Klasszikus

Magyarországra érkezik Da Vinci titokzatos hangszere

2016.04.24. 11:25
Ajánlom
Három koncerten is bemutatja Leonardo da Vinci titokzatos hangszerét, a viola organistát Sławomir Zubrzycki lengyel zongoraművész, zeneszerző és hangszerkészítő, aki a reneszánsz mester eredeti tervei alapján készítette el a billentyűs és vonós hangszer ötvözetét.

Ifjabb Major István, a székesfehérvári Alba Regia Szimfonikus Zenekar igazgatója elmondta, hogy a lengyel művész és a 2012-ben Krakkóban elkészített egyedi hangszer meghívásukra érkezik Magyarországra. A Da Vinci hangja - egy titokzatos hangszer és annak története elnevezésű mini koncertturnén június 28-án a Pesti Vigadóban, másnap a veszprémi Hangvillában, június 30-án pedig Székesfehérváron, a Szent István-bazilikában lesz hallható a viola organista.

Viola-organista-by-Zubrzycki

Viola-organista-by-Zubrzycki

Sławomir Zubrzycki egyedül lép fel mindhárom estén, és a közönség rövid dokumentumfilmet is láthat a hangszer elkészítéséről - mondta ifjabb Major István, hozzátéve, hogy az utolsó előadás a székesfehérvári Harmonia Albensis nyári komolyzenei koncertsorozat egyik állomása lesz.

viola-organista-reconstruction-03

viola-organista-reconstruction-03

A koncertsorozat ajánlója szerint Leonardo Da Vincit a hangszeres zene fejlődésében zajló folyamatok inspirálhatták a viola organista megtervezésére, mert valószínűleg egy univerzális és talán még inkább tökéletes hangszert akart megalkotni. Az új hangszernek képesnek kellett lennie kitartott hangok megszólaltatására úgy, mint egy orgona, ugyanakkor a vonós hangszerekhez hasonló hangzás, illetve dinamika és vibrató képzésére. Egy ilyen hangszer sikeresen pótolhat akár egy vonós együttest is.

Zubrzycki hosszas kutatás után alkotta meg a viola organistát és 2013 óta koncentrálja művészi tevékenységét e különleges hangszerre. Debütálása óriási művészi és médiasiker volt: a hangszer keletkezésének története és újkori megvalósításának híre bejárta a nemzetközi sajtót.

2014-2015-ös európai turnéja során Zubrzycki fellépett többek között Svédországban, Finnországban, Lengyelországban, Belgiumban, Montenegróban, Törökországban és Macedóniában. 2015-ben Da Vinci hangja címmel jelent meg szóló CD-je.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Elhunyt Varga Veronika színésznő

A francia-magyar művészt gyors lefolyású, súlyos betegség után érte a halál Párizsban. Varga Veronika ötvennégy éves volt, szülei, férje és két lánya gyászolja.
Plusz

Orvosi Nobel-díjat kapott Karikó Katalin

A világ legrangosabb tudományos elismerését Drew Weissman amerikai kutatóval vehetik majd át az mRNS-alapú vakcinák kifejlesztéséért.
Jazz/World

A jazz kiválóságai érkeznek a Magyar Zene Házába

Október 8-án a tizenötödik alkalommal szervezik meg a Magyar Jazz Napját, délutántól izgalmas koncertsorozat várja az érdeklődőket a Magyar Zene Házában.
Vizuál

„Ebben a helyzetben mindenki veszít” – interjú Reisz Gáborral

„Jó lenne, ha megtanulnánk beszélgetni, és belátnánk végre, hogy valójában nem figyelünk a másikra” – fogalmazott lapunknak Reisz Gábor, akivel legújabb, Magyarázat mindenre című filmjéről beszélgettünk.
Tánc

Formabontó táncos produkciót mutat be a Margaret Island

Október 14-én kezdődik a Margaret Island Szabadon szép a tánc elnevezésű országos turnéja a Szegedi Kortárs Balett közreműködésével, amely során több hazai városba is ellátogatnak.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus magazin

Liszt arcai: Liszt, a virtuóz

Liszt Ferencet, a 19. század legjelentősebb magyar zeneszerzőjét és a csodagyerekként induló, világhírű zongoristát az is ismeri, aki nem kifejezetten jártas a zenetörténetben. Ám Lisztet vétek lenne pusztán e két attribútum alapján beskatulyázni,
Klasszikus ajánló

Neves baszk zeneszerző működik közre az Eötvös Péter Alapítvány mesterkurzusában

Ramon Lazkano a kurzus során tanítja a fiatal karmestereket és zeneszerzőket, emellett beszélgetést hallhat vele a közönség, a zárókoncerten pedig műveit is játszani fogják.
Klasszikus ajánló

Magyar Kincsek – Folytatódik a Concerto Budapest zenei kaleidoszkópja

A felfedezés és újrafelfedezés, az értékek megtalálása központi motívuma a Concerto Budapest Magyar Kincsek-programjainak, melyeknek a közönség az idei évadban is koncertsorozat keretein belül lehet részese a Zeneakadémián.
Klasszikus hír

Jövőre is a kamarazene gyöngyszemeivel vár az Anima Musicae

Meghirdette 2023/24-es évadát a „zene lelkéről” elnevezett Anima Musicae Kamarazenekar: a szeptember 25-i sajtótájékoztatón bemutatták az évad kiemelt koncertjeit, külföldi vendégszerepléseket.
Klasszikus ajánló

Balogh Máté vokális művei csendülnek fel a Pax et Bonum Kamarakórus előadásában

Az itthon és nemzetközi viszonylatban is elismert, fiatal komponista lesz a Magyar Zene Háza „Szerzők? Jelen!” című koncertsorozatának soron következő részének vendége október 4-én.