Klasszikus

Mindent a musicalről

2002.11.29. 00:00
Ajánlom
Egy műfaj és egy szerelem története Miklós Tibortól Korunk talán legnépszerűbb zenés színházi műfaja a musical. A műfaj forrásai és alkotóelemei között az operett, a varieté, a burleszk, a revü, a balett, a népitánc, illetve a populáris zene szinte valamennyi irányzata megtalálható. Mivel a musical felhasználja a hagyományos művészeti ágakat, s azok fejlődésével párhuzamosan alakul át, egyes vélemények szerint egy újfajta opera előfutára lehet, míg mások csupán a könnyed szórakoztatás eszközét látják benne.

Az operával, az operettel, de akár a különböző könnyűzenei irányzatokkal ellentétben, a musicalról meglehetősen kevés írásmű látott napvilágot hazánkban. A német Siegfried Schmidth-Joos 1964-es musicalkönyvének 1970-es magyar kiadása, illetve Marton Árpád Musicalkalauza után most újabb átfogó munka született, Musical! – Egy műfaj és egy szerelem története címmel. Szerzője, Miklós Tibor harminckét éve, egy Jézus Krisztus szupersztár előadás alkalmával szeretett bele a műfajba, s azóta része is lett annak, hiszen 650 dalszövege, harminc musicallibrettója, illetve magyar szövege, tíz rendezés, két musicalszínház (Rock Színház, Piccolo Színház) alapítása, több mint száz hazai és tucatnyi külföldi bemutató van a háta mögött, és másfél évtizede kacérkodik a kötet megírásának gondolatával. A közel hatszáz oldalas, gazdag fekete-fehér képanyaggal illusztrált művet lapozgatva látható: megérte a várakozás, tudományos alaposságú, ezzel együtt olvasmányos könyv született, amelynek fejezeteiből megismerhetjük a műfaj XVIII. századig visszanyúló gyökereit és előtörténetét, születését, az amerikai musical 1924-től 1956-ig tartó aranykorát, a műfaj legfontosabb alkotóit (például Tim Rice, Andrew Lloyd-Webber), alkotásait (például West Side Story, Hair, Evita, Jézus Krisztus szupersztár), illetve hazai képviselőit, műhelyeit.

(Miklós Tibor: Musical! – Egy műfaj és egy szerelem története. Novella Kiadó, Budapest, 2002)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Könyv

Digitalizált formában elérhetőek Petőfi Sándor fiának, a fiatalon elhunyt Zoltánnak versei és levelei

Immár online hozzáférhető Petőfi Sándor és Szendrey Júlia gyermeke, Petőfi Zoltán (1848–1870) 135 verse, valamint 95 darabból álló levelezése az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárában őrzött Petőfi-hagyatékból.
Színház

Elhunyt Lukáts Andor

Életének nyolcvankettedik évében elhunyt Lukáts Andor Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, rendező – tudatta a Katona József Színház. Számtalan filmben szerepelt, talán a legismertebb alakítása az Eszkimó asszony fázikban volt.
Vizuál

Magyar siker: Jancsó Dávid Oscar-esélyes A brutalista vágásáért

Bejelentették az idei, 97. Oscar-díj jelöltjeit. Idén ismét van magyar jelölt: A brutalista című film vágója, Jancsó Dávid is esélyes az aranyszoborra. A legtöbb jelölést Jacques Audiard Emilia Pérez című, spanyol nyelvű musicalje kapta.
Vizuál

Ön mit tenne, ha hűtlenségen kapná a házastársát?

Szembenézne a problémáival, vagy inkább hívna egy szakembert, aki vállalja, hogy elsimítja a dolgokat? A Volt szerető, nincs szerető című dokumentumfilmben egy hivatásos „szerető-elválasztót” láthatunk munka közben.
Színház

„Az új igazgató tervei olyan elemeket tartalmaznak, amelyek ránk nézve nem kedvezőek” – a Kolibri társulatának nyílt levele

Január 23-án nyílt levélben fordult a nyilvánossághoz a Kolibri Színház társulata, ahol a közelmúltban igazgatóválasztás zajlott le, amelynek eredményeképp 2025. március elsejétől Zalán János vezetheti a gyermek- és ifjúsági színházat.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Mitológiai zeneművekkel kezdődik a Pastorale ifjúsági sorozat

Orfeuszt, a zene varázserejét jelképező csodás dalnokot is megidézi más görög mitológiai figurák mellett az idei Pastorale családi sorozat nyitóhangversenye február 1-én és 2-án a Pesti Vigadóban.
Klasszikus interjú

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Klasszikus hír

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.
Klasszikus ajánló

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Klasszikus ajánló

Négy művész, négy műfaj – egy koncerten a Cziffra Fesztiválon

A 10. jubileumi Cziffra Fesztivál Világok találkozása című koncertjére négy kivételes művész négy különböző zenei műfajjal érkezik február 20-án a MOMKultba: Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Gubik Petra és Balázs János.