Klasszikus

Már hetvenötezren aláírták a Bécsi Rádió Szimfonikus Zenekarának megmentéséért indított petíciót

2023.02.28. 16:30
Ajánlom
A világhírű zenei együttes fennmaradása azután került veszélybe, hogy fenntartója, az ORF arra kapott utasítást, hogy jelentősen csökkentse kiadásait.

Február 20-án az ORF vezérigazgatója, Roland Weißmann tájékoztatta a Bécsi Rádió Szimfonikus Zenekarának vezetőségét, hogy kormányzati utasításra csökkenteniük kell a kiadásaikat, így nem tudják a zenekar számára az eddigi támogatást biztosítani. Bár az ORF kuratóriuma csak március 23-án ül össze, hogy meghozza a végső döntést, a zenekarhoz eljuttatott üzenet értelmében

mindenképpen alternatív forrásokat kell találniuk, amennyiben működésüket folytatni akarják.

A döntés ellen nemzetközi tiltakozás kezdődött, és egy petíció is indult, amelyen már 75 ezer aláírás gyűlt össze. Három müncheni zenekar, a Vlagyimir Jurovszkij vezette Bajor Állami Zenekar, a Lahav Shani által vezetett Müncheni Filharmonikusok és a Simon Rattle irányításával működő Bajor Rádiózenekar közös közleményben emelte fel a hangját bécsi kollégáik mellett. „Kollégáink a Bécsi Rádió Szimfonikus Zenekaránál évtizedek óta egyenletesen magas színvonalon játszanak.

Nekik köszönhető, hogy Ausztriából mint zenei országból az elmúlt hetven évben alapvető fontosságú zenei impulzusok érték Európát.

Az együttes megszüntetése nem csupán Ausztria kortárs és sokszínű zenei életére nézve lenne csapás, hanem az egész kontinens kulturális életét megrengetné” – írták közleményükben.

Bogdan Roščić, a Bécsi Állami Opera igazgatója is tiltakozását fejezte ki az együttest ért döntés miatt:

A Bécsi Rádió Szimfonikus Zenekarának egyedülálló szerepe és helyzete van az ország zenei életében.

Éppen ezért elképzelhetetlen, hogy az ORF pénzügyeinek átalakításai ilyen pusztítással járjanak együtt. Szilárd meggyőződésem, hogy ebben a kérdésben erős társadalmi egyetértés is van, amely a zenekarnak címzett támogatói nyilatkozatok sokaságából is látszik.”

Bécs másik operaháza, a MusikTheater an der Wien rendszeresen hoz létre pozíciókat a Bécsi Rádió Szimfonikus Zenekarának közreműködésével, legutóbb Offenbach La Périchole című operettjének bemutatóján dolgoztak együtt. Stefan Herheim, az intézmény igazgatója a Der Standard számára elmondta, az együttes közös projektjeiknek köszönhetően operazenekarként is nemzetközileg elismert, és a jövőben is több közös premiert terveztek.

A zenekar feloszlása súlyos művészi és anyagi nehézségeket okozna a MusikTheater an der Wien számára, és végzetes kultúrpolitikai üzenetet közvetítene egy országban,

amelynek világszerte elismert kulturális örökségét a miénkhez hasonló intézmények tartják fenn.”

Stephan Pauly, a bécsi Musikverein igazgatója elsősorban a zenekar kortárs zenei feladatvállalásait emelte ki.

A Bécsi Rádió Szimfonikus Zenekara nélkülözhetetlen része Ausztriának mint kultúrnemzetnek, a Musikvereinnak pedig egyik legfontosabb partnere

– szögezte le, hozzátéve, hogy az együttes csak 1969 óta hatszáznál is többször lépett fel a koncertteremben, és 61 ősbemutatót tartottak. A már idézett Der Standard cikkben a város két másik nagyzenekarának, a Bécsi Filharmonikusoknak és a Bécsi Szimfonikusoknak a képviselői is megszólaltak, akik szintén megrökönyödésüket fejezték ki a döntés miatt. Hangsúlyozták, hogy a Bécsi Rádió Szimfonikus Zenekara az egyetlen olyan szimfonikus zenekar a fővárosban, amely ilyen komoly feladatot lát el a legújabb művek bemutatása terén.

