Klasszikus

Műfajokon átívelő koncertek a Zeneakadémián

2016.02.22. 17:27
Ajánlom
Február végén két kivételes művész lép a Zeneakadémia Nagytermének színpadára: február 24-én a barokk operákban és a popzenében egyaránt otthonosan mozgó svéd mezzoszoprán, Anne Sofie von Otter ad koncertet, február 27-én pedig Lukács Miklós és vendégei gondoskodnak a feledhetetlen zenei élményről.
Anne Sofie von Otter

Anne Sofie von Otter (Fotó/Forrás: Ewa Maria Rundquist)

A pályafutását magyar énektanárnál megkezdő Anne Sofie von Otter a nyolcvanas évek óta az egyik vezető szoprán, rendkívüli zeneisége, érzékenysége, drámai érzéke, kivételes hangi adottsága, sokoldalúsága, no meg színpadi megjelenése ma is az egyik legkeresettebb énekessé teszi. Az egykori svéd miniszterelnök dédunokája műfajokon átívelő repertoárján legalább olyan gyakorisággal találhatunk popzenei slágereket, mint jazzműveket, elsősorban mégis a barokk repertoárban nyújtott páratlan alakításokat - ezekből ad ízelítőt a Zeneakadémia koncertjén, Telemann és Händel lankadhatatlan alkotókedvet tükröző muzsikáján keresztül.

Anne Sofie von Otter olyan neves karmesterekkel dolgozott korábban együtt rendszeresen, mint William Christie, Claudio Abbado és John Eliot Gardiner, valamint Marc Minkowski, aki a historikus előadói szemléletet követő francia dirigensek egyik legismertebbje, aki 1982-ben alapította meg a most Budapestre látogató zenekarát, a Les Musiciens du Louvre-t, amellyel elsősorban a francia barokk operarepertoár felelevenítésére vállalkozott, és amely mai napig a komolyzenei élvonalba tartozik.

„Nekünk a kortárs zene az irodalmunk. Stravinsky volt az első, aki cimbalomra írt műveket. A romantika, a bécsi klasszikusok korszaka – az átiratokon kívül – nem kínál számunkra darabokat. Ezért mindig nyitottnak kell lennünk a kortárs zenére”.   

Lukács Miklós

Lukács Miklós (Fotó/Forrás: Dobos Tamás)

E sorok jól példázzák Lukács Miklós, a szinte minden zenei stílusban jártas cimbalomművész ars poeticáját. A Zeneakadémián megszerzett klasszikus cimbalomművész diploma után a jazz és a kortárs zene felé vette az irányt, amelyet természetesen befolyásolt a hangszer irodalma is. Játékára jellemző, hogy különleges tehetséggel kelti életre a legkülönfélébb zenei formákat, legyen szó megírt szólamról vagy kötetlen improvizációról. A Zeneakadémiára Lukács Miklós állandó triójával és a maga által választott vendégeivel érkezik. Egyikük az élő jazzlegenda, Szakcsi Lakatos Béla zongorista lesz, akivel 2005-ben jelent meg közös lemezük. A stúdiómunkát semmiféle próba nem előzte meg, mégis, mintha évtizedek óta együtt játszó zenészek szabad improvizációját hallanánk a felvételen. Második meghívott vendége Winland Gábor jazzénekes, akit a kortárs magyar jazz úttörőjeként tartanak számon. Végül színpadra lép Fekete Kovács Kornél is, aki a trombitán kívül egy különleges hangszert, a szárnykürtöt is megszólaltatja majd még egy hangszínnel hozzájárulva a különleges esthez.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Számos jelentkező pályázik a Magyar Állami Operaház főigazgatói posztjára

A Magyar Állami Operaház főigazgatói pályázatára március 28-ig lehet jelentkezni, a napokban megjelent hírek szerint több jelentkező, énekes, karmester és rendező is megméretteti magát.
Színház

Újabb akadály gördült Eszenyi Enikő budapesti visszatérése elé

Eszenyi Enikő február végén eltörte a csuklóját a Csodálatos vagy, Júlia! című előadás fotóspróbáján. Emiatt májusra kellett halasztani az előadás premierjét a Játékszínben, most pedig Pásztor Erzsi jelentette be, hogy visszaadja a szerepét.
Vizuál

Felszabadított női testek, tabuk nélkül

Saját testüket médiumként használva fogalmazták meg a női lét kérdéseit azok az művészek, akiknek munkáit a Liget Galéria „Lerántjuk a leplet” című kiállításán láthatjuk még április 6-ig.
Vizuál

Ha ezt a tekintetet látja, jobb, ha menekül

Ha nem is hallott még a Kubrick-nézésről, egész biztosan látta már valamelyik filmben az amerikai rendező védjegyévé vált megoldást, amely minden egyszerűsége ellenére vérfagyasztóan hatásos.
Klasszikus

Benjamin Appl, a bársonyos hangú dalkirály, akit muszáj hallani

Végtelen szín áramlik a hangjában, és szinte elviselhetetlenül megindító, ahogy énekel. Így vélekednek a nemzetközi kritikusok a német–brit lírai sztárbaritonról, Benjamin Applről.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus hír

Bretz Gábor és Dragony Tímea kapta idén a Bartók–Pásztory-díjat

A kuratórium 2023-ban Bretz Gábor operaénekesnek és Dragony Tímea zeneszerzőnek ítélte a Bartók–Pásztory-díjat, az átadóünnepséget a hagyománynak megfelelően március 25-én tartották a Zeneakadémián.
Klasszikus hír

A Zeneakadémia a világ száz legjobb előadó-művészeti egyeteme közé került

A Quacquarelli Symonds (QS) 2023-as ranglistája alapján előadó-művészet kategóriájában a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem az 51-100. hely közé került. Egyetlen más hazai egyetem sem kapott ilyen magas helyezést.
Klasszikus ajánló

Tedi Papavramival ad koncertet az Anima Musicae Kamarazenekar

A Grandioso-sorozat harmadik koncertjén, április 22-én ismét egy világhírű hegedűművésszel, Tedi Papavramival ismerteti meg a hazai közönséget az Anima Musicae Kamarazenekar.
Klasszikus ajánló

Könyvbemutató, koncert és tárlatvezetés Bartók Béla születésnapján

A Bartók-összkiadás két új, a szerző vonósnégyeseit tartalmazó kötetét ismerheti meg a közönség a Zenetudományi Intézet március 25-i, zenés programján.
Klasszikus ajánló

Benjamin Appl, a bársonyos hangú dalkirály, akit muszáj hallani

Végtelen szín áramlik a hangjában, és szinte elviselhetetlenül megindító, ahogy énekel. Így vélekednek a nemzetközi kritikusok a német–brit lírai sztárbaritonról, Benjamin Applről.