Klasszikus

„Minden, ami valóban személyessé válik bennünk, az inspiráció"

2020.09.19. 10:45
Ajánlom
Ávéd János 12 évvel ezelőtt csatlakozott a Modern Art Orchestrához Fekete-Kovács Kornél felkérésére, azóta tenorszaxofonistaként, zeneszerzőként és hangszerelőként erősíti a zenekart. 2011-ben megalakította az Ávéd János Balance formációt, melynek célja, hogy új zenei lehetőségeket fedezzenek fel és spontán felmerülő dallami elemeket használjanak. A művésszel Kodály hagyatékának gondozásáról, új, saját lemezéről és inspirációs forrásokról beszélgettünk.

PG: A Modern Art Orchestra változatos koncerttematikái között nagy hangsúlyt kapnak ikonikus magyar zeneszerzők is, mint Bartók Béla és Kodály Zoltán. Legközelebb október 25-én áll színpadra a zenekar ilyen anyaggal, melynek a címe Kodály Reflections. Hogyan állsz hozzá ezen legendák hagyatékához és milyen aspektusok befolyásolnak a feldolgozandó művek kiválasztásakor?

ÁJ: Kodály Zoltán Sirató ének című kórusművével dolgozom jelenleg. Így szól Bodrogh Pál szövege. “Dalnok jő, dalnok megy, de örök a nóta.” Egy magamfajta botcsinálta jazz-zeneszerzőnek felnőni nem lehet egy Kodály Zoltán műhöz. Nincs rá elég felkészültségem.

Ennek ellenére hiszek abban, hogy a tehetségemmel és a tudásommal olyan értéket tudok közvetíteni, melyben képes vagyok a jazz nyelvén megszólaltatni azt a “nótát”, amit Kodály Zoltán ránk hagyott.

PG: Miben különbözik számodra egy ilyen munkafolyamat például az idén tavasszal napvilágott látod saját lemezed anyagának megírásától?

ÁJ: A jelenlét és az intuíció szempontjából semmi különbség nincs. A saját lemezem anyagának elkészítése két évig tartott. A mostani Kodály anyagra néhány hét áll rendelkezésemre. Általában kisebb formációkban szoktam gondolkodni. A nagyzenekari hangszereléseim is legtöbbször kisebb hangszercsoportok találkozásából állnak, ezek talán sokkal közelebb vannak a Balance tömörségéhez, vázlatosságához. Fekete-Kovács Kornél művészeti vezetőnk kérésére a Kodály anyagban teljes mértékben tiszteletben kell tartanunk az eredeti műveket. A saját zenémben nincs ilyen kötöttség.

janosaved-470x470-103951.jpg

Avéd János (Fotó/Forrás: MAO)

PG: Milyen források szolgáltatnak neked inspirációt a zenében és a mindennapi életben?

ÁJ: A legkülönfélébb dolgok. Most olvastam egy remek blogot, melyben valaki John Hollenbeckkel levelezett. Ő is megkapta ezt a kérdést. A válasz ez volt: “The inspiration is you.”

Ez számomra annyit jelent, hogy a valódi inspiráció nem kívülről érkezik, hanem belső, lelki folyamat. Ennek természetesen szükséges, de nem elégséges feltétele a technikai felkészülés, a tanulmányozás, az elemző munka.

A nemsokára 72 éves Dukay Barnabás interjújában olvastam, hogy a mai korszellem szerint mi az életnek inkább tárgyai vagyunk és nem alanyai. Azt hiszem minden, ami valóban személyessé válik bennünk, az inspiráció.

PG: A Modern Art Orchestra és a saját albumod mellett milyen, számodra fontos zenei projektekben vettél részt eddig idén?

ÁJ: Twinning (FR/HU), Balance, Ávéd János Quartet/Quintet, Gadó Gábor formációi, Dés András Erdőkerülők, Pátkai Rozina zenekarai, Pozsár Máté Sextet, Ajtai Péter Mingus, Mingus, Mingus; Oláh Szabolcs Quintet, Varga Bendegúz Quartet.

foto_stepanvirag-104145.jpg

Ávéd János (Fotó/Forrás: Stépán Virág)

PG: Országunk egyik legkiválóbb jazz-szaxofonosaként mely hazai és külföldi zenészek biztosították számodra az útmutatást, illetve kiknek a munkásságát tanulmányozod ma is?

ÁJ: Krupiczer Ferenc, Kaszás László, Bencsik Attila, Kollmann Gábor, Elek István, Borbély Mihály, Oláh Kálmán, Binder Károly, Friedrich Károly, Faragó Béla, Fekete-Kovács Kornél, Bacsó Kristóf, Oláh Szabolcs, Váczi Dániel, Dés András, Fenyvesi Márton, Szakcsi-Lakatos Béla, Sárvári-Kovács Zsolt, Grencsó István, Szakcsi-Lakatos Róbert, Gadó Gábor, Balázs Elemér, Mohay András, Guillaume Orti, Chris Potter, David Binney, Charles Lloyd, Lester Young, Coleman Hawkins, Chu Berry, Lee Konitz, Sonny Rollins, Jerry Bergonzi, Andrew D’Angelo, Chris Speed, Adam Rogers, Kurt Rosenwinkel, Michael Brecker, Tony Malaby, Mark Turner, David Liebman, John Coltrane, John O’Gallagher, Chris Cheek, Marc Mommaas, Dan Weiss, Miles Okazaki, Vijay Iyer, Ben Wendel, Marcus Gilmore, hogy néhány nevet említsek.

PG: Mi az, ami miatt a zenét választottad hivatásodnak és mit tartasz a muzsika legfontosabb emberi aspektusának?

