Klasszikus

„Mindig is nagyon szerettem a szólistafeladatokat” – Mohai Bálint abszolút első díjat nyert a Danubia Talents Nemzetközi Zenei Versenyen

2023.01.20. 13:45
Ajánlom
A Concerto Budapest fagottművésze a felnőtt korcsoportban egyedül kapta meg a kilencvenkilenc ponttal járó elismerést, melyet koncertfelkérések is követnek majd.

2022-ben hetedik alkalommal rendezték meg a Danubia Talents Nemzetközi Zenei Versenyt, amelynek élő és online részére is jelentkezhettek a fiatal muzsikusok. Az élő fordulókra novemberben került sor, az online megmérettetésre pedig decemberig kellett vágatlan felvételeket küldeni, amelyek az elmúlt két évben készültek. Mohai Bálint

Carl Maria von Weber F-dúr fagottversenyének és Roger Boutry Interferenciák című, impresszionista stílusú művének felvételével nevezett a versenyre.

„Szerettem volna az élőben tartott versenyen indulni, de akkor épp annyit dolgoztunk a Concerto Budapesttel, hogy nem tudtam volna megoldani, de az online verseny is komoly feladat volt, háromszázötvennél többen jelentkeztek” – mondja el Mohai Bálint fagottművész.

A versenyzők négy korcsoportban indulhattak, a fagottművész a 18 éven felüli kategória egyetlen olyan díjazottja lett, aki abszolút első díjat, tehát százból kilencvenkilenc pontot kapott. A nemzetközi zsűri 95 pontos vagy afölötti eredményt, így első díjat ítélt meg még a következő magyar versenyzőknek: Bellus Ferenc (zongora, 18 éven felüli korcsoport), Varga Borbála, Kovács Zsolt Hunor, Pálvölgyi Júlia, Szemerédi Fülöp (fúvósok, 10-13 éves korcsoport), Galambos Csanád, Hortobágyi Luca, Tamás Márton (fúvósok, 14-17 éves korcsoport), Hirling Bettina (zongora, négykezes, 18 éven felüli korcsoport), Könyves-Tóth Mihály (kamarazene, 18 éven felüli korcsoport), Kovács Gábor, Szives Márton Gábor (ütősök, 18 éven felüli korcsoport), Báló Dóra (jazz, 18 éven felüli korcsoport).

MohaiBalintfoto-133358.jpg

Mohai Bálint mint szólista (Fotó/Forrás: Budapest Music Center)

A verseny több koncertmeghívást is hozott Mohai Bálint számára, ezeknek pontos részletei a közeljövőben válnak publikussá. A naptárjában azonban már így is több olyan hangverseny sorakozik, ahol szóló- vagy kamaraművészként lép fel. Mihail Pletnyovval Mozart Zongoraötösét játsszák majd a Zeneakadémián, március végén a Concerto Budapesttel Richard Strauss Duett concertinóját adják elő, Oksana Lyniv vezényletével, a másik szólista Klenyán Csaba lesz.

Mindig is nagyon szerettem a szólistafeladatokat, de az utóbbi években jutottam el arra a szintre, hogy úgy érzem, át tudom adni, amit gondolok a művekről

– mondja Mohai Bálint.

Mohai Bálint a waiblingeni Bernd Moosmann Mester Manufaktúra hivatalos művésze is, és

a közelmúltban vette át egyedi, részben saját ötletekből megálmodott új hangszerét, mely a 222 CL BM (Bernd Moosmann – Balint Mohai) nevet kapta.

A tervek szerint júniusban kerül sor arra a kétnapos mesterkurzusra és hangszerbemutatóra, a Concerto Budapest által biztosított helyszínen, a Corpus Music Shoppal közös szervezésben, ahol a muzsikusok ki is próbálhatják majd a manufaktúra különböző hangszermodelljeit.

Mohai Bálint 1989-ben született Budapesten. Fagottozni 12 évesen kezdett édesapja Mohai Tibor és Pécsi Tamás kezei alatt a Dohnányi Ernő Zeneiskolában. Ezt követően a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskolát végezte el Budapesten, Vajda József osztályában. A Zeneakadémián bachelor diplomát szerzett kiváló minősítéssel Hartenstein István osztályában. Mesteri és posztgraduális végzettségeit Berlinben az UdK Egyetemen, Prof. Eckart Hübner osztályában szerezte meg kitüntetéssel.

2014-ben lett a Magyar Állami Operaház szólófagottosa, ahol 2021 októberéig dolgozott. Emellett

2019 óta a Keller András vezette Concerto Budapest Zenekar szólófagottosának is választották, ahol azóta is aktívan zenél.

A Budapest Fúvósötös és a Budapest Fagott Trió alapítója, emellett alapító tagja a budapesti Musiciens Libres Kamaraegyüttesnek, és tagja a berlini székhelyű Ensemble Mini Kamaraegyüttesnek.

