Hogyan emlékszik vissza, mikor és hol ismerkedett meg a klasszikus gitárral?
Elég korán megismerkedtem a hangszerrel, mert édesapám amatőr gitáros volt, és már egészen fiatal koromtól kezdve tanított gitározni. Emlékszem, rengeteg Andrés Segovia-lemezünk volt otthon, és gyerekként gyakran hallgattam klasszikus gitárzenét.
Az ön életpályája igen figyelemreméltó. 2005-ben Aire Latino című lemezével elnyerte a legjobb klasszikus zenei szólistának járó Grammy-díjat. Az elismerésen túl mit jelent önnek ez a lemez?
Világ életemben nagyon szerettem a latin-amerikai zenét. Ez a lemez tulajdonképpen az újragondolása számos olyan darabnak, amelyek közel állnak a szívemhez.
2018-ban bekerült az Amerikai Gitár Alapítvány hírességek csarnokába (Guitar Foundation of America's Hall of Fame). Mesélne egy kicsit olvasóinknak az alapítványról?
Az Amerikai Gitár Alapítvány egy szervezet, amelyet amerikai gitárművészek hoztak létre azzal a céllal, hogy átadják tudásukat, és népszerűsítsék a klasszikus gitárt mint zenei műfajt. Az alapítvány tagjai között nagy számban vannak egyetemi oktatók is, akik minden évben konferenciát szerveznek. Itt előadásokat tartanak, hogy megosszák új felfedezéseiket és ötleteiket, a különböző korosztályokba tartozó feltörekvő tehetségek pedig lehetőséget kapnak arra, hogy egy gitárverseny keretein belül mérjék össze tudásukat.
A londoni Királyi Zeneakadémia (Royal Academy of Music) tanáraként bizonyára rengeteg fiatal tehetséggel találkozik. Milyennek látja a most zenei pályára lépő generációt?
Számomra elképesztő, hogy milyen magas szintű a mai fiatalok tudása. Úgy gondolom, hogy borítékolható a világ számos különböző országából származó, nem mindennapi zenészek új generációjának sikere.
Milyen tanácsot adna azoknak a fiatal magyar művészeknek, akik most kezdik a pályájukat?
Utazzatok, amennyit csak tudtok, találkozzatok minél több zenésszel a világ különböző pontjairól,
és soha ne veszítsétek el a hangszeretek és a zene iránti lelkesedéseteket!
Utolsó lemeze, a Cantigas de Santiago tavaly jelent meg. Ezen az albumon olyan kortárs műveket hallhatunk, amelyeket kifejezetten önnek írtak. Mesélne kicsit erről a lemezről?
Csodálatos érzés, hogy ezeket a darabokat olyan zeneszerzők írták, akik nem csupán fantasztikus zenészek, hanem kedves barátaim is. Azt gondolom, hogy ezek a személyes kapcsolatok teszik a lemezt igazán különlegessé.
2019-ben nagy sikerrel adott koncertet a Budapesti Nemzetközi Gitárfesztiválon. Mi maradt meg a legjobban ebből a koncertből?
Csupa kedves emlékem van arról a fellépésről. Minden előadó álma, hogy a Liszt Ferenc Zeneakadémia Nagytermében játszhasson,
az pedig egészen szívmelengető volt, ahogy a közönség fogadta a koncertet.
Korábbi látogatásai során volt alkalma körülnézni a fővárosban? Ha igen, mi tetszett legjobban Budapestből?
Budapest egy gyönyörű, vibráló város, ahova mindig örömmel térek vissza.
Idén ismét Magyarországra látogat a Budapesti Nemzetközi Gitárfesztivál keretein belül. Milyen műveket hallhat majd a közönség?
Igencsak változatos repertoárral készülök a koncertre. A spanyol és dél-amerikai zenék mellett elhangzanak majd barokk és klasszikus darabok is.
A Budapesti Nemzetközi Gitárfesztivált Eötvös József gitárművész hívta életre kilenc évvel ezelőtt. Személyesen is ismerik egymást?
Hát hogyne ismernénk egymást! Akkor ismerkedtünk meg egymással, amikor először jártam Magyarországon. Sok-sok éves barátság köt minket össze, és alig várom, hogy újból találkozzunk!
A fesztiválon szólókoncertje mellett mesterkurzust is tart. Kiknek ajánlja a kurzuson való részvételt?
A kurzus elsősorban zenésznövendékek számára lesz izgalmas. Szeretettel várok minden olyan érdeklődőt, akik komolyan veszik a gitártanulást.
Mi az a gondolat, amit szívesen megosztana a rajongókkal?
A pandémia miatti hosszú kihagyás után fantasztikus újra koncertezni. Örülök, hogy végre ismét osztozhatunk a zene örömében.
Szerző: Kleb Zsófia
Bővebb információ és jegyvásárlás a fesztivál honlapján.
Támogatott tartalom
Fejléckép: David Russell (Fotó/Forrás: davidrussellguitar.com)