Kemény Péter karmester és Kiss Csongor csellista, a Zeneakadémia hallgatóival közösen megalapították Magyarország legfiatalabb kamarazenekarát, amely már most Liszt- és Kossuth díjas művészek pártfogását élvezi.
„Felbecsülhetetlen érték, amit képviselnek, hasonló jelenléttel még nem találkoztam egyetemi oktatóként” – nyilatkozta az együttesről Meláth Andrea DLA, Liszt Ferenc-díjas, érdemes művész.
„A Zenekadémia főtárgytanárainak egybehangzó véleménye alapján és számos koncertjük hallgatójaként,
teljes művészi és szakmai meggyőződéssel állíthatom, hogy a Kemény Péter vezette EraNova zenekar érdemes a támogatásra
– foglalt állást az együttes mellett Dr. Kamp Salamon, Kossuth- és Liszt-díjas karmester
Az EraNova célja, hogy radikálisan progresszív, ugyanakkor magas színvonalú koncerteket hozzon létre. A kamarazenekar tagjai olyan értékeket képviselnek, mint a barátság, a szolidaritás, és a művészet iránti elköteleződés, hogy a klasszikus zene élménye a mai kor közönsége számára is vonzóvá váljon – áll a zenekar közleményében.
Most következő koncertsorozatuk megvalósulásához és a zenekar hosszú távú fennmaradásához a közönség támogatását kérik.
Egyedülálló koncertek a Zeneakadémián
A zenekar következő koncertsorozata az Azúrkéken címet viseli. A koncertek azért is kiemelten fontosak, mert ezekkel diplomáznak a hallgatók, így adnak számot 15-18 év szakadatlan munkájának eredményéről. A zenekari kíséret hagyományosan a nagynevű művészek kiváltsága, ám most a fiatal tehetségek életre szóló lehetőséget kapnak.
A koncerteken a zenekar a teljes egyetemes repertoárt felvonultatja, Bachtól Beethovenen és Schumannon át, Brahmson keresztül, egészen Straussig. A március elejétől június végéig tartó sorozat huszonkét ingyenes koncertje
lehetőséget ad arra, hogy a klasszikus zene szélesebb közönséghez is eljusson, beleértve azokat is, akik anyagi helyzetük miatt nem engedhetik meg maguknak a hagyományos koncertélményt.
Ahogy Kemény Péter, a zenekar karmestere fogalmaz: „A zenekar legfőbb küldetése a közösségi szellem és a szolidaritás. A fiatal zenészek együtt dolgoznak azon, hogy minőségi előadásokat hozzanak létre, miközben támogatják egymást a művészi kibontakozásukban. A demokratikus elveken alapuló szerveződés azt jelenti, hogy mindenki egyenjogú, és nélkülözhetetlen tagja a közösségnek.
Izumi Hagiwara, a zenekar csellistája szerint „az előadói szakmára általában jellemző versenyszellemmel szemben a zenekarunkban mindenki a másikért is van; az EraNova által testvéreket és barátokat kaptam ajándékba, akikre a próbatermen kívüli mindennapokban is számíthatok.”
Az EraNova Kamarazenekar Kemény Péter karmesterrel és Bagi Boróka fagottművésszel (Fotó/Forrás: EraNova Kamarazenekar)
A fenntarthatóság és a támogató közösség szerepe
Az EraNova egyik legfontosabb célkitűzése, hogy fenntartható módon működhessen hosszú távon, így minden zenész tisztességes fizetést kapjon a munkájáért. Egy-egy koncert megszervezése és előadása hatalmas munkát igényel, hiszen a próbák és a logisztikai előkészületek összesen 750-800 órányi erőfeszítést is magukban foglalhatnak.
A támogatók közreműködése lehetővé teszi, hogy a zenekar továbbra is megvalósíthassa a jövő évadban tervezett ingyenes koncerteket a Zeneakadémia nívós koncerttermeiben, ahol egykor Bartók, Kodály, később pedig Ligeti és Kurtág alkotott.
A zenekar most a közönség segítségét kéri a Patreonon keresztül, ahol többek között koncertjegyeket, korai foglalási lehetőséget, kézzel készült merchöt, összejövetelre való meghívást, exkluzív tartalmakat ajánl fel a támogatók számára.
További információ a zenekar Facebook- és Instagram-oldalán.
Fejléckép forrása: EraNova Kamarazenekar