Klasszikus

Mísia koncert a Millenárison

2004.03.10. 00:00
Ajánlom
A portói születésű énekesnő Mallarmé múzsája, Picasso és Proust barátja, a híres Misia Sert után vette fel előadói nevét. Művész családból származik – nagyanyja táncos, édesanyja balett táncos volt –, így ő is értelemszerűen a művészetek felé fordult, s régi vágyának hódol, amikor azt az erőteljes és intenzív nosztalgikus-elégikus műfajt képviseli, amit fadónak neveznek.

De mi is az a fado? Honnan is származik? Több elmélet létezik erre, de abban minden kutató egyetért, hogy ez a műfaj több évszázaddal ezelőtt keletkezett. Portugália mindig is a különböző kultúrák találkozásai pontja volt, s ma is az. A legközismertebb elmélet szerint a móroktól származik a lisszaboni fado, amely a keresztények térhódítása után is tovább élt – ezzel magyarázható melankolikus- szomorkás jellege. Mások szerint a brazil rabszolgák zenéjéből, a lundumból eredeztethető, amit 1822 körül a hazaérkező tengerészek hozhattak be Portugáliába. Egy másik teória szerint a fado eredete a középkorra nyúlik vissza, a trubadúr-ének és az udvari bolondok énekeinek idejéhez.

Bár a fado ma a portugál nemzet egyik szimbóluma, semmiképpen nem nevezhető népdalnak, az igazsághoz talán akkor járunk a legközelebb, amikor azt állítjuk, hogy a fado gyökerei a lisszaboni, portói és coimbrai folklórban erednek, de a műfaj mindenképpen kiérdemelte a portugál lélek kifejezője címet.

A különleges hangú és előadásmódú énekesnő, Mísia ragaszkodik a fado hagyományaihoz, de egyben meg is újítja azt: új irodalmi referenciákkal gazdagítja híres versek feldolgozásaival vagy kortárs művészek számára írt műveivel. Mísia élőben először március 25-én este 8-kor találkozik magyar rajongóival a Millenáris Teátrum színpadán, s CD-i, valamint a kritikák alapján ez a koncert különleges élmény lesz a zeneszerető és -értő közönség számára. Jegyek elővételben 4500, a helyszínen 5200 forintért kaphatók.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Mindenki bűnhődik, de nem a saját bűnei miatt

Sós Bálint Dániel első nagyjátékfilmje megdöbbentően érett rendezői debütálás, amely bonyolult morális kérdéseket vet fel, célja mégsem az, hogy moralizáljon. A rendkívül feszült és jól megírt történetet a bravúros technikai megoldások teszik igazán teljessé.
Könyv

Vámos Miklós: Kegyetlen állat az ember

Vámos Miklós állandó rovatában hónapról hónapra megmondja, mit érdemes elolvasni. Ezúttal az osztrák Christoph Ransmayr Egy félénk férfi atlasza című könyvét ajánlja. Gondolataira a Kalligram gondozásában megjelent kötet fordítója, Adamik Lajos reagál.
Színház

Meghirdette teljes évadát a Pintér Béla és Társulata

A társulat a 2024/2025-ös évadot június 27-én zárja, de addig még számos előadás várja a nézőket, mind az Átriumban, mind pedig a Szkéné Színházban.
Színház

Az emberség kellékei – jótékonysági árverést hirdet a Radnóti Színház

Ikonikus színházi kellékek kerülnek kalapács alá Az emberség kellékei című jótékonysági online aukciót során. A szervező Radnóti Színház sikeres előadásaihoz köthető kellékeit árverezi el. Az aukció március 24–31. között zajlik.
Tánc

A cirkusz az egekbe juttat – így zajlik a jövő artistáinak és bohócainak képzése a Cirkuszművészeti Főiskolán

A jelenleg 67 hallgatót képző Budapest Cirkuszművészeti és Kortárstánc Főiskola rektorával, Reidl Kamillával és a bohócképzés vezetőjével, Greifenstein Jánossal beszélgettünk a cirkusz és a bohócok mai helyéről, a világ és a humor megváltozásáról, majd Budavári Zoé levegőakrobatika szakos hallgatótól azt is megtudtuk, hogyan lehet legyőzni a magasságtól való félelmet.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Mendelssohn-variációk – először hallható zongoraest az Óbudai Zsinagógában

Villányi Dániel zongoraművész koncertjének műsora a romantika-késő romantika világát olyan zeneszerzők remekművein keresztül járja be, akiket Felix Mendelssohn szelleme mélyen érintett – személyesen vagy művészetén át.
Klasszikus hír

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Klasszikus ajánló

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus ajánló

Tavaszi tobzódás a romantikában – Farkas Gábor lép fel a Budapesti Vonósokkal

A koncerten egy korai, de meglepően érett Mendelssohn-darab mellett Anton Arenszkij és Anton Webern romantikus ihletésű művei hangoznak el, április 4-én a Zeneakadémia Solti Termében.
Klasszikus beszámoló

15 sor klasszikus: Tenor-Passió

A Fidelio 15 sor címmel futó rovatát azért indítottuk el, hogy szubjektív módon mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás Orosz Balázs énekművész diplomahangversenyéről szól. 15 sor klasszikus zene.