Régizene, opera, klasszikus zene és crossover is szerepel az idén 35 éves Budapesti Fesztiválzenekar 2018/19-es évadának programjában. Régi vendégek is tiszteletüket teszik majd, dirigál Robin Ticciati, valamint Manfred Honeck és Leonidas Kavakos, a zenekar barokk együttesét pedig Midori Seiler és Reinhard Goebel is vezeti majd.
Olyan világklasszis nemzetközi szólistákat hívott meg a zenekar, mint Danyiil Trifonov és Emanuel Ax zongoraművészek, Gautier Capucon csellóművész és a hatszoros Grammy-díjas norvég zongorista, Leif Ove Andsnes. Egy Bartók-esten Sebestyén Márta lép fel, és lesz közös koncert a Montréali Nemzetközi Zongoraverseny 2017-es győztesével, Fejérvári Zoltánnal is.

Kapcsolódó
Fejérvári Zoltán: "Szeretem az anyanyelvem és a magyar vidéket!"
Leginkább hazája zongorazenéjét érzi közel magához - kezdődik az írás a művészről, aki alig két hete nyerte meg a Montreali Zongoraversenyt. A Musical Toronto portréja.
A Budapesti Fesztiválzenekar és a Müpa az Európai Hidak fesztivállal indítja el szeptemberben az új szezont, amely ezúttal a Baltikum és Lengyelország kultúráját viszi közelebb a közönséghez. Fischer Iván több Arvo Pärt-darabbal is készül, a Ravel-kortárs litván Mikalojus Konstantinas Čiurlionis egyik művét pedig úgy hallgathatja meg a közönség, hogy közben a festményeit is látja.
A Müpával közös szervezésű maraton főhősei ezúttal Debussy és Ravel lesznek.
A Fesztiválzenekar visszatér az Olasz Intézetbe és elindítja Concertino című sorozatát, amelyben a BFZ zenészeit szólistaként hallhatják az érdeklődők. A sorozatban a zenekar Végh Sándor Versenyének győztesei és szólamvezetői olyan izgalmas hangszereket mutatnak meg, mint a nagybőgő vagy az altharsona.
A BFZ idén lesz 35 éves, amelyet decemberben egy különleges hangulatú, meglepetésekkel teli Titokkoncerttel ünnepelnek meg. Az évad második felében az Amadinda Ütőegyüttes 35. születésnapja alkalmából adnak közös koncertet, ezen a magyarországi közönség először hallhatja a minimálzene első mestere, Steve Reich egyik kompozícióját.
A Fischer Iván által alapított Vicenzai Operafesztiválon a zenekar a Budapesten sikert aratott Falstaff-produkciójával mutatkozik be. Koncerteznek emellett a londoni Royal Albert Hallban, a bécsi Musikvereinban, az amszterdami Concertgebouw-ban, a berlini Konzerthausban és a New York-i Carnegie Hallban is.
Melyik operát hallgatná meg szívesen a Fesztiválzenekartól?
Ezt a kérdést szegezte a zenekar a Facebook-követőihez. A Fidelio klasszikus rovatának vezetője A léhaság útja című Stravinsky-, illetve a Jenufa című Janacek-operát ajánlotta, de bármire nyitott. A legutóbbi Falstaff-előadás ugyanis rendkívül tetszett neki.

Kapcsolódó
Falstaff: Fischer Iván megmutatta, hogyan kell modern operát csinálni
Miközben az operarendezők többsége képtelen meghódítani a műfaj szerelmeseinek szívét, Fischer Iván és a Fesztiválzenekar fergeteges Falstaffot állítottak a Müpa színpadára, amiben minden új volt és minden régi.
Folytatódik a közösségi koncertsorozat is, a zenekar az új szezonban is három teljes héten keresztül ad ingyenes koncerteket az ország különböző pontjain.
„A lényeg az, hogy szolgáljuk azt az országot, várost, azt a közösséget, amely a működésünket lehetővé teszi. Mivel nem mindenki jut el a koncerttermekbe, mi megyünk el hozzájuk iskolákba, templomokba, idősotthonokba.
Egyre népszerűbb ez a közvetlen találkozás, a közönség és a zenészek is imádják, hogy nemcsak a távolból ismerkednek egymással, hanem sokkal személyesebben is” – mondta Fischer Iván.