Klasszikus

Mit hallgassunk nagypénteken?

2022.04.15. 11:20
Ajánlom
Passiók, Stabat materek – a zenetörténet egyes műfajai kifejezetten a nagypéntekhez köthető bibliai eseményeket dolgozzák fel. A krisztusi szenvedéstörténetet megzenésítő legszebb alkotásokból válogattunk.

Bach: Máté-passióErbarme dich, mein Gott

Péter elbukott, háromszor tagadta meg Jézust. Süllyedhet-e ennél mélyebbre az ember? De a passiótörténetnek épp az a csodája, hogy a legmélyebb ponton nyílik meg számunkra a felemelkedés, ebben az irgalomért könyörgő mezzoszoprán áriában a saját kicsinységét és bűnös voltát felismerő lélek már a jó útjára lépett. A könnyek megkönnyebbülést hoznak és megtisztítanak, egy ilyen csodás zeneművet pedig nem is lehet száraz szemmel hallgatni.

Pergolesi: Stabat mater

A középkori Mária-himnusz, Jézus anyjának szenvedéstörténete évszázadokon keresztül foglalkoztatta a zeneszerzők képzeletét. A barokk kori feldolgozás két énekesre épít, szopránra és altra (ezen a felvételen a kiváló Baráth Emőke partnere a kontratenor Philippe Jaroussky). A fél óránál alig hosszabb zenemű tizenkét tételen, áriákon és duetteken keresztül szólaltatja meg az együttérzés és az irgalom iránti fohász hangjait.

Bach: János-passióRuht wohl

Bach talán legszebb és legszomorúbb énekkari tétele a János-passió végén csendül fel. Jézus meghalt, de még nincs itt a feltámadás reménye, csak a gyásznak, a bánatnak van helye. „Nyugodjatok, szent hamvak” – énekli a kórus, és ugyanezt kéri saját magának is, nem boldogságot vagy dicsőséget, csak nyugalmat, megbékélést.

Rossini: Stabat mater

Rossini alkotása már a romantika jegyében született, áradó dallamok, hatalmas szenvedélyek, eget-földet megmozgató szélsőségek szólalnak meg benne. Az itt hallható első tételben a szenvedés és a fájdalom feszültséget keltő szólamai mellett az emberi részvét hangjai, és – mint egy mennyből alászálló fénysugár – leheletfinom, felfelé emelkedő dallamok is megjelennek. 

Liszt: Via CrucisVexilla Regis

A keresztút stációt végigjáró Liszt-mű a csendes elmélkedés darabja, a gregorián dallamot és német korált is feldolgozó, tizenöt tételes alkotás (a tizennégy állomást az itt meghallgatható bevezető tétel előzi meg) erőteljes Bach-hatást mutat, miközben meglepően modern hangzásaival megelőlegezi a 20. századot is. Múlt és jelen, ég és föld ér össze a szenvedéstörténetben.

Poulenc: Stabat mater

A 20. századi francia zeneszerző, Francis Poulenc egyedi hangjával a korszak legkülönlegesebb alkotói közé tartozik. Ahogyan a Liszt-darab, ez a mű is egyszerre középkori hangulatú, miközben a modern zene sokszor testetlen és megfoghatatlan hatásait is alkalmazza. A rövid tételekből álló, alig fél órás kompozíció teljes egészében meghallgatható a felvételen.

Wagner: ParsifalNagypénteki varázs

Nagypéntek a legfőbb gyásznap, mondja Parsifal, aki hosszas bolyongás után talált csak vissza az igaz útra, és most megdöbbenve szembesül vele, hogy a természet milyen vidáman tekint rá Krisztus szenvedésének napján. Az agg lovag, Gurnemanz azonban bölcsen inti, ahogyan Isten irgalmas volt az emberiséghez, a bűntudattól megszabadult ember is sokkal szelídebben tekint az őket körülvevő világra.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Még háromszor látható A vágy villamosa Budaörsön

Blanche DuBois még három alkalommal kér bebocsátást a húga, Stella otthonába és életébe a Budaörsi Latinovits Színházban. Tennessee Williams klasszikusa, az Ördög Tamás által rendezett A vágy villamosa – amit a 2024. februári bemutató óta közel háromezren láttak – május 30-án búcsúzik Budaörstől.
Plusz

Elhunyt Ferenc pápa

A római katolikus egyház első latin-amerikai vezetőjét 88 éves korában, húsvéthétfőn, április 21-én reggel 7 óra 35 perckor érte a halál.
Könyv

„A humor és a mosoly a létezés kovásza” – olvasson bele Ferenc pápa közelmúltban megjelent memoárjába!

Februárban jelent meg magyarul Remény című önéletrajza, az első memoár, amelyet hivatalban lévő pápa adott közre. A közelmúltban elhunyt egyházfő exkluzív fényképekkel színesített könyvében elmeséli családja és saját életútját, valamint reflektál korunk legégetőbb társadalmi kérdéseire is.
Vizuál

David Lynch, Stanley Kubrick és Mijazaki Hajao filmjei is szerepelnek az Artmozik éjszakáján

Mindössze két mozijegy áráért hetven film közül válogathatunk az egész éjszakán át tartó Artmozik éjszakáján, amely során az elmúlt év legkiválóbb darabjait láthatja a közönség a fővárosi művészmozikban. A programban klasszikus alkotások is szerepelnek. 
Vizuál

15 sor film: Csongor és Tünde

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a Csongor és Tünde animációs filmről szól. 15 sor film.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Nakarjakov és Pletnyov érkezik a Müpába április 25-én – különleges koncertélmény a Concerto Budapesttel

Glinka Valse-Fantasie című műve, Mihail Pletnyov trombitaversenye és a zeneszerző személyes emlékeiből építkező 14 zenekari képe szerepel a Concerto Budapest április 25-i koncertjén a Müpában. A hangverseny különlegessége, hogy két magyarországi bemutató is elhangzik: Pletnyov műveit ő maga vezényli, a virtuóz trombitaverseny szólistája az orosz világsztár, Szergej Nakarjakov lesz.
Klasszikus ajánló

Mitológiai drámából ifjúkori mestermű – az Idomeneót adja elő a Szent István Filharmonikusok

Wolfgang Amadeus Mozart Idomeneo című operáját mutatja be a Szent István Filharmonikusok a Purcell Kórus közreműködésével és Vashegyi György vezényletével április 26-án a Müpában.
Klasszikus ajánló

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.
Klasszikus ajánló

Újabb zenei ritkaságokat fedezhetünk fel a Haydneum következő évadában

Három fesztivál, három különböző bérletsorozat, valamint a hagyományos nyári koncertsorozat Eszterházán gondoskodik arról, hogy a szervező Haydneum – Magyar Régizenei Központ a régizene minden arcát megmutassa.
Klasszikus lapszemle

Fischer Iván: „Ez a hiány megoldhatatlan”

A Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója egy interjúban mesélt arról, hogy az állami támogatás reálértékének csökkenése hogyan lehetetleníti el az együttes munkáját.