Klasszikus

Mosonyi Mihály emlékest

2006.03.06. 00:00
Ajánlom
A 19. századi magyar romantikus zene méltatlanul feledésbe merült mestere, Liszt és Erkel barátja, Mosonyi Mihály emlékére rendeznek hangversenyt március 9-én 19:30-kor a Nemzeti Hangversenyteremben.

A koncerten a Magyar Telekom Szimfonikus Zenekart, Jandó Jenő zongoraművészt, Kertesi Ingrid, Lukin Márta, Gulyás Dénes, Jekl László énekeseket és a Nemzeti Énekkart (karigazgató: Antal Mátyás) hallhatja a közönség Scholcz Péter vezényletével. A hangverseny műsorán négy Mosonyi-mű: az Ünnepi zene, az e-moll zongoraverseny, a Jubilate Deo – graduale és az I. C-dúr mise szerepel.

Mosonyi Mihály 1815-ben született. Első szerzeményeit még a szlavóniai Rétfalun írta, ahol zenetanár volt Pejachevich gróf házánál. 1842-től 1870-ben bekövetkezett haláláig Pesten élt, s miután 1859-ben az eredeti Brand helyett felvette a Mosonyi nevet, minden erejével és tehetségével a magyar zene ügyét szolgálta. Az első magyar zenei folyóirat, a „Zenészeti Lapok” alapító munkatársaként szigorú, de igazságos zenekritikákat írt, elmélkedéseket közölt a zenéről, buzdító szavakkal támogatta a magyar zene fellendülését, s mindemellett Liszt és Wagner műveit is propagálta.

A március 9-i koncert nyitódarabját, az Ünnepi zenét a Nemzeti Zenede alapításának évfordulójára komponálta a német származású muzsikus. Német családban született, akárcsak kortársa, Munkácsi Mihály, de ahogy a festőművész, egyszerre volt a magyar kultúra rendíthetetlen napszámosa és európai alkotó. A Zeneakadémia elődjének számító (ma a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanárképző intézeteként funkcionáló) intézmény fennállásának huszonötödik évfordulójára írt nyitányt az ünnepi hangversenyen Liszt Ferenc vezényelte.

E-moll zongoraversenyét, e műfajban egyetlen, abban az időben újszerűnek számító alkotását 1844 augusztusában írta Mosonyi, de azt csak halála után mutatták be. 1843-ból származik a C-dúr miséhez kórusra és nagyzenekarra írt Jubilate Deo graduale. A C-dúr mise 1842-ben készült el.

Az est karmestere, Peter Scholcz zenei tanulmányait a budapesti Bartók Béla Konzervatóriumban végezte. Hollandiai letelepedése után a Hágai Királyi Konzervatóriumban nagybőgő-, az Utrechti Állami Egyetemen pedig zenetudományi tanulmányokat folytatott. Zenetörténészként és karmesterként évek óta propagálja Mosonyi Mihály zenéjét. A Hungaroton gondozásában, három CD-n az ő vezényletével jelent meg Mosonyi összes egyházi műve.

A Fidelio játékán jegyek nyerhetők erre a koncertre! Kattintson az alábbi címre!

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Öt fiatal művészt ismertek el Junior Prima Díjjal színház-, film- és táncművészet kategóriában

2024-ben tizenhatodik alkalommal adták át a Junior Prima Díjat színház-, film- és táncművészet kategóriában, a mostani jutalmazottakkal együtt eddig már 116 fiatal magyar tehetségnek ítélték oda az elismerést.
Vizuál

Kiúttalanság és anyagfáradás – kritika a Fekete pont című filmről

Bár a képi világ és a témaválasztás nem erre utal, Szimler Bálint új filmje valójában egy remek szatíra egy átlagos magyar iskola életéről. A rendező ugyanakkor megkísérel időnként átlépni a szociális drámák világába is, ám kérdéses, hogy ehhez megvannak-e a megfelelő eszközei.
Vizuál

KÉP-regény: A telefonhívás

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal Sztankay István halálának tizedik évfordulója alkalmából eleveníti fel egy több mint húsz évvel ezelőtti, korareggeli telefonhívás emlékét. 
Klasszikus

A nagybőgő szépségei – két fiatal művész koncertje a BMC-ben

Elsősorban 20-21. századi művekre épül Devich Benedek nagybőgő- és Gorka Plada zongoraművész koncertjének műsora. A kamaraestet az előadók Kurtág Györgynek ajánlják.
Színház

Átadták a Szemle Plusz díjait, a Gyévuska a legjobb előadás, a Fidelio különdíját Martinkovics Máté nyerte

Pótszékes teltházakkal zajlott le idén a Szemle Plusz színházi fesztivál a Városmajori Szabadtéri Színpad szervezésében. Az augusztus végi seregszemle díjaiért tizenkét előadás szállt versenybe, a díjkiosztót szeptember 13-án tartották a Kristály Színtérben.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

A nagybőgő szépségei – két fiatal művész koncertje a BMC-ben

Elsősorban 20-21. századi művekre épül Devich Benedek nagybőgő- és Gorka Plada zongoraművész koncertjének műsora. A kamaraestet az előadók Kurtág Györgynek ajánlják.
Klasszikus ajánló

Nagyszabású koncerttel köszöntik a hetvenéves Hollerung Gábort

A szeptember 15-i Hollerung 70 című koncerten két olyan együttes lép fel a Budafoki Dohnányi Zenekar és a Budapesti Akadémiai Kórustársaság személyében, amelyeket Hollerung Gábor több mint harminc éve vezet.
Klasszikus hír

Magyar Nemzeti Férfikar néven folytatja a Honvéd Férfikar

Az idei évadtól a 75. jubileumát ünneplő, Prima Primissima-díjas Honvéd Együttes tagjaként működő Honvéd Férfikar új néven, Magyar Nemzeti Férfikarként jelenik meg. Az új szezonban is sokszínű programmal készülnek, köztük bécsi vendégszerepléssel, jubileumi ajándékkoncerttel és tematikus hangversenyekkel.
Klasszikus ajánló

Fülbemászó 20. századi remekművek és örök kedvencek a Pannon Filharmonikusok új évadában

Titok címmel hirdette meg 2024/2025-ös évadát a Pannon Filharmonikusok, amely szeptember 12-én kezdődik Kesselyák Gergely Isteni költemény című bérletnyitó koncertjével a Kodály Központban.
Klasszikus beszámoló

Visszatérő vendégek – benyomások a 6. Marton Éva Nemzetközi Énekversenyről

Tíz év nagy idő – mondta Marton Éva, amikor az Operaházban tartott zárógálán értékelte az idei énekversenyt, és valóban: sok száz énekest hallhattunk már a 2014-es indulás óta a világhírű művész nevét viselő, kétévente rendezett megmérettetésen.