Egyszersmind az egyetlen osztrák zenekar, amelynek élén női vezető karmester áll – emelte ki Stephan Pauly. Marin Alsop 2019 óta tölti be a pozíciót, ő a zenekart fenyegető döntésre így reagált: „Teljes sokkal és hitetlenséggel fogadtam a Bécsi Rádió Szimfonikus Zenekarát fenyegető, megszüntetéséről szóló hírt, Ausztria egyetlen rádiózenekaráét, amely az elmúlt ötvennégy évben különlegesen magas színvonalú klasszikus zenét vitt el az otthonokba, országszerte és távolabbi vidékeken is. [...]

Nincs kétségem afelől, hogy a zenekar feloszlatása megrengetné Bécsnek mint a világ zenei fővárosának hírnevét, és megingathatja Ausztria nemzetközi kulturális befolyását is.

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Marin Alsop (@marinalsop.conductor) által megosztott bejegyzés

A Bécsi Rádió Szimfonikus Zenekara közleményben vette sorra a rádióközvetítésekben, kortárs bemutatókban, opera-előadásokban való részvételét.

Fejléckép: Bécsi Rádió Szimfonikus Zenekara (fotó/forrás: Theresa Wey / Bécsi Rádió Szimfonikus Zenekara)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Még háromszor látható A vágy villamosa Budaörsön

Blanche DuBois még három alkalommal kér bebocsátást a húga, Stella otthonába és életébe a Budaörsi Latinovits Színházban. Tennessee Williams klasszikusa, az Ördög Tamás által rendezett A vágy villamosa – amit a 2024. februári bemutató óta közel háromezren láttak – május 30-án búcsúzik Budaörstől.
Plusz

Elhunyt Ferenc pápa

A római katolikus egyház első latin-amerikai vezetőjét 88 éves korában, húsvéthétfőn, április 21-én reggel 7 óra 35 perckor érte a halál.
Könyv

„A humor és a mosoly a létezés kovásza” – olvasson bele Ferenc pápa közelmúltban megjelent memoárjába!

Februárban jelent meg magyarul Remény című önéletrajza, az első memoár, amelyet hivatalban lévő pápa adott közre. A közelmúltban elhunyt egyházfő exkluzív fényképekkel színesített könyvében elmeséli családja és saját életútját, valamint reflektál korunk legégetőbb társadalmi kérdéseire is.
Vizuál

David Lynch, Stanley Kubrick és Mijazaki Hajao filmjei is szerepelnek az Artmozik éjszakáján

Mindössze két mozijegy áráért hetven film közül válogathatunk az egész éjszakán át tartó Artmozik éjszakáján, amely során az elmúlt év legkiválóbb darabjait láthatja a közönség a fővárosi művészmozikban. A programban klasszikus alkotások is szerepelnek. 
Vizuál

15 sor film: Csongor és Tünde

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a Csongor és Tünde animációs filmről szól. 15 sor film.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Nakarjakov és Pletnyov érkezik a Müpába április 25-én – különleges koncertélmény a Concerto Budapesttel

Glinka Valse-Fantasie című műve, Mihail Pletnyov trombitaversenye és a zeneszerző személyes emlékeiből építkező 14 zenekari képe szerepel a Concerto Budapest április 25-i koncertjén a Müpában. A hangverseny különlegessége, hogy két magyarországi bemutató is elhangzik: Pletnyov műveit ő maga vezényli, a virtuóz trombitaverseny szólistája az orosz világsztár, Szergej Nakarjakov lesz.
Klasszikus ajánló

Mitológiai drámából ifjúkori mestermű – az Idomeneót adja elő a Szent István Filharmonikusok

Wolfgang Amadeus Mozart Idomeneo című operáját mutatja be a Szent István Filharmonikusok a Purcell Kórus közreműködésével és Vashegyi György vezényletével április 26-án a Müpában.
Klasszikus ajánló

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.
Klasszikus ajánló

Újabb zenei ritkaságokat fedezhetünk fel a Haydneum következő évadában

Három fesztivál, három különböző bérletsorozat, valamint a hagyományos nyári koncertsorozat Eszterházán gondoskodik arról, hogy a szervező Haydneum – Magyar Régizenei Központ a régizene minden arcát megmutassa.
Klasszikus lapszemle

Fischer Iván: „Ez a hiány megoldhatatlan”

A Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója egy interjúban mesélt arról, hogy az állami támogatás reálértékének csökkenése hogyan lehetetleníti el az együttes munkáját.