Klasszikus

Milyen koncerteket ajánl a Fidelio októberben?

2016.10.08. 11:34
Ajánlom
Ha október, akkor kortárs zene, de nem csak a CAFe Budapest programjai között találtunk izgalmas koncerteket. Mi ezt a toplistát ajánljuk.

Anda Géza Fesztivál

október 7-9. Zeneakadémia

Anda Géza

Anda Géza (Fotó/Forrás: Zeneakadémia képgyűjteménye)

Három szólóesten és egy gálakoncerten mutatkoznak be a Svájcban élő zongorista nevéhez fűződő verseny győztesei.

A 2015-ös verseny második és harmadik helyezettje, az 1994-es győztes, valamint a versenyen mindezidáig egyetlen magyarként diadalmaskodó Várjon Dénes lép fel a fesztiválon. A szólóestek műsora Chopintől Szymanowskiig, Prokofjevtől Muszorgszkijig terjed, a gálaesten pedig J. S. Bach, Mozart, Liszt és Bartók két- és egyzongorás versenyműveit hallhatja a közönség Ronaldo Rolim, Pietro De Maria, Alexandr Sajkin és Várjon Dénes előadásában.

ensemble mini

október 9. 19:30 Pesti Vigadó

Joolz Gale

Joolz Gale

A 2010-ben alapított „minizenekar”, az Arnold Schönberg vezette bécsi zenei magánelőadások szellemi örökösének tekinti magát.

Az ötlet Joolz Gale brit karmestertől származik, aki olyan fiatal muzsikusokat keresett meg, akik Németország vezető együtteseiben játszanak, de kipróbálnák tehetségüket átiratok megszólaltatásában is, ahol lehetőség nyílik a művek mélyebb megértésére. Az együttes előadásában nagy feltűnést keltett például a mini-Mahler projekt keretében a Berlini Filharmóniában elhangzott IX. szimfónia. A Bartók Beyond Borders projekt keretében a magyar zeneszerző zenekari darabjait adják elő.

Steve Reich 80

október 16. 19:30 Zeneakadémia

Steve Reich

Steve Reich (Fotó/Forrás: Jeffrey Hermann)

Magyar művészek ünneplik a zenei minimalizmus legjelentősebb élő alakjának 80. születésnapját.

Az amerikai Steve Reich a kortárs komolyzene valóságos ikonja, repetitív muzsikája óriási hatást gyakorolt a modern zeneesztétikára, fél évszázados életműve a modern zene csúcsteljesítménye. A New York-i városi atmoszférát (többek között a taxik dudálását, a légkalapács hangját, a hajókürtöt vagy a záródó metróajtók zaját) zenekari partitúrába integráló, sok szempontból egyedi kísérletnek tekinthető City Life című darabot a hazai közönség most hallhatja majd első ízben. A koncert másik újdonsága Radiohead-dal nyomán született.

Vendégünk Krzysztof Penderecki

október 18. 18:00 BMC
Krzysztof Penderecki

Krzysztof Penderecki (Fotó/Forrás: Artur Barbarowski)

A kortárs lengyel zeneszerzés egyik legtekintélyesebb alakja lesz a mustMEET Composers vendége.

Krzysztof Penderecki a szonorizmus képviselőjeként teljesen új fejlődési irányt jelölt ki az európai kortárs zenében. Avantgárd útkeresése lenyűgöző volt, hiszen nem riadt vissza a művészet és az élet határvidékéről érkező hangok felhasználásától sem: zörejeket, kattogást, a fűrész sivítását vagy az írógép kopogását is belekomponálta műveibe. Az esten élőben és felvételről is hallhatjuk Penderecki zenéjét, valamint egy portréfilm segítségével is betekintést kaphatunk az életműbe.

Julian Trevelyan és az Óbudai Danubia Zenekar

október 20. 19:30 Müpa

Három B betűs szerző művei kerülnek elő, de nem azé a három német alkotóé, aki legtöbbször szerepel koncertműsorokon.

Bartók egyik utolsó művével, egy zongoraversennyel képviselteti magát, amelyet feleségének írt, és amely talán a legkönnyebben befogadható nosztalgikus hangvételével. Ide kapcsolódik Bánkövi Gyula alkotása, amit Juhász Ferenc Örvénylések Bartók Béla körül című írása inspirált. A koncert második részében az orosz nemzeti romantika egyik kimagasló képviselője, Borogyin százharminc éve befejezett és talán legjobb zenekari műve csendül fel zenekar tolmácsolásában.

Medveczky Ádám és a Zeneakadémia Zenekara

október 22. 19:30 Zeneakadémia
Medveczky Ádám

Medveczky Ádám

Az oktatási funkció mellett egyre markánsabb művészi ambíciót is bizonyító együttes újabban nagyszerű koncertre készül.

