Klasszikus

Miként lesz az imádságból művészet?

2024.03.26. 10:15
Ajánlom
A Bartók Tavasz „kántor-csúcstalálkozója” a zsidó zenei világ színes szeletét mutatja meg a nagyközönségnek. Az esemény jelentőségéről a koncert egyik főszereplője, Raáb Gábor mesélt.

Az alábbi cikk szponzorált tartalom, nem a Fidelio szerkesztőségének tagjai írták.

„A héber chazzan, azaz kántor kifejezés helytartót, felügyelőt, látót, előrelátót is jelent, hiszen kezdetben a kántor vezette a közösséget, minden vallási kérdésben segítségükre volt.

Akkoriban a közösség nagy része írástudatlan volt, így az imaszövegeket a kántorok előre recitálták, a dallam pedig segített ezek megjegyzésében

– hangsúlyozza a kántor. A kántorénekek dallamai két-háromezer éves múltra tekintenek vissza. – „Ez egy rendkívül sokszínű dallamvilág, amelynek ősi hagyományai a középkorban, majd a reformkorban átalakultak, dúsultak, de lényegében még mindig a klasszikus hagyományokból építkeznek.”

A zene az emberiség régmúltban gyökerező természetes igénye. – „Már a Tórában, azon belül Mózes második könyvében megjelenik a zene és az ének fontossága. A szertartási ének azonban akkoriban – mint mondtam – inkább énekbeszédet jelentett. Amit ma kántoréneknek nevezünk, évezredek során alakult ki. A 19–20. században a romantikus zene térnyerésével az emberek egyre jobban szomjaztak a kultúrára, egyre többek számára vált elérhetővé a zene öröme.

A zsidó kántorok elsősorban abban különböznek a keresztény kántoroktól, hogy komoly elvárás a kiváló énekhang és az elmélyült zenei jártasság.”

Koncerttermekben is gyakran felcsendül kántorének, ám ilyenkor liturgiai funkciójától függetlenül a zene szépsége kerül a középpontba. – „Az Örökkévaló nevét csak akkor vehetjük a szánkra, ha imádkozunk, ezért egy koncerten elhangzó imarészletben az ő neve nem hangzik el. Azt mondjuk helyette: Hashem, azaz a Név.”Hangversenyeken a liturgiában megjelenő dallamok különleges hangszerelésben csendülnek fel, általában több kántor részvételével. A Bartók Tavasz április 11-i koncertje igazi „kántor-csúcstalálkozó” lesz, rendhagyó módon hat tenor énekel majd.

240411_kantorkoncert_001-100645.jpeg

Kántor-koncert (Fotó/Forrás: Bartók Tavasz)

A kántorképzés rendkívül összetett, Raáb Gábor klasszikus zenei tanulmányok birtokában vágott bele. – „Bizonyos értelemben kakukktojás vagyok, mert a kántorok többségéhez képest én nem főállásban foglalkozom ezzel, ez a hobbim” – mondja. Gábor Szegeden végezte el az előadóművész-énekes alapképzést, aztán Olaszországban, majd Londonban tanult mesterszakon, Izraelben pedig két évet töltött. Az opera szak mellett ekkoriban kezdett ismerkedni a kántorénekkel és a liturgiával. – „2015-ben iratkoztam be a képzésre a budapesti Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetemen, és Székelyhidi Hajnalkánál kezdtem el tanulni a kántorságot, amely szép lassan az életem részévé vált. Nagyon szeretek tanítani, ez a főállásom, és közben klasszikus zenei koncertjeim is vannak.” Gábor hét éve Mosonmagyaróvár kántora, két évvel ezelőttig szülővárosában, Kiskunhalason is kántorként tevékenykedett. Sokoldalú személyiség, nyaranta egy tábort menedzsel Angliában.

Magyarországon 2003 óta létezik kántorképzés, Kármán György indította a már említett Zsidó Egyetemen. A növendékek hangképzést, zeneelméletet tanulnak, és megismerkednek a különböző ünnepkörökhöz tartozó imádságokkal. –

Minden imának más a dallama, és gyakori, hogy egy imaszöveghez többféle dallamot társítanak, különböző ünnepekkor másként csendül fel.

