Klasszikus

Mahler nyomában

2015.04.18. 13:06
Ajánlom
Ha a bécsi Staatsoper aranykorát szeretnénk behatárolni, minden bizonnyal a századforduló időszakáig kell visszatekintenünk. Gustav Mahler tíz éven keresztül, 1897-1907 között töltötte be az opera főzeneigazgatói posztját a császárvárosban.

Bécs mind a mai napig őrzi ezeknek az éveknek az emlékét, melyeknek csak egy apró töredékét reprezentálja az bécsi Saatsoper épületében kialakított Mahler-teremben fellelhető tárgyi emlékek sora, köztük az Auguste Rodin által, a komponistáról készített mellszobor. Bécs utcáin sétálva is számos emlékhelyre bukkanhatunk, hiszen emléktábla őrzi Mahler lakóhelyét az Otto Wagner által tervezett lakóház falán (Auenbruggergasse 2.), de felkereshetjük a Mariannengassén azt a korházat is, ahol Mahler 1911. május 8-án elhunyt.

A város talán a világon egyedülálló technikai megoldásokkal és kiállítási anyaggal rendelkező múzeumában, a Haus der Musikban külön interaktív szoba ismerteti meg a zeneszerző-karmester életművét, alkotásait és személyes tárgyait a közönséggel. A kiállított tárgyak Peter Mahler segítségével kerültek a múzeumhoz. A kialakított teremben Mahler műveit és a bécsi Staatsopernél töltött karmesteri tevékenységét interaktív módon digitális kijelzőkön követhetjük végig. A korabeli fotókról a komponista magánemberként tárul a közönség elé. Megtalálható a teremben az Arnulf Rainer által készített halotti maszk is, illetve a zeneszerző mellszobra, ami Hanns Kunitzberger munkája.

Különleges darabja a gyűjtemények Mahler búcsúlevele, amelyben a bécsi dalszínháztól való távozásának okait közli: Mahlert egyre gyakrabban hívták Amerikába, ahol Strauss már számos hangversenyt vezényelt, nagy sikerrel. 1907-be hunyt el nagyobbik lánya, Mahlernél pedig szívbillentyűhibát állapítottak meg. Ebben az évben túllépte a dalszínház költségvetését is, amiért méltánytalanul elmarasztalták. Az antiszemita sajtótámadások pedig már tarthatatlanná tették helyzetét, amiért végül felmentését kérte a császártól. A Házban Beethoven Fidelióját vezényelte utoljára 1907. október 26-án.

A Mahler kéziratok után érdeklődők rengeteg anyagot találnak az Arnold Schönberg Központ archívumában és az 1955-ben a Bécsi Filharmonikusok kezdeményezésére alapított Nemzetközi Mahler Táraság itteni központjában is.

Érdemes ellátogatni a barokk stílusban épült Károly-templomba, ahol Mahler 1902. március 9-én feleségül vette a 19 évvel fiatalabb Alma Schindler. Viharos életű felesége nem kevesebb, mint fél évszázaddal éli túl. A gyászév leteltével feleségül megy szeretőjéhez, Walter Gropiushoz, majd válásuk után, 1929-ben Franz Werfelhez, mégis egész élete végéig Gustav Mahler özvegyeként ünnepelteti magát. Közel egymáshoz, de mindketten lányaik, Maria Anna Mahler és Manon Gropius mellett találták meg végső nyughelyüket a Bécs melletti grinzingi temetőben.

További kulturális érdekességeket talál Bécsből ide kattintva.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Elhunyt Judith Halász Bécsben élő operaénekes

A művész tragikus hirtelenséggel hunyt el, halálhírét férje, Papocsi Róbert karmester adta hírül közösségi oldalán.
Vizuál

Ez után a magyar film után egy ideig nem lesz kedvünk „jóemberkedni”

Császi Ádám filmje egy tipikusan magyar társadalmi ügyről mesél úgy, hogy közben az egész nyugati világnak tart nem is annyira görbe tükröt.
Klasszikus

Dubóczky Gergely: Rajongok Ives elképesztően ötletgazdag szemléletéért

A kísérletező zeneszerző, Charles Ives két karmestert is foglalkoztató IV. szimfóniája először hangzik fel a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben. A mű második karmesterével, Dubóczky Gergellyel beszélgettünk.
Színház

Színházi esttel emlékeznek meg Morcsányi Gézáról a Radnótiban

Személyes vallomásokkal, legendás előadások és közös emlékek felidézésével elevenedik meg a januárban elhunyt Morcsányi Géza alakja március 26-án. Az emlékesten való részvétel díjtalan, de regisztrációköteles.
Vizuál

„Mindegyik képen megjelennek a hőseim” – Korniss Péter 55 éve tartó széki meséi

Korniss Péter Várfok Galériában látható legújabb, Hosszú úton című kiállítása az erdélyi községbe, Székre vezet, ahová a fotóművész ötvenöt éve hazajár. Nemcsak fényképezni, hanem együtt lenni a község lakóival, akik időközben a barátai lettek.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus hír

A Zeneakadémia a világ száz legjobb előadó-művészeti egyeteme közé került

A Quacquarelli Symonds (QS) 2023-as ranglistája alapján előadó-művészet kategóriájában a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem az 51-100. hely közé került. Egyetlen más hazai egyetem sem kapott ilyen magas helyezést.
Klasszikus ajánló

Tedi Papavramival ad koncertet az Anima Musicae Kamarazenekar

A Grandioso-sorozat harmadik koncertjén, április 22-én ismét egy világhírű hegedűművésszel, Tedi Papavramival ismerteti meg a hazai közönséget az Anima Musicae Kamarazenekar.
Klasszikus ajánló

Könyvbemutató, koncert és tárlatvezetés Bartók Béla születésnapján

A Bartók-összkiadás két új, a szerző vonósnégyeseit tartalmazó kötetét ismerheti meg a közönség a Zenetudományi Intézet március 25-i, zenés programján.
Klasszikus ajánló

Benjamin Appl, a bársonyos hangú dalkirály, akit muszáj hallani

Végtelen szín áramlik a hangjában, és szinte elviselhetetlenül megindító, ahogy énekel. Így vélekednek a nemzetközi kritikusok a német–brit lírai sztárbaritonról, Benjamin Applről.
Klasszikus ajánló

Hamarosan kezdődnek a Quartetto Plus vonósnégyes-napok a kismartoni Esterházy-kastélyban

Március utolsó hétvégéjén indulnak a kismartoni Quartetto Plus vonósnégyes-napok. A három napban többek között Ravel, Haydn és Beethoven zeneművei csendülnek fel.