SZTRAVINSZKIJ ÉS A BALETT
2020. március 7., 19:00
Fehéren feketén – Zongorás estek négy kézre
Balog Alexandra és Vida Mónika Ruth
Bevezetőt mond: Bolla Milán
- Sztravinszkij: Petruska
***
- Sztravinszkij: Tavaszi áldozat
Igor Sztravinszkij a Petruskát, három bábu tragikus szerelmének történetét, valamint a Le Sacre du Printemps (Tavaszi áldozat) című művét a Szergej Gyagilev vezetésével Párizsban működő Orosz Balett számára írta; mindkét mű a 20. századi zenetörténet egyik legnagyobb hatású alkotásává vált.
A szerző mestere volt annak, hogy jellegzetes harmóniákat hozzon létre, amelyek varázslatos hangulatot teremtenek a fent említett balettzenéiben. Sokszor két külön világ keveredését illusztrálja a zenében: az emberi és a balett-bábu világát, azok távolságát és ellentétét. Ilyen pl. a Petruska-akkord, amely valójában két, egymásra helyezett hangzat: egy Fisz-dúr és egy C-dúr (tritónusz).
A kompozíciókat megszólaltató két fiatal művész még középiskolás korában muzsikált együtt. Ezzel a koncerttel közös régi álmuk válik valóra – hogy együtt hirdethessék a zene örömét mindenki számára.
Támogató: Nemzeti Kulturális Alap
TÁRSASKÖRI KAMARA
2020. március 19., 19:00
Közreműködnek: a Budapesti Vonósok tagjai
Az est házigazdája: Molnár Szabolcs zenetörténész
- Mozart: C-dúr vonósnégyes, No. 4, K.157
- Glazunov: A-dúr vonósötös, op. 39
- Schubert: Pisztrángötös, op. post. 114, D 667
„Igazi kincs, mindig öröm játszani és hallgatni.” Vajon melyik darabot jellemezte ekként az 1930-as évek népszerű német kamarazene-kalauza? Az egyik tételében fülbemászóan közvetlen dallamot feldolgozó Schubert-kvintettet? Mozart 16 évesen, Milánóban írt hamvas vonósnégyesét? Vagy Glazunov, az orosz zene nehéz természetű zsenijének vonósötösét? A Társasköri Kamara következő koncertjén az est házigazdája, Molnár Szabolcs Mozarték itáliai kalandjai és a pisztránghorgászat trükkjei mellett erre a kérdésre is kitér majd.
Társrendező: Budapesti Vonósok
A HÓNAP ESEMÉNYE - B. A. C. H.
2020. március 21., 19:00
A régizene napja
H koncert – Zeneművek H hangnemben
Az Anima Musicae Kamarazenekar sorozatának negyedik koncertje
Művészeti vezető: G. Horváth László
Műsorvezető: Dinyés Soma
- Johann Christoph Bach: Wie bist du denn, o Gott, in Zorn auf mich entbrannt
Közreműködik: Najbauer Lóránt – ének
- Johann Sebastian Bach: h-moll Concerto Grosso (Dinyés Soma adaptációja a BWV 209 és 1014 művekből)
***
- Carl Philipp Emanuel Bach: h-moll vonósszimfónia, Wq 182/5
- Johann Sebastian Bach: h-moll zenekari szvit, BWV 1067
Közreműködik: Duleba Lívia – fuvola
B. A. C. H. címmel rendez sorozatot a 2019/20-as koncertévadban az Óbudai Társaskör és az Anima Musicae Kamarazenekar, Dinyés Soma közreműködésével. A négy hangversenyből álló klasszikus zenei kalandozás a zenetörténet legnagyobb hatású családját, a Bach famíliát állítja középpontjába. A család zeneszerzőtagjainak műveiből összeállított műsorok reflektálnak a saját maguk által is oly gyakran használt zenei-névbeli párhuzamra: a B-A-C-H hangok egy-egy koncert kiinduló harmóniai alapját is jelentik majd. A felcsendülő zenéket Dinyés Soma zenetörténeti érdekességekben bővelkedő, rövid bevezetői tagolják.
Támogató: Nemzeti Kulturális Alap
FIGARO ÉS FIDELIO
2020. március 23., 19:00
Mozart és Beethoven „szabadságharca”
Közreműködik:
Miklósi Anna, Sárkány Kázmér – ének
Harazdy Miklós – zongora
Szerkesztő-műsorvezető: Baranyi Ferenc
Napóleon szerint a Figaro már maga volt az akcióban lévő forradalom. Beethoven egyetlen operája pedig az úgynevezett „szabadító operák” prototípusa. E két örökbecsű alkotást járjuk körül ezen az estén.
BARTÓK X
2020. március 25., 19:0
A Sárik Péter Trió koncertje Bartók Béla születésnapján
Talán egyik zeneszerző sem volt akkora hatással a mai jazzre, mint Bartók.
Műveinek döbbenetes ereje, dinamikája szinte elsöpri a hallgatót, zenéje csupa izgalom, misztikum, határtalan mélység és tisztaság. Azzal a céllal készítettük ezt az anyagot, hogy feldolgozásaink által azokkal is megszerettessük Bartók zenéjét, akik eddig idegenkedtek tőle. A jazz és Bartók tökéletes párosítás, a zongoradarabok trióra hangszerelve még karakteresebben szólnak, a nagyzenekari művek és a népdalfeldolgozások is új arcukat mutatják, és végtelen teret adnak az improvizációnak. (Sárik Péter)
Fejléckép: Balog Alexandra és Vida Mónika Ruth (fotó: Óbudai Társaskör)
Támogatott tartalom.