Először július 27-én és 28-án, Szentendre Fő terén láthatja a közönség Mozart Figaro házassága című operáját, amelyet az operatörténet a tavaly színre került A sevillai borbély című Rossini-mű párdarabjának tekinthet.
A művet a következő évadban az ország további tizenegy színházában is előadják, összesen ötven előadáson – mondta Vadász Dániel, a projekt igazgatója a június 26-i sajtótájékoztatón a Rózsavölgyi Szalonban.
Fontos, hogy magyarul éneklik az operát
– tette hozzá, kifejtve, hogy nem várhatjuk el az operahallgatóktól, hogy anyanyelvi szinten beszéljenek olaszul. A Co-Opera produkciója viszont élményt akar biztosítani azoknak is, akik a zenén túl a színházi élményért jönnek Mozartot hallgatni.
A Figaro házassága Almaviva gróf borpanziójában játszódik, a díszlet Khell Csörsz, a jelmez Benedek Mari munkája, a dramaturg Kenesey Judit. Többszörös szereposztásban készül a produkció. A gróf szerepében Haja Zsolt, Kovács István, Kendi Lajos és Szélpál Szilveszter, grófnéként Fodor Beatrix, Schnöller Szabina, Kolonits Klára, Somogyvári Zita, Rendes Ágnes és Rálik Szilvia látható. Suzanne alakjában Bordás Barbara, Rácz Rita, Keszei Bori és Horák Renáta áll színpadra, Figaro Cseh Antal, Pataki Bence, Kiss András és Donkó Imre lesz.
Vasvári Csaba, a Szentendrei Teátrum igazgatója elmondta, hogy nagy megtiszteltetés számára, hogy Szentendrén debütál a Figaro. Emlékeztetett arra, hogy a teátrum idén 50. évadát kezdi meg. Gyüdi Sándor karmester, a Szegedi Nemzeti Színház igazgatója saját városával kapcsolatban azzal büszkélkedett, hogy a vidéki operajátszás fellegvárának számítanak, innen indult például a most címszerepet éneklő Pataki Bence karrierje is.
A Co-Opera nem áll meg az országhatároknál. A produkció iránt a belgák és a hollandok is érdeklődnek, az olasz All'Operával való együttműködés eredményeképpen pedig 2019 nyarán az észak-olaszországi Verbaniában is színpadra kerül a darab.
Az előadás létrehozásában együttműködő színházak megosztják a költségeket és az évadon belüli játszási periódusokat is. A díszleteket a győri műhely készítette, a jelmezeket a szegediek varrták. A budapesti próbákat követően a főpróbahéten a debreceni színház biztosítja a próbahelyiségeket.
Az előadásokon közreműködik majd a debreceni, a győri és a szegedi színház énekkara és zenekara, valamint a Kodály Filharmónia Debrecen.
A Figaro házassága művészi koncepciójáról Szabó Máté elmondta, hogy ez egy zárt darab, amely olyan sokféle emberi kérdést fogalmaz meg, amelyekből egyet-egyet kiemelve is komoly drámát lehetett volna írni. „A Figaro házassága minden rendező álma” – mondta.
A címlapképen az opera női szereplői: Bordás Barbara, Fodor Beatric és Schnöller Szabina. Forrás: Szentendrei Teátrum.