Klasszikus

Miért ragaszkodunk a kedvenc zenéinkhez a tinédzserkorból?

2018.06.04. 09:10
Ajánlom
A kutatások és a személyes tapasztalat is azt mutatják, hogy a tinédzser éveinkben hallgatott zenére jobban emlékszünk, sokat jelent számunkra és egy életen át velünk maradnak. De miért?

Még az olyan, kalandozó lelkületű zenerajongók is, mint jómagam, gyakran visszatalálunk a tinédzserkori kedvencekhez: legyen az rock, funk, jazz, beat vagy klasszikus. Egyszerűen nem tudjuk őket megunni, ugyanakkor könnyebben is felismerjük őket. Sokat jelentenek számunkra, ennélfogva az emlékezetünk számára is. Vagy fordítva?

A jelenség egyik oka, hogy a tizenéves kori agyunk sokkal mélyebben tárolta el az emlékeket, mint később. A másik pedig az, hogy ezekben az években alakítjuk ki a személyiségünket, szellemi, spirituális meggyőződésünk alapjait, ekkor teszünk szert önazonosságunkra, ennek a folyamatnak pedig – a zene identitásképző erejénél fogva – nagyon fontos része, hogy mit hallgatunk – magyarázza Catherine Loveday kognitív neuropszichológus.

Ekkor ismerkedünk meg életünk fontos személyeivel, olyan barátokkal, akikhez később sok évtizedes kapcsolat fűz. Ekkor kerülünk kapcsolatba a szerelem érzésével először intenzíven. Mivel tizenévesen dúlnak bennünk a legvadabb érzelmek, amelyekhez aztán a zene hangjai társulhatnak, az agy középső prefrontális cortex része erős kapcsolatot teremt az érzelem és a muzsika között, amelyeket életünk későbbi szakaszaiban gyakran előhív.

A jelenség érdekes velejárója, hogy azoknak a zenéknek, amelyek a szülők kedvencei voltak a fiatalkorukban, a gyerekek is rajongói lehetnek: így lesznek a valóban értékes, de fiataloknak szóló zenékből – például a hatvanas évek klasszikusaiból – hosszú életű remekművek.

(via BBC)

Amikor nem tudod kiverni a dallamot a fejedből

Kapcsolódó

Amikor nem tudod kiverni a dallamot a fejedből

La donna è mobile, az Örömóda, We Are The Champions… Mi a közös ezekben a dallamokban? Az, hogy ha egyszer elkezdjük dúdolni őket magunkban, alig lehet leállni velük.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Elhunyt Judith Halász Bécsben élő operaénekes

A művész tragikus hirtelenséggel hunyt el, halálhírét férje, Papocsi Róbert karmester adta hírül közösségi oldalán.
Zenés színház

Hiánypótló szláv műveket mutat be jövő évadában a Magyar Állami Operaház

Meghirdette 2023/24-es évadát a Magyar Állami Operaház, melynek a Szláv Szezon címet adták. Színre kerül Dvořák Ruszalkája és Muszorgszkij Borisz Godunovja, valamint megismerheti a közönség Eötvös Péter első, magyar szövegre készült operáját is.
Vizuál

Ez után a magyar film után egy ideig nem lesz kedvünk „jóemberkedni”

Császi Ádám filmje egy tipikusan magyar társadalmi ügyről mesél úgy, hogy közben az egész nyugati világnak tart nem is annyira görbe tükröt.
Klasszikus

„Mindig is furcsának találtam, miért nincs magyar szín Az ember tragédiájában” – beszélgetés Gyöngyösi Leventével

Gyöngyösi Levente Tragoedia Temporis című alkotásáról beszélgettünk, mely a Müpa 2020-as Zeneműpályázatán díjat is nyert. A darab első felvonása április 12-én hallható a Müpában, a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek kereteiben.
Vizuál

„Megszerettem menet közben az életet” – Interjú Ujj Zsuzsival

„Az a vihar, ami bennem tombolt hosszú évekig, elült” – mondja Ujj Zsuzsi fotós, performer, a Csókolom zenekar énekese, dalszerzője, akivel a Fidelio új, Dalok nyomában című sorozata kapcsán ültünk le beszélgetni, kikérdezve őt a zenekar legtöbbet feldolgozott szerzeményéről, a Dunántúli slágerről.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Könyvbemutató, koncert és tárlatvezetés Bartók Béla születésnapján

A Bartók-összkiadás két új, a szerző vonósnégyeseit tartalmazó kötetét ismerheti meg a közönség a Zenetudományi Intézet március 25-i, zenés programján.
Klasszikus ajánló

Benjamin Appl, a bársonyos hangú dalkirály, akit muszáj hallani

Végtelen szín áramlik a hangjában, és szinte elviselhetetlenül megindító, ahogy énekel. Így vélekednek a nemzetközi kritikusok a német–brit lírai sztárbaritonról, Benjamin Applről.
Klasszikus ajánló

Hamarosan kezdődnek a Quartetto Plus vonósnégyes-napok a kismartoni Esterházy-kastélyban

Március utolsó hétvégéjén indulnak a kismartoni Quartetto Plus vonósnégyes-napok. A három napban többek között Ravel, Haydn és Beethoven zeneművei csendülnek fel.
Klasszikus ajánló

Miért jelentett forradalmat Bach (és a többiek) újrafelfedezése a zenében?

A Bartók Tavasz régizenei koncertjeire készülve gyorstalpalót adunk azzal kapcsolatban, miért különleges a reneszánsz és a barokk zenéje, és hogyan fedeztük fel őket újra.
Klasszikus ajánló

Bemutatkoznak az Európai Kamarazenei Akadémia tehetségei

A program keretében kiváló fiatal muzsikusok koncertjeit hallgathatja meg a közönség a Zeneakadémián, illetve zenés tárlatvezetéseken is részt vehetnek a Magyar Nemzeti Galériában és a Szépművészeti Múzeumban.