mátéval, a csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk az eddig elért eredményekről, visszajelzésekről és arról, hogyan fogadta őket a szakma.
Színház

15 sor színház: Hegedűs a háztetőn

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a székesfehérvári Vörösmarty Színház nagyszínpadi előadásáról, a Hegedűs a háztetőnről szól. 15 sor színház.
Színház

Nagy Viktor: „Nem érdemes mindig a fősodorral menni”

Nagyszínpadi Sherlock Holmes-előadással, Molnár Ferenc-darabbal, ír feketekomédiával érkezik a Rejtélyek évada a Thália Színházba. Nagy Viktor művészeti vezető a változó nézői igényekről, médiazajról és a nagy teherbírású társulatról is beszélt a Fideliónak. Interjú.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Bonjour Paris! – a francia kultúra nagyjait idézi meg a Szegedi Szimfonikus Zenekar budapesti koncertje

A Szegedi Szimfonikus Zenekar május 15-én a Zeneakadémián népszerű darabokkal és egy igazi különlegességgel tiszteleg Maurice Ravel 150. és Arvo Pärt 90. születésnapja előtt – ráadásul utóbbi szerző is egy emblematikus francia műalkotásnak szentelte alkotását.
Klasszikus ajánló

Az Őrség varázslatos tájaira hív a Fesztivál Akadémia Budapest

A Kelemen Barnabás és Kokas Katalin hegedűművész házaspár által alapított Fesztivál Akadémia Budapest május 30. és június 1. között első alkalommal rendezi meg tavaszi fesztiválját, a Springfestet.
Klasszikus hír

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Klasszikus ajánló

Oxford címmel indul turnéra a Szolnoki Szimfonikus Zenekar

Az együttes háromállomásos koncertsorozata különleges zenei válogatással és nemzetközi szólistagárdával valósul meg április utolsó három napján, Szolnokon, Kismartonban, valamint Budapesten.
Klasszikus ajánló

Nakarjakov és Pletnyov érkezik a Müpába április 25-én – különleges koncertélmény a Concerto Budapesttel

Glinka Valse-Fantasie című műve, Mihail Pletnyov trombitaversenye és a zeneszerző személyes emlékeiből építkező 14 zenekari képe szerepel a Concerto Budapest április 25-i koncertjén a Müpában. A hangverseny különlegessége, hogy két magyarországi bemutató is elhangzik: Pletnyov műveit ő maga vezényli, a virtuóz trombitaverseny szólistája az orosz világsztár, Szergej Nakarjakov lesz.