Klasszikus

Mozdulatok, dallamok Indonéziából és Indiából

2004.03.26. 00:00
Ajánlom
A két távoli, hatalmas ország, India és Indonézia kultúrája évszázadokon át szinte együtt fejlődött egészen a XVI. századig, amikor a sok ezer kisebb-nagyobb szigetből álló, de Indonéziaként csak a modern korban egyesülő régió lakóinak többsége a hindu helyett az iszlám hitet választotta. A Fonó tradicionális indiai és indonéz zene-, valamint táncművészetet bemutató estjén szombaton nyolc órakor különleges hangszerekkel és ritkán felcsendülő, szokatlan harmóniákkal találkozhatunk a Fonó Budai Zeneházban, a XI., Sztregova utca 3.-ban.

A gamelánzene varázsos dallamai a „nyugati” zeneművészet olyan óriásaira is hatást gyakoroltak, mint Debussy, Bartók, John Cage vagy Ligeti György. Az est során azonban nem csupán a hangzás, de a látvány is különlegesnek ígérkezik.

A Satria Sunda és a Wirama Jaya gamelán zenekarokat fiatal magyar előadók alkotják, akik közül többen ösztöndíjjal hosszabb időt töltöttek a gamelánzene őshazájában, Indonéziában, és behatóan tanulmányozták ezt a különleges zenei rendszert. Játékukkal két indonéziai táncművész előadásait kísérik ezen az estén: a Bécsben élő művésznő, Mira Surjana Tamihardja rendkívül karakteres szundai táncokat ad elő. A másik fellépő, Gede Putra Widyutmala fiatal kora ellenére tanult és felkészült táncos Baliról, aki többéves kulturális missziót teljesít Magyarországon. A két táncos egymást követően mutatja be a szundai és a bali tánchagyomány legszebb darabjait. A két művész játékát eredeti, élő gamelánzene kíséri. Megszólalnak a különleges gongok és xilofonok, amelyek hangját karakteres és összetett dobkíséret egészíti ki. Az indonéziai programot Jeszenszky István indiai pengetős (száród) estje követi, őt ütőhangszeres zenésztársai kísérik. A koncert a Fonódások(k) sorozat része, amelynek keretében a Budai Zeneház mindig olyan előadókat, zenei stílusokat mutat be, akik/amelyek művészetük szerint látszólag egymás éles kontrasztjai, a mélyebb rétegekben azonban nagyon erős kapcsolat fűzi őket egymáshoz.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Mindenki bűnhődik, de nem a saját bűnei miatt

Sós Bálint Dániel első nagyjátékfilmje megdöbbentően érett rendezői debütálás, amely bonyolult morális kérdéseket vet fel, célja mégsem az, hogy moralizáljon. A rendkívül feszült és jól megírt történetet a bravúros technikai megoldások teszik igazán teljessé.
Színház

Meghirdette teljes évadát a Pintér Béla és Társulata

A társulat a 2024/2025-ös évadot június 27-én zárja, de addig még számos előadás várja a nézőket, mind az Átriumban, mind pedig a Szkéné Színházban.
Színház

Az emberség kellékei – jótékonysági árverést hirdet a Radnóti Színház

Ikonikus színházi kellékek kerülnek kalapács alá Az emberség kellékei című jótékonysági online aukciót során. A szervező Radnóti Színház sikeres előadásaihoz köthető kellékeit árverezi el. Az aukció március 24–31. között zajlik.
Tánc

A cirkusz az egekbe juttat – így zajlik a jövő artistáinak és bohócainak képzése a Cirkuszművészeti Főiskolán

A jelenleg 67 hallgatót képző Budapest Cirkuszművészeti és Kortárstánc Főiskola rektorával, Reidl Kamillával és a bohócképzés vezetőjével, Greifenstein Jánossal beszélgettünk a cirkusz és a bohócok mai helyéről, a világ és a humor megváltozásáról, majd Budavári Zoé levegőakrobatika szakos hallgatótól azt is megtudtuk, hogyan lehet legyőzni a magasságtól való félelmet.
Színház

Március 24-én búcsúztatják Csombor Terézt

Februárban elhunyt színművészétől, Csombor Teréztől búcsúzik a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház. Március 24-én, hétfőn a nagyszínház előcsarnokában tartják a megemlékezést, az esemény nyilvános a sajtó és a nagyközönség előtt is.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Mendelssohn-variációk – először hallható zongoraest az Óbudai Zsinagógában

Villányi Dániel zongoraművész koncertjének műsora a romantika-késő romantika világát olyan zeneszerzők remekművein keresztül járja be, akiket Felix Mendelssohn szelleme mélyen érintett – személyesen vagy művészetén át.
Klasszikus hír

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Klasszikus ajánló

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus ajánló

Tavaszi tobzódás a romantikában – Farkas Gábor lép fel a Budapesti Vonósokkal

A koncerten egy korai, de meglepően érett Mendelssohn-darab mellett Anton Arenszkij és Anton Webern romantikus ihletésű művei hangoznak el, április 4-én a Zeneakadémia Solti Termében.
Klasszikus beszámoló

15 sor klasszikus: Tenor-Passió

A Fidelio 15 sor címmel futó rovatát azért indítottuk el, hogy szubjektív módon mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás Orosz Balázs énekművész diplomahangversenyéről szól. 15 sor klasszikus zene.