ÁJ: Az ember egyszercsak azon kapja magát, hogy egyfolytában zenével foglalkozik. Persze kitölti a felvételi jelentkezési lapot, ha szeretne iskolába, vagy egy mesterhez járni. Ezek életesemények, de azt hiszem nincs egyetlen konkrét ok, amiért választja.

A zene önmaga amit szeretek, amit napról-napra jobban meg szeretnék ismerni.

Talán nem szerencsés, ha a zenész túl sokat foglalkozik a zenei aspektussal, mert akkor könnyen önmagát helyezheti a zene elé, de lehet, hogy elkezd hízelegni a közönségének, ami szerintem fals megközelítés. Ismételni tudom magam: a személyesség a legfontosabb feltétel az őszinte és önazonos zenéléshez.

Pázmándi Gergely 

Fejléckép: Somogyi Lajos / MAO

Korb Attila, a harsonás-zeneszerző

Kapcsolódó

Korb Attila, a harsonás-zeneszerző

A Modern Art Orchestra harsonása – a zenekar számos tagjával egyetemben – zeneszerzőként is közreműködik a MAO alkotói műhelyében. Attila már gyermekként egy professzionális nagyzenekari projekt harsonása volt, melynek köszönhetően belföldön és külföldön is építhette koncertrutinját. A húszas évek big band vénáját tanulmányozva a harsonás-zeneszerző több hangszeren játszó művésszé érett, s ennek a zenei utazásnak egy mérföldköve a nemsokára megjelenő Swinging on the Danube című szerzői lemez.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Könyv

Werner Herzog szembeszállt az értelemmel, és győzött

Werner Herzog 1974 telén Münchentől egészen Párizsig gyalogolt el, miután megtudta, hogy Lotte Eisner súlyos betegségben szenved, és haldoklik. A német rendező gondolkodás nélkül útnak indult, fejében ugyanis szöget ütött a gondolat, hogy Eisner csak akkor maradhat életben, ha ő elsétál hozzá.
Színház

Szász Júlia társulati tag lesz a Vígben, Brasch Bence elszerződik

Megtartotta évadzáróját a Vígszínház. A 2025/26-os évadtól Szász Júlia, Kovács Tamás és Sághy Tamás csatlakozik a társulathoz, míg Bach Kata, Brasch Bence, Dino Benjamin, Kövesi Zsombor és Stohl András vendégművészként dolgoznak tovább a teátrumban.
Színház

Székely Kriszta vezetésével folytatja a Katona – jövőre Hamletet rendez ifj. Vidnyánszky Attila

15 év után utolsó teljes évadát zárta a Katona igazgatójaként Máté Gábor. Székely Kriszta igazgatói pozíciójáról június 25-én szavaz a Fővárosi Közgyűlés. A jövő évadban rendez ifj. Vidnyánszky Attila mellett Bodó Viktor, Ascher Tamás és Tarnóczi Jakab is.
Színház

Bagossy Júlia Bergmant, Szikszai Rémusz Parasztoperát rendez a Radnótiban

Megtartotta évadzáró társulati ülését a Radnóti Színház. Hat bemutató lesz jövőre, Bagossy Júlia, Szikszai Rémusz és Nagy Péter István is rendez. A következő évadtól kezdve Krisztik Csaba és Katona Péter Dániel csatlakozik a társulathoz.
Klasszikus

Rajna Martin: „Fischer Ádámmal rendkívül inspirálóak a beszélgetéseink”

Konzis kora óta jár a Wagner-napokra, valósággal rajong a zeneszerzőért. Rajna Martin előbb korrepetitorként és Fischer Ádám asszisztenseként csatlakozott a Müpa neves fesztiváljának csapatához. Rajna Martin-interjú.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Ifjúsági koncertek a Magyar Rádió Művészeti Együtteseivel

Ifjúsági bérlet kicsiknek, nagyoknak és iskolás csoportoknak a belváros szívében, az Oktogon mellett, a Dohnányi Ernő Zenei Központban! A Magyar Rádió Művészeti Együttesei a 2025/26-os évadban is várják diákcsoportok jelentkezését 7 éves kortól 14 éves korig az Ifjúsági-bérlet előadásaira.
Klasszikus gyász

94 éves korában elhunyt Alfred Brendel zongoraművész

Pályája során több mint száz lemezt készített, közülük nem egy máig etalonnak számít, ha Beethovent vagy Schubertet akarunk hallgatni. Az osztrák zongoraművész június 17-én, életének 95. évében hunyt el.
Klasszikus interjú

Rajna Martin: „Fischer Ádámmal rendkívül inspirálóak a beszélgetéseink”

Konzis kora óta jár a Wagner-napokra, valósággal rajong a zeneszerzőért. Rajna Martin előbb korrepetitorként és Fischer Ádám asszisztenseként csatlakozott a Müpa neves fesztiváljának csapatához. Rajna Martin-interjú.
Klasszikus ajánló

A kilencvenéves Sári Józsefet köszöntik a BMC-ben

Június 14-én szombaton különleges koncerttel tisztelegnek Sári József zeneszerző előtt a Budapest Music Centerben, aki idén tölti be 90. életévét. Az est műsorát a komponista sokszínű életművéből válogatott kamarazenei és szólókompozíciók alkotják.
Klasszikus ajánló

Maxim Vengerov, Andreas Ottensamer és Mácsai Pál a Fesztivál Akadémia vendégei között

Világsztárokat, pezsgő fesztiváléletet hoz július 18-27. között a fővárosba a Kokas Katalin és Kelemen Barnabás nevével fémjelzett 10. Fesztivál Akadémia Budapest, amelynek olyan nagyságok lesznek idén a vendégei, mint Maxim Vengerov, Andreas Ottensamer és Mácsai Pál. A gyerekeknek Molnár Piroska és Csákányi Eszter mesél majd.