Klasszikus

Már nyilvános a Prokofjev-maraton műsora

2022.11.18. 09:15
Ajánlom
A hetven éve elhunyt Prokofjev életművének szenteli 2023-as maratonját a Müpa és a Budapesti Fesztiválzenekar, a koncertsorozat programja már nyilvános, jegyek november 18-tól kaphatók.

A Müpa és a Budapesti Fesztiválzenekar közös zenei maratonjának műsora 2023-ban a múlt század egyik legnagyobb hatású zeneszerzője, a hetven esztendeje elhunyt Szergej Prokofjev köré szerveződik. Az 1891-ben született orosz szerző

ifjúkora egybeesett a cári birodalom hanyatlásával, miközben Mozarthoz hasonlóan csodagyerekként már ötévesen komponált;

később az Egyesült Államokban és Párizsban élt, végül életének utolsó tizenhét évét a Szovjetunióban töltötte. Egyedi hangú művei – amelyekkel több maraton repertoárját meg lehetne tölteni – meghódították a világot, a vonósnégyestől az operán át a filmzenéig megannyi műfajban jelentőset és újat alkotott. Kalandos életét a szélsőségek és küzdelmek jellemezték.

A Müpa és a Budapesti Fesztiválzenekar 2008 óta minden évben megrendezi a maratont, amely egy-egy zeneszerző munkásságának legjavát mutatja be. A Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben és a Fesztivál Színházban délelőttől egészen késő estig tartó koncertfolyamoknak Bachtól Brahmson és Bartókon át Bernsteinig számos kiemelkedő komponista volt már főszereplője – Beethoven például kétszer is –, a 2023-as maratonon pedig az 1953-ban elhunyt Szergej Prokofjevre kerül a sor. Az orosz zeneszerző többek közt izgalmas szimfóniák, versenyművek, kamarakompozíciók és zongoradarabok szerzője volt, így változatos életművének gazdag keresztmetszetével ismerkedhet meg a közönség a nap folyamán.

Az Üvegteremben zeneakadémisták várják ingyenes koncertekre az érdeklődőket, az Előadóteremben pedig emlékezetes müpabeli előadások kelnek életre a vásznon,

valamint Szergej Eisenstein azon legendás filmjeit vetítik, melyeknek Prokofjev szerezte a zenéjét.

Prokofjev-maraton_Pusker_Julia_c_Csibi_Szilvia_Mupa-172703.jpg

Pusker Júlia (Fotó/Forrás: Csibi Szilvia / Müpa)

A maratoni koncertsorozat családi programmal kezdődik a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben: a Budapesti Vonósok a Péter és a farkas című szimfonikus mesét adja elő Lakatos György narrációjával. Előadásukat a Farkas Róbert vezette MÁV Szimfonikus Zenekar koncertje követi, műsorukon Prokofjev hét szimfóniája közül a legnépszerűbb Ötödikkel. Berkes Kálmán és a Győri Filharmonikus Zenekar az orosz szerző monumentális balettzenéje, a Rómeó és Júlia szvitváltozatából ad elő részleteket, Hollerung Gábor karmester és a Budafoki Dohnányi Zenekar a filmzenéből ugyancsak szvit formában ismertté vált Kijé hadnagyot szólaltatja meg, továbbá a lendületes, ifjúkori Első hegedűversenyben a magánszólamot játszó Kelemen Barnabás hegedűművész partnere lesz. A Pannon Filharmonikusok Prokofjev nagy apparátusra írt, jelentős ciklusai, a szimfóniák és a zongoraversenyek legelső darabjait adja elő Balog József zongoraművész és Vass András karmester közreműködésével. A mesével kezdődő koncertfolyam zárókoncertje is egy jól ismert történetet idéz fel: a Budapesti Fesztiválzenekar koncertjén Fischer Iván vezényletével a Hamupipőke-szvitet hallhatja a közönség.

palojtayjanos7-103213.jpg

Palojtay János (Fotó/Forrás: janospalojtay.com)

A Fesztivál Színházban az előadások sorát Palojtay János zongorakoncertje nyitja, ezt követi Szabó Ildikó, Lajkó István, Pivon Gabriella és Mali Emese Prokofjev csellóra és fuvolára írt zongorakíséretes kamaraműveiből összeállított előadása. Pusker Júlia hegedűművész és a Budapesti Fesztiválzenekar muzsikusai a komponista hegedűre és zongorára írt Öt melódiáját és 2. vonósnégyesét adják elő. Ugyancsak a Budapesti Fesztiválzenekar muzsikusai, valamint Báll Dávid zongoraművész játssza el a klarinét, vonósnégyes és zongora rendhagyó apparátusára írt Nyitány héber témákra című alkotást és a Humoresque scherzót, továbbá részletek szólalnak meg a Rómeó és Júlia-szvit szerzői zongoraváltozatából. A maratoni koncertsorozat utolsó előadása a Fesztivál Színházban valódi kuriózumnak ígérkezik: Prokofjev szóló énekhangra írt repertoárjából hallhatunk dalokat két kiváló orosz énekes, Evelina Dobračeva és Nyikolaj Borcsev tolmácsolásában, zongorán kísér Maria Urbanovic.