A válogatott zeneakadémistákból álló formáció karmestere ezen az estén, a 2016-ban hetvenötödik születésnapját ünneplő Medveczky Ádám, aki megannyi szállal kötődik a Zeneakadémiához. Egykor a zenekari gyakorlatokat vezette, ma pedig a karmesterek képzéséből viszi ki a részét. Beethoven nyitánya után, elhangzik Járdányi Pál 1952-ben komponált Vörösmarty-szimfóniája, amely programdarab legfőbb mintája éppen a koncert másik felében szereplő Liszt Faust-szimfónia.

Nyikolaj Luganszkij zongoraestje

október 30. 18:00 Müpa
Nyikolaj Luganszkij

Nyikolaj Luganszkij (Fotó/Forrás: Marco Borggreve)

Egyszerűen zongoristának születtem”, jelentette ki ötéves korában Nyikolaj Luganszkij szülei legnagyobb meglepetésére.

A zongorista 1993 nyarán kéz-és hátsérüléseket szenvedett egy balesetben, és csak hónapokkal később tudott újra elkezdeni gyakorolni. Ebben a nehéz időszakban kellett eldöntenie, indul-e a X. Nemzetközi Csajkovszkij Versenyen, amelyet 1994 nyarán tartottak. Végül úgy döntött, hogy a felkészülés segíthet visszatérnie a fellépésekhez. Jól döntött: a versenyt megnyerte. A koncertkezés mellett a Moszkvai Konzervatóriumban tanít.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Kurtág György beszédével avatták fel a Ligeti György utcát

A BMC mellett található, hajdani Imre utca vette fel Ligeti György nevét az évforduló alkalmából. Az avatóünnepségen jelen volt a zeneszerző özvegye, Ligeti Vera, valamint fia, Lukas Ligeti.
Vizuál

Magyar siker Cannes-ban – mutatjuk a fesztivál legnagyobb nyerteseit

A világ legrangosabb fesztiváljának fődíját Justine Triet francia rendező kapta, aki filmjében a független nőket érintő társadalmi előítéleteket vizsgálja. Buda Flóra Anna 27 című animációs filmjét a legjobb rövidfilmnek választották.
Zenés színház

Nyitás a végtelenre – interjú Baráth Emőkével

Sűrű a világjáró Baráth Emőke nyárelője, ezúttal itthon. Májusban Mozart Idomeneo, Kréta királya című operájában formálja meg Iliát, június 3-án pedig Aranykor: Mítosz címmel ad nagyszabású koncertet.
Vizuál

Buda Flóra Anna: Van magyar pénz a filmben, csak sajnos ez nem a Filmintézet érdeme

Háromszor is visszautasították Buda Flóra Anna filmtervét, most mégis gratuláltak az Arany Pálmához. A rendező szerint sajnálatos, hogy az ügy eltereli a figyelmet arról, kik, mekkora energiát fektettek a filmbe.
Színház

A zenés előadások és a vígjátékok jegyében hirdetett évadot a Szegedi Nemzeti Színház

Shakespeare szerzőként és témaként is felkerül a szegedi repertoárra, de Puccini, Donizetti, Lehár Ferenc, Kleist és Szabó Maga is szerepel a 2023-24-es szegedi évad alkotói között.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus hír

Tomboló siker fogadta a Fesztiválzenekart – Mahler-koncertjük visszahallgatható

Ötcsillagos kritikák zúdultak Fischer Iván karmesterre és a Budapesti Fesztiválzenekarra (BFZ) májusi európai turnéjuk után. Bécs, London, Brugge és Lipcse közönsége egytől egyig álló ovációval ünnepelte a magyar együttest.
Klasszikus hír

Nemzetközi zenei díjat nyert az Országos Széchényi Könyvtár tanulmánykötete

Az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) által 2021 őszén kiadott „Eritis mihi testes”. Az 1938-as budapesti Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus hangfelvételei című kétnyelvű tanulmánykötet rangos nemzetközi díjat nyert.
Klasszikus ajánló

13 éves az Anima Musicae Kamarazenekar

Ünnepi koncerttel zárja évadát az Anima Musicae Kamarazenekar, az együttes június 20-án ünnepli 13. születésnapját. Egy ígéretes tehetség, a Virtuózokból is ismert Patricija Avšič csatlakozik az együtteshez.
Klasszikus hír

Kurtág György beszédével avatták fel a Ligeti György utcát

A BMC mellett található, hajdani Imre utca vette fel Ligeti György nevét az évforduló alkalmából. Az avatóünnepségen jelen volt a zeneszerző özvegye, Ligeti Vera, valamint fia, Lukas Ligeti.
Klasszikus magazin

Kaleidoszkóp a 20. századból – száz éve született Ligeti György

Nem maradhatott Magyarországon, hát az egész világ megismerte a nevét. Születésének századik évfordulójáról világszerte megemlékeznek a muzsikusok és a zeneszerető közönség. Ligeti Györgyre emlékezünk.