A Bartók Tavasz Énekek éneke címet viselő koncertje különösen színes keresztmetszetét adja ennek a zenei világnak. – „Megjelennek a pészach ünnepéhez kapcsolódó tradicionális dallamok (az egyiptomiak kivonulását ünneplő pészach nem sokkal a koncert után köszönt be – a szerk.), imák, zsoltárrészletek és fülbemászó klasszikus – ha úgy tetszik – világi muzsikák.”

És hogy miért lehet mindez érdekes a más felekezethez tartozó koncertlátogatók számára is? Gábor szerint azért, mert ezek a tradicionális, keleties dallamok igazán különlegesek, nem mindennap hall ilyet a közönség, ráadásul április 11-én kiváló zenészek közreműködésével kaphat ízelítőt a sokszínű zsidó hagyományból.

Énekek éneke

április 11. 19:30, Müpa

A koncertről további információ itt érhető el. >>>

A Bartók Tavasz előadásairól érdekességek olvashatók az eseménysorozat blogoldalán.

Támogatott tartalom.

Fejléckép forrása: Bartók Tavasz

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Először rendezik meg a Rolla János Zenei Napokat az Óbudai Társaskörben

A háromnapos eseményt hagyományteremtő céllal rendezi meg az Óbudai Társaskör a 2023-ban elhunyt Kossuth-díjas hegedűművész tiszteletére. A záróestén Kelemen Barnabás, Kokas Katalin és Fenyő László ad kamarakoncertet.
Vizuál

Megszűnik az Indafotó

A szolgáltató közlése szerint március 31-én éjfélkor 13 641 979 fotót törölnek véglegesen. A felhasználók a platform megszűnéséig azonban letölthetik az ott tárolt képeiket.
Vizuál

Újra Magyarországon látható a Fejedelmek aranya

Március 15-én lenyűgöző időszaki kiállítás nyílik Budapesten, a Magyar Nemzeti Múzeumban. A 16-17. századi erdélyi pénzérmék mellett ötvösmunkákat, díszfegyvereket is megtekinthetünk.
Plusz

P. Howard szellemében – 5 Rejtő-program Budapesten

Közeleg március 29-e, azaz hazánk talán legkedveltebb írójának, Rejtő Jenőnek születésnapja, a páratlan zsenijű és kivételes humorú szerző 120 éve ezen a napon látta meg a napvilágot. Számos program esedékes a következő hetekben, amely Rejtőhöz kapcsolódik. Ezekből válogattunk.
Klasszikus

Az inspiráló Bartók: Bartók és a csend

Bartók inspirációs ereje vitathatatlan: Amerikától Ázsiáig, határokon és műfajokon átívelve, generációk óta kiapadhatatlan ihletforrásként ösztönzi alkotásra a művészeket. De vajon ő maga miből merített ihletet?

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus magazin

Az inspiráló Bartók: Bartók és a csend

Bartók inspirációs ereje vitathatatlan: Amerikától Ázsiáig, határokon és műfajokon átívelve, generációk óta kiapadhatatlan ihletforrásként ösztönzi alkotásra a művészeket. De vajon ő maga miből merített ihletet?
Klasszikus ajánló

Először rendezik meg a Rolla János Zenei Napokat az Óbudai Társaskörben

A háromnapos eseményt hagyományteremtő céllal rendezi meg az Óbudai Társaskör a 2023-ban elhunyt Kossuth-díjas hegedűművész tiszteletére. A záróestén Kelemen Barnabás, Kokas Katalin és Fenyő László ad kamarakoncertet.
Klasszikus ajánló

A szélességi körök visszhangjai – spanyol vonósnégyes kalauzol az európai és amerikai zene világában

A Cuarteto Matrice programja északról dél felé haladva navigál keresztül a 20. századi Európán és Amerikán. A spanyol kvartett a hiánypótló MERITA – európai kamarazenei együttműködés keretében érkezik Magyarországra, és ad koncertet a BMC-ben, április 7-én.
Klasszikus gyász

Elhunyt Sofia Gubaidulina zeneszerző

Napjaink egyik legjelentősebb orosz zeneszerzőjét, aki élete utolsó évtizedeit Németországban töltötte, kilencvenhárom éves korában, március 13-án érte a halál.
Klasszikus ajánló

Végh Sándor egykori tanítványa tart kamarazene kurzust a Concerto Mesteriskola keretében

A kamarazenei élet egy újabb kiválósága, Arvid Engegård tart ingyenes, nyilvános, angol nyelvű mesterkurzust március 17-én, a zenekar Páva utcai székházában.