Első nemzetközi sikerét 2008-ban aratta, ahol I. díjat és különdíjat kapott a versenyre írt mű interpretálásáért a 42. Concertino Praga Nemzetközi Zenei Versenyen. 2010-ben egyik győztese lett a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Tehetséggondozó Versenyének, és elnyerte az Erasmus Ösztöndíjat. 2011-ben a 36. Emsbüreni Nemzetközi Fúvós Verseny győztese lett, és ugyanebben az évben szintén győztesként végzett a 16. Nemzetközi „Talentinum” Nemzetközi Zenei Versenyen Zlínben.

2012-ben az 1969-ben Sir Yehudi Menuhin által alapított pozsonyi EBU New Talent Nemzetközi Zenei Verseny döntőse volt, fagottosként először a verseny történetében.

Ugyanebben az évben elnyerte a német DAAD Szervezet egy éves ösztöndíját. 2013-ban a berlini Ad Infinitum Alapítvány és a Yehudi Menuhin Live Music Now Foundation ösztöndíjasa lett. 2014-ben az UdK Berlin által odaítélt DAAD Nagydíjat vehette át. 2015-ben 2. díjat szerzett a Paris Grand Prize Virtuoso Nemzetközi Versenyen, 2016-ban az 1. Berlin Risingstars-Grandprix Nemzetközi Zenei Verseny különdíjasa lett, és legutóbb 2019-ben kapott Arany minősítést a 4. Manhattan International Music Competition összesített fúvós kategóriájában, melynek egyik díjaként lehetőséget kapott egy debütáló koncertre a Carnegie Hall Weil kamaratermében.

Fejléckép: Mohai Bálint (fotó: Pregun Tamás)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Itt a lista, közülük kerülnek ki a 2024-es Prima Primissimák

Rekordszámú, több mint 900 jelölés érkezett az immár harmadik évtizedébe lépő elismerésre. Közülük választotta ki a Prima Primissima Alapítvány kuratóriuma azt a 30 művészt, sportolót, újságírót, oktatót és tudóst, akik közül tízen vehetik majd át a Prima Primissimákat és húszan a Primákat megillető díjat.
Színház

Kulka János: Tényleg más lettem

A közelmúltban hosszú idő után először lépett egyedüli szereplőként színpadra Kulka János. A Halál Velencében című előadást a Jurányi Házban mutatták be, a színművészt ennek apropóján kérdezte az RTL.
Színház

Sajgál Erika: A legtöbb ötven fölötti nő most ébred rá a saját erejére

A Rózsavölgyi Szalonban csaknem két éve fut sikerrel a Szívhang, Hárs Anna darabja. A történet három ötvenes barátnőről szól, akik az egyetemen évfolyamtársak voltak, és azóta is összetartanak. A Hédit alakító Sajgál Erikával beszélgettünk.
Zenés színház

A Valuska lett az International Opera Awards legjobb ősbemutatója

Tíz előadás közül a legjobb ősbemutatónak választották a rangos International Opera Awardson Eötvös Péter utolsó operájának premierjét, a Magyar Állami Operaház Valuska-produkcióját.
Színház

Felkavaró vízió a modern nőkről – Alföldi Róbert legújabb rendezése a Pesti Színházban

Október 5-én tartják Wéber Kata Egy nő anatómiája című darabjának magyarországi ősbemutatóját a Pesti Színházban, amelynek alapján Mundruczó Kornél nagy sikerű filmje, a Pieces of a Woman készült.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus interjú

Gabriela Scherer: „Bensőséges pillanatokban az ember nem lehet túl hangos”

Első alkalommal jár Budapesten az utóbbi években egyre több nagy operaházban feltűnő svájci szoprán, Gabriela Scherer. Számos német és olasz hősnő után most a földöntúli Szent Erzsébet szerepében hallhatjuk, október 9-én, a Liszt Ünnep nyitókoncertjén.
Klasszikus ajánló

Válogatott vonósnégyeseket hoz Magyarországra a MERITA projekt

A MERITA – Európai Kamarazenei Együttműködés keretében érkezik Magyarországra két izgalmas műsor-összeállítású vonósnégyes: a Skazka Kwartet a Fonóban ad koncertet október 12-én, a PuraCorda a BMC színpadán látható október 21-én.
Klasszikus hír

Neves internetes médiadíjért versenyez a Concerto Budapest közvetítése

Magyar komolyzenei, filmes és internetes világsiker: a Concerto Budapest 2024-es Mozart-napjának élő közvetítését beválasztották a 14. Lovie Awards döntőjébe.
Klasszikus ajánló

Christoph Eschenbach lép fel a MÁV Szimfonikus Zenekarral

Az együttes hatalmas megtiszteltetésnek tekinti, hogy a zenei élet egyik legizgalmasabb karmester-egyéniségének vezényletével két hangversenyt is adhat Budapesten, október 26-án, a Zeneakadémián, 27-én pedig a Pesti Vigadóban.
Klasszikus videó

„A zene öröm veled” – rendhagyó helyszínen forgatott kisfilmet a Liszt Ferenc Kamarazenekar

Október 1-jén, a zene világnapján tette közzé új imázsfilmjét a Liszt Ferenc Kamarazenekar, amelyet az elhagyatott kelenföldi erőműben vettek fel. A történetben fontos szerep jut a Csuja Imre által megformált portásnak is.