Klasszikus

Megjelent a Strém Kálmán-könyv

2009.05.28. 11:16
Ajánlom
A Gramofon Könyvek sorozat új kötete a kiváló hangversenyrendezőnek és zeneszociológusnak állít emléket, születésének 75. évfordulóján.

Dr. Gerő Katalin, a Magyar Haydn Társaság elnökségi tagja, szobrászművész, a Strém Kálmán - A hangversenyrendezés művésze című könyv ötletgazdája és egyik szerkesztője a szerdán tartott sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: "Maga Strém Kálmán sem tudott annyit a családjáról, mint ami ebben a könyvben benne van." Elmondta, hogy ahhoz, hogy ilyen részletesen be tudjanak számolni Kálmán életének egyes epizódjairól, sok kutatásra volt szükség. Hozzátette, hogy a könyv megjelenése után is számos érdekes adatra bukkantak, így nem kizárt, hogy egy második, bővített kiadás is napvilágot lát a jövőben.

A 75. születésnap alkalmából szervezett ünnepi sorozat részeként csütörtök este különleges koncertnek lehetnek tanúi a Zeneakadémiára látogatók. A koncert szervezése során Strém Kálmán elveihez híven állították össze a programot, így elsősorban fiatal, pályakezdő, kiemelkedő adottságú muzsikusokat "Ígéret"-es tehetségeket kértek fel szereplésre (Kovács Ágnes szopránénekest, Füzi Nóra zongoraművészt és az Accord Quartettet). Rév Lívia (93), Párizsban élő, világhírű zongoraművész, aki 46 év távollét után Strém Kálmán tevékenysége révén robbant be a magyar zenei köztudatba, ezen a koncerten mond búcsút a Zeneakadémia közönségének. A koncertet 350 vidékről érkező zeneiskolás is meghallgatja és a Földvári Napok hagyományaira emlékezve egy kortárs zeneszerző, Sári József kifejezetten erre az alkalomra komponált műve is elhangzik.

Retkes Attila, a Klasszikus és Jazz Lap-, Könyv- és Hanglemezkiadó Kft. ügyvezető igazgatója kiemelte, hogy a 14. évfolyamánál tartó Gramofon - Klasszikus és Jazz folyóirat, a 2001-ben elindult honlap, a 2006-ban létrejött Gramofon Zenekritikai Műhely mellett 2008-ban könyvkiadással bővítették tevékenységi körüket. A négy, eddig megjelent könyv két tendenciát vázol fel: a kismonográfiák (Liszt Ferenc Kamarazenekarról és a Bartók Vonósnégyesről) és egyedi projektek (Bach testamentuma és a Strém-könyv) megvalósításán dolgoznak majd a későbbiekben is.

Várkonyi Tamás, a 256 oldalas könyv szerkesztési elveit vázolta fel. E szerint a könyv gerincét mintegy nyolcvan emlékezés és nyilvánosan elhangzott beszéd alkotja - mind a magyar zenei élet ismert szereplőjétől, többek között Jeney Zoltántól, Schiff Andrástól, Somfai Lászlótól és a már elhunyt Szőllősy Andrástól. Az emlékezések között kapott helyet Kurtág György kompozíciója is, amelyet Strém Kálmán emlékére írt, és amely e kötetben jelenik meg először. Az emlékezések mellett Strém Kálmán életútját és gyökereit is ismerteti a kötet, számos kuriózumértékű illusztrációval. Megtaláljuk Strém Kálmán által rendezett hangversenyek listáját is, valamint válogatást a koncertjeiről, a földvári és eszterházai eseményekről megjelent kritikákból, beszámolókból.



Az Ars poetica fejezetben, két interjú révén maga Strém Kálmán is megszólal: ezekben az általa fontosnak vallott értékekről beszél. A kötetet kiegészítő In memoriam fejezetben a Strém Kálmán 2005 novemberében bekövetkezett halála óta eltelt időszakban rendezett események és az azokhoz kapcsolódó dokumentumok kaptak helyet. A könyv megjelenését a Szerencsejáték Zrt., az NKA és a Strém Koncert Kft. támogatta, a kötet tipográfiájának művészeti vezetője Prácky István volt.

A könyv megjelenése és a csütörtöki Zeneakadémiai koncert után pénteken tovább folytatódnak a Strém Kálmánra emlékező ünnepi események: május 29-én (születésének valódi évfordulóján) délután öt órakor avatja fel az Egyesület Nagykanizsán, a Medgyaszay Művelődési Ház előterében Strém Kálmán mellszobrát, Gerő Katalin alkotását.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Vizuál

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Vizuál

Mindenki bűnhődik, de nem a saját bűnei miatt

Sós Bálint Dániel első nagyjátékfilmje megdöbbentően érett rendezői debütálás, amely bonyolult morális kérdéseket vet fel, célja mégsem az, hogy moralizáljon. A rendkívül feszült és jól megírt történetet a bravúros technikai megoldások teszik igazán teljessé.
Könyv

Vámos Miklós: Kegyetlen állat az ember

Vámos Miklós állandó rovatában hónapról hónapra megmondja, mit érdemes elolvasni. Ezúttal az osztrák Christoph Ransmayr Egy félénk férfi atlasza című könyvét ajánlja. Gondolataira a Kalligram gondozásában megjelent kötet fordítója, Adamik Lajos reagál.
Klasszikus

Mendelssohn-variációk – először hallható zongoraest az Óbudai Zsinagógában

Villányi Dániel zongoraművész koncertjének műsora a romantika-késő romantika világát olyan zeneszerzők remekművein keresztül járja be, akiket Felix Mendelssohn szelleme mélyen érintett – személyesen vagy művészetén át.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Mendelssohn-variációk – először hallható zongoraest az Óbudai Zsinagógában

Villányi Dániel zongoraművész koncertjének műsora a romantika-késő romantika világát olyan zeneszerzők remekművein keresztül járja be, akiket Felix Mendelssohn szelleme mélyen érintett – személyesen vagy művészetén át.
Klasszikus hír

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Klasszikus ajánló

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus ajánló

Tavaszi tobzódás a romantikában – Farkas Gábor lép fel a Budapesti Vonósokkal

A koncerten egy korai, de meglepően érett Mendelssohn-darab mellett Anton Arenszkij és Anton Webern romantikus ihletésű művei hangoznak el, április 4-én a Zeneakadémia Solti Termében.
Klasszikus beszámoló

15 sor klasszikus: Tenor-Passió

A Fidelio 15 sor címmel futó rovatát azért indítottuk el, hogy szubjektív módon mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás Orosz Balázs énekművész diplomahangversenyéről szól. 15 sor klasszikus zene.