A nemzetközi zenei élet 36 feltörekvő tehetsége érkezik három kontinens 11 országából a kiemelkedő presztízsű és színvonalú versenyre.
A verseny kísérőprogramja szeptember 2-4. között az ingyenes és mindenki számára nyitott Zongorakarnevál, amelynek részeként a Liszt Ferenc tér járókelői egy 1904-es Steinway zongorán előadott minikoncerteket élvezhetnek Fisher Annie- és Lakatos Ablakos Dezső-ösztöndíjas művészek tolmácsolásában, és megtekinthetik, miként lehelnek új életet hangszerként már megfáradt zongorákba a képzőművészeti egyetem diákjai.
A téren Virtuózok-koncert színesíti a programokat, emellett Liszt Ferenc életét felelevenítő, előzetes regisztrációhoz kötött zenetörténeti séták is indulnak. A Zeneakadémia épületében Barabás Márton zongora-alkatrészeket újragondoló alkotásaiból nyílik tárlat, valamint fényfestés is lesz szeptember 3-án, szombaton este. A világszerte népszerű Steinway zongora belsejét és működési mechanizmusát zenematiné keretében mutatja be az érdeklődőknek a hangszer hivatalos magyarországi forgalmazója.
A zongoraverseny zsűrijének díszelnöke Kurtág György, elnöke a dél-koreai Kun Vu Paik lesz. A testületben a francia Michel Beroff, a Nagy-Britanniában élő Frankl Péter, a brit Leslie Howard, a francia-ciprusi Cyprien Katsatis, valamint Dráfi Kálmán, Kovács János, Mácsai János és Mocsári Károly foglal helyet.
Kocsis Zoltán a szerkesztőbizottság elnökeként vesz részt a munkában, akinek szándéka szerint ez lesz az eddig megrendezett zongoraversenyek közül a legnehezebb és a legkomplexebb, ami azt is jelenti, hogy
csak a legtehetségesebbeknek van keresnivalójuk idén Budapesten.
A részvevők között egyébként ott szerepel a neves zongoraművész és karmester fia,
Kocsis Krisztián is.
A verseny komolyságát jól láttatja, hogy a zenekari döntőben, ahol a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara segíti majd a versenyzőket Kesselyák Gergely irányításával Liszt három versenyműve, az Esz-dúr, az A-dúr koncert és a Haláltánc között választhatnak az arra érdemesek.
Mácsai János, a verseny zsűrijének és szerkesztőbizottságának tagja is megerősítette a megmérettetés színvonalát, aki úgy fogalmazott, hogy az úgynevezett Transzcendens- és Paganini-etűdökhöz valóban "földöntúli" virtuozitás és technikai jártasság szükséges, a három nagy zongoraversenyt pedig fejből kell tudnia a versenyzőknek, akiknek a zenei közvetítő erejükről is számot kell adniuk.
A Filharmónia Magyarország által szervezett verseny első helyezettje 15 ezer, a második 12 ezer, a harmadik 9 ezer euróval térhet haza, emellett egy 6 ezer eurós közönségdíjat is kiosztanak. A különdíjak sorában pedig a Fidelio.hu mentorprogramjába is bekerül majd egy szerencsés fiatal. Az elődöntők szeptember 3-tól 5-ig tartanak, a szeptember 6-i és 7-i középdöntőkön is tovább jutó hat versenyző a szeptember 9-i szóló döntőben Liszt Ferenc h-moll szonátáját adja elő.
Kapcsolódó
Nem a világot akarom megváltani
Győri Noémi fuvolaművész, a Fidelio Fortissimo tehetségprogram díjazottja a londoni Royal Academy of Music történetében elsőkét kezdte meg a doktori képzést fuvolából. Kutatási témájáról, a fuvola-gitár formáció létjogosultságáról, a repertoárbővítésről, és angliai tapasztalatairól kérdeztük.