Bécs mind a mai napig őrzi ezeknek az éveknek az emlékét, melyeknek csak egy apró töredékét reprezentálja az bécsi Saatsoper épületében kialakított Mahler-teremben fellelhető tárgyi emlékek sora, köztük az Auguste Rodin által, a komponistáról készített mellszobor. Bécs utcáin sétálva is számos emlékhelyre bukkanhatunk, hiszen emléktábla őrzi Mahler lakóhelyét az Otto Wagner által tervezett lakóház falán (Auenbruggergasse 2.), de felkereshetjük a Mariannengassén azt a korházat is, ahol Mahler 1911. május 8-án elhunyt.
A város talán a világon egyedülálló technikai megoldásokkal és kiállítási anyaggal rendelkező múzeumában, a Haus der Musikban külön interaktív szoba ismerteti meg a zeneszerző-karmester életművét, alkotásait és személyes tárgyait a közönséggel. A kiállított tárgyak Peter Mahler segítségével kerültek a múzeumhoz. A kialakított teremben Mahler műveit és a bécsi Staatsopernél töltött karmesteri tevékenységét interaktív módon digitális kijelzőkön követhetjük végig. A korabeli fotókról a komponista magánemberként tárul a közönség elé. Megtalálható a teremben az Arnulf Rainer által készített halotti maszk is, illetve a zeneszerző mellszobra, ami Hanns Kunitzberger munkája.
Különleges darabja a gyűjtemények Mahler búcsúlevele, amelyben a bécsi dalszínháztól való távozásának okait közli: Mahlert egyre gyakrabban hívták Amerikába, ahol Strauss már számos hangversenyt vezényelt, nagy sikerrel. 1907-be hunyt el nagyobbik lánya, Mahlernél pedig szívbillentyűhibát állapítottak meg. Ebben az évben túllépte a dalszínház költségvetését is, amiért méltánytalanul elmarasztalták. Az antiszemita sajtótámadások pedig már tarthatatlanná tették helyzetét, amiért végül felmentését kérte a császártól. A Házban Beethoven Fidelióját vezényelte utoljára 1907. október 26-án.
A Mahler kéziratok után érdeklődők rengeteg anyagot találnak az Arnold Schönberg Központ archívumában és az 1955-ben a Bécsi Filharmonikusok kezdeményezésére alapított Nemzetközi Mahler Táraság itteni központjában is.
Érdemes ellátogatni a barokk stílusban épült Károly-templomba, ahol Mahler 1902. március 9-én feleségül vette a 19 évvel fiatalabb Alma Schindler. Viharos életű felesége nem kevesebb, mint fél évszázaddal éli túl. A gyászév leteltével feleségül megy szeretőjéhez, Walter Gropiushoz, majd válásuk után, 1929-ben Franz Werfelhez, mégis egész élete végéig Gustav Mahler özvegyeként ünnepelteti magát. Közel egymáshoz, de mindketten lányaik, Maria Anna Mahler és Manon Gropius mellett találták meg végső nyughelyüket a Bécs melletti grinzingi temetőben.
További kulturális érdekességeket talál Bécsből ide kattintva.