Abraham - Fanny - Felix. Mindhárman egy zene- és kultúrtörténeti "saga" főszereplői. Egy képzeletbeli családi vállalkozás? Több annál! Misszió, mely Európa szellemi örökségének gondozását, gazdagítását tekinti céljául. Mindezt áradó tehetséggel, könyörtelen igényességgel, mániákus munkaszeretettel, roppant vagyonnal párosítva teszik.
A koncertek célja ezúttal is az, hogy az esztétikai élményt ismeretterjesztéssel tegyék teljessé: az egyes kompozíciók között a sorozat házigazdája, Eckhardt Gábor beszél a zene hátteréről, vetített illusztrációk kíséretében.
Az egész Európában ünnepelt zeneszerző őszintén csodálta nővére talentumát. „Tegnapi dalodról akarom megírni, nővérkém, hogy milyen szép. Egész fura érzés volt, amikor egész halkan, és egymagamban megszólaltattam a Te kedves hullámcsapásaidat, és a közönség mély csöndben fülelt" - írta.
Fanny Mendelssohn négy évvel volt idősebb öccsénél és hozzá hasonlóan páratlan zenei tehetséggel áldotta meg a teremtő. Nagyszerűen zongorázott, kivételes zenei memóriája volt, felnőttként pezsgő zenei szalont vezetett és megszámolhatatlanul sok mű bemutatását mozdította elő. De mindenekelőtt: rengeteget komponált. 1819-től haláláig közel ötszáz művet írt, zongoradarabokat, dalokat, kamaraműveket. A maga korában mindebből csak néhány jelent meg, az is leginkább Felix neve alatt. Életművének feldolgozása még a mai napig sem fejeződött be. Fanny korai halála (1847) - zongorázás közben lett rosszul és többé már nem tért magához - rendkívül megviselte Felixet: mindössze hat hónappal élte túl. Utolsó, nagyobb lélegzetű kompozícióját, az f-moll vonósnégyest nővére emlékére írta.
Az est szólistája, Kállai Ernő tizenkét évesen felvételt nyert a Liszt Ferenc Zeneakadémia Különleges Tehetségű Gyermekek osztályába, majd 2006- ban teljes ösztöndíjat kapott a New York-i Juilliard Egyetemre, ahol Itzhak Perlman tanítványaként Bachelor és Master diplomát szerzett. 2011-ben a New York-i Filharmonikusok kíséretével mutatkozott be; több világhírű zenekarral lépett fel olyan koncerthelyszíneken, mint a párizsi Louvre Auditorium, az Avery Fisher Hall, a Carnegie Hall, a Chicago Symphony Hall, a Liszt Ferenc Zeneakadémia, vagy a MÜPA. Koncertezett Amerikában, Kanadában, Mexikóban, Franciaországban, Spanyolországban, Olaszországban és Svédországban. Rendszeres fellépő művésze külföldi és hazai zenei fesztiváloknak, ahol mesterkurzusokat is tart. Elkötelezett kamarazenészként együtt koncertezett Itzhak Perlman hegedűművésszel. Külföldi és hazai díjak kitüntetettje, Junior Príma-díjas.
Program:
Fanny Mendelssohn: g-moll fantázia csellóra és zongorára
Felix Mendelssohn: f-moll vonósnégyes op. 80
Felix Mendelssohn: C-dúr nyitány op. 101
Felix Mendelssohn: e-moll hegedűverseny op.64 (közreműködik: Kállai Ernő)
Vezényel: HÁMORI MÁTÉ