Bartók Béla növendékei közül egyedül Sándor György futott be nemzetközi karriert zongoraművészként, emellett a világhírű Juilliard School of Music és több amerikai egyetem professzora volt, mesterkurzusokat tartott a Párizsi Konzervatóriumban, a Jerusalem Music Centerben, az Assisi Fesztiválon és a salzburgi Mozarteumban.
Sándor György rendkívüli technikai tudásának köszönhetően még kilencvenéves kora után is koncertezett. Az On Piano Playing címmel, angol nyelven megjelent könyve közérthetően, ám
minden részletre kiterjedően – az anatómiai törvényszerűségektől a helyes gyakorláson át a felvételkészítéssel járó stressz kezeléséig – tárgyalja a zongorázás valamennyi aspektusát.
Útmutatást ad a kottakép, a zenei interpretáció és a fizikailag optimális zongorajáték közötti összefüggések megértéséhez, de az eredményes zongoratanulást hátráltató tévutak elkerüléséhez is. „A zongorázás művészete ott kezdődik, ahol már nincsenek megoldandó technikai problémák, és a kifinomult technika az előadó kreatív céljai megvalósításának a szolgálatában áll” – írja.
A magyar nyelvű kiadással a hazai zongoristaképzés résztvevői számára is széles körben elérhetővé válik az az időtálló ismeretanyag és tapasztalat, amit egy zenei aranykor világhírű magyar képviselője szűrt le saját, több évtizedes pályája során. A Prunyi Ilona professzor, zongoraművész szakmai ajánlásával megjelenő magyar fordítás dr. Farkas László munkája, a grafikai tervet Ligetfalvi Zsolt készítette. A Beagle Beat Records gondozásában megjelent kötet megvásárolható a Magyar Zene Házában, a Rózsavölgyi és Társa Zeneműboltban.
Ahogy Würtz Klára zongoraművész fogalmaz a magyar kiadáshoz írt előszóban, a könyv
a maga nemében egyedülálló, hiszen ilyen kaliberű előadó és tanár csak elvétve vág bele ennyire alapos, átfogó metodikai mű megírásába.
Sok száraz, elméleti munkával szemben ez élő, lélegző anyag, amely a legmagasabb szinten nyújt segítséget a technikai szabadság eléréséhez.”
Az 1912-es születésű Sándor György 1939-ben telepedett le az Egyesült Államokban, de a hetvenes évektől Magyarországon is koncertezett, vendégprofesszorként pedig részt vett a nemzetközi Bartók Szemináriumokon. Bartók műveinek kiemelkedő tolmácsolójaként ő mutatta be a III. zongoraversenyt és a szerző több kompozíciójának zongoraváltozatát. Lemezfelvételeit a legnagyobb karmesteregyéniségekkel készítette, zenei partnere volt Reiner Frigyes, Arturo Toscanini, Wilhelm Furtwängler, Daniel Barenboim, Ormándy Jenő, Claudio Abbado, Herbert von Karajan, Zubin Mehta és Leonard Bernstein. 2005-ben, New York-ban hunyt el.
Fejléckép: Sándor György (fotó: Lebrecht)

hírlevél