Prokofjev-maraton
február 4. 10:30-22:00, Müpa Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem, Fesztivál Színház, Előadóterem

A koncertekre jegyek egységesen 2500 forintos áron kaphatók, a jegyértékesítés november 18-án (péntek) 10 órakor kezdődik.

Részletes program és jegyvásárlási lehetőség elérhető a Müpa, illetve a Budapesti Fesztiválzenekar honlapján.
A maraton Facebook-eseménye itt érhető el.

Fejléckép: Báll Dávid (fotó/forrás: Posztós János / Müpa)

 

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Újabb nyolc lábnyomot helyeztek el a Halhatatlanok sétányán

Az idei évben újabb nyolc taggal bővült a Halhatatlanok Társulata. Az új Örökös Tagok lábnyomát szeptember 23-án helyezték el a Nagymező utca Operettszínház előtti részén, a Halhatatlanok sétányán.
Színház

„Amire visszanézek, az az életem” – Csomós Mari 80 éves

Ma ünnepli 80. születésnapját Csomós Mari színművész, Kossuth- és Prima Primissima díjas érdemes művész, a Nemzet Színésze, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja, aki nem szívesen ad interjút. Egyik ilyen ritka alkalomból megjelent beszélgetéséből szemezgettünk.
Vizuál

A legjobb film díját nyerte A játszma a pármai filmfesztiválon

Fazakas Tamás rendező személyesen vette át a Violetta d’Argento díjat. A zsűri indoklásában a rendezés és a színészi alakítások mellett a zenei megoldásokat is kiemelte. 
Klasszikus

Tíz Kurtág György-mű, amit mindenképp ismerned kell

A Samuel Beckett drámája nyomán született Fin de partie várva várt magyarországi premierje mellé most ajánlunk tíz másik Kurtág-művet is, melyek némi betekintést nyújtanak a kortárs magyar zene legendájának munkásságába.
Plusz

Ma indul a Múzeumok Őszi Fesztiválja

Az országos rendezvénysorozat idei koncepciója a tudomány és a technológia témaköreihez kapcsolódik. Másfél hónapon keresztül közel 130 múzeum részvételével több mint 700-féle program csalogat múzeumi látogatásra.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus interjú

„A természetem részévé vált a hangszerem” – Botvay Károly gordonkaművész a soproni öntevékeny polgári világról, a megsérült csellóról és az ismétlődő frázisokról

Kimagasló szakmai munkája elismeréseként Magyar Érdemrend parancsnoki kereszt polgári tagozat kitüntetésben részesült Botvay Károly Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas gordonkaművész, akivel ebből az alkalomból beszélgettünk.
Klasszikus ajánló

Három korszak, három művész, három hangszer – a Trio Energico kamaraestje a Zeneakadémián

Szeptember 27-én a Solti Teremben ad koncertet a Trio Energico, a három fiatal kamaramuzsikus a bécsi klasszicizmus és a romantika korának alapdarabjai mellett egy fájdalmasan szép modern alkotást is játszik.
Klasszikus ajánló

Közeleg az ország leghosszabb ideje működő Liszt-fesztiválja

Az elmúlt években a hazai zenei élet kiemelkedő eseményévé vált a Gödöllői Liszt Fesztivál, amelyet minden esztendőben a kiváló zeneszerző születésnapjához kapcsolódva rendeznek meg. Idén október 14. és 23. között várják a programok a közönséget.
Klasszikus magazin

Tíz Kurtág György-mű, amit mindenképp ismerned kell

A Samuel Beckett drámája nyomán született Fin de partie várva várt magyarországi premierje mellé most ajánlunk tíz másik Kurtág-művet is, melyek némi betekintést nyújtanak a kortárs magyar zene legendájának munkásságába.
Klasszikus magazin

Liszt arcai: Liszt, korának rocksztárja

Liszt Ferencet, a 19. század legjelentősebb magyar zeneszerzőjét és a csodagyerekként induló, világhírű zongoristát az is ismeri, aki nem kifejezetten jártas a zenetörténetben. Ám Lisztet vétek lenne pusztán ezen két attribútum alapján bekategorizálni.