Anda Géza Fesztivál
október 7-9. Zeneakadémia
Három szólóesten és egy gálakoncerten mutatkoznak be a Svájcban élő zongorista nevéhez fűződő verseny győztesei.
A 2015-ös verseny második és harmadik helyezettje, az 1994-es győztes, valamint a versenyen mindezidáig egyetlen magyarként diadalmaskodó Várjon Dénes lép fel a fesztiválon. A szólóestek műsora Chopintől Szymanowskiig, Prokofjevtől Muszorgszkijig terjed, a gálaesten pedig J. S. Bach, Mozart, Liszt és Bartók két- és egyzongorás versenyműveit hallhatja a közönség Ronaldo Rolim, Pietro De Maria, Alexandr Sajkin és Várjon Dénes előadásában.
ensemble mini
október 9. 19:30 Pesti Vigadó
A 2010-ben alapított „minizenekar”, az Arnold Schönberg vezette bécsi zenei magánelőadások szellemi örökösének tekinti magát.
Az ötlet Joolz Gale brit karmestertől származik, aki olyan fiatal muzsikusokat keresett meg, akik Németország vezető együtteseiben játszanak, de kipróbálnák tehetségüket átiratok megszólaltatásában is, ahol lehetőség nyílik a művek mélyebb megértésére. Az együttes előadásában nagy feltűnést keltett például a mini-Mahler projekt keretében a Berlini Filharmóniában elhangzott IX. szimfónia. A Bartók Beyond Borders projekt keretében a magyar zeneszerző zenekari darabjait adják elő.
Steve Reich 80
október 16. 19:30 Zeneakadémia
Magyar művészek ünneplik a zenei minimalizmus legjelentősebb élő alakjának 80. születésnapját.
Az amerikai Steve Reich a kortárs komolyzene valóságos ikonja, repetitív muzsikája óriási hatást gyakorolt a modern zeneesztétikára, fél évszázados életműve a modern zene csúcsteljesítménye. A New York-i városi atmoszférát (többek között a taxik dudálását, a légkalapács hangját, a hajókürtöt vagy a záródó metróajtók zaját) zenekari partitúrába integráló, sok szempontból egyedi kísérletnek tekinthető City Life című darabot a hazai közönség most hallhatja majd első ízben. A koncert másik újdonsága Radiohead-dal nyomán született.
október 18. 18:00 BMC
A kortárs lengyel zeneszerzés egyik legtekintélyesebb alakja lesz a mustMEET Composers vendége.
Krzysztof Penderecki a szonorizmus képviselőjeként teljesen új fejlődési irányt jelölt ki az európai kortárs zenében. Avantgárd útkeresése lenyűgöző volt, hiszen nem riadt vissza a művészet és az élet határvidékéről érkező hangok felhasználásától sem: zörejeket, kattogást, a fűrész sivítását vagy az írógép kopogását is belekomponálta műveibe. Az esten élőben és felvételről is hallhatjuk Penderecki zenéjét, valamint egy portréfilm segítségével is betekintést kaphatunk az életműbe.
Julian Trevelyan és az Óbudai Danubia Zenekar
október 20. 19:30 Müpa
Három B betűs szerző művei kerülnek elő, de nem azé a három német alkotóé, aki legtöbbször szerepel koncertműsorokon.
Bartók egyik utolsó művével, egy zongoraversennyel képviselteti magát, amelyet feleségének írt, és amely talán a legkönnyebben befogadható nosztalgikus hangvételével. Ide kapcsolódik Bánkövi Gyula alkotása, amit Juhász Ferenc Örvénylések Bartók Béla körül című írása inspirált. A koncert második részében az orosz nemzeti romantika egyik kimagasló képviselője, Borogyin százharminc éve befejezett és talán legjobb zenekari műve csendül fel zenekar tolmácsolásában.
október 22. 19:30 Zeneakadémia
Az oktatási funkció mellett egyre markánsabb művészi ambíciót is bizonyító együttes újabban nagyszerű koncertre készül.
A válogatott zeneakadémistákból álló formáció karmestere ezen az estén, a 2016-ban hetvenötödik születésnapját ünneplő Medveczky Ádám, aki megannyi szállal kötődik a Zeneakadémiához. Egykor a zenekari gyakorlatokat vezette, ma pedig a karmesterek képzéséből viszi ki a részét. Beethoven nyitánya után, elhangzik Járdányi Pál 1952-ben komponált Vörösmarty-szimfóniája, amely programdarab legfőbb mintája éppen a koncert másik felében szereplő Liszt Faust-szimfónia.
október 30. 18:00 Müpa
„Egyszerűen zongoristának születtem”, jelentette ki ötéves korában Nyikolaj Luganszkij szülei legnagyobb meglepetésére.
A zongorista 1993 nyarán kéz-és hátsérüléseket szenvedett egy balesetben, és csak hónapokkal később tudott újra elkezdeni gyakorolni. Ebben a nehéz időszakban kellett eldöntenie, indul-e a X. Nemzetközi Csajkovszkij Versenyen, amelyet 1994 nyarán tartottak. Végül úgy döntött, hogy a felkészülés segíthet visszatérnie a fellépésekhez. Jól döntött: a versenyt megnyerte. A koncertkezés mellett a Moszkvai Konzervatóriumban tanít.