Klasszikus

Munka és mulatság

2005.03.23. 00:00
Ajánlom
A Magyar értelmező kéziszótár ötödik kiadása szerint a kaláka: népies szó. Jelentése: 1. nagyobb munka (pl. házépítés) elvégzésére önkéntes segítőtársakból összeállt munkaközösség, 2. az ezt követő mulatság. A Kaláka együttes immáron harminc éve ad elő énekelt verseket, teremt kapcsolatot vers, zene és hallgatóság között. Sokszor népies stílusban, és mindig élményszerűen.

Gyermekkorom „Szabad-e bejönni ide Betlehemmel?”-élménye óta lelkes gyűjtője vagyok az együttes kiadványainak. Felnőtteknek szóló koncertjükön azonban március 19-én voltam életemben először. Valahogy nehezen veszi rá magát az ember az ilyesmire: nehogy szertefoszoljon a kiskori emlék valószerűtlen szépsége. Szombat este Becze Gábor, Gryllus Dániel, Gryllus Vilmos és Radványi Balázs a Marcibányi Téri Művelődési Házban játszottak.

A műsort József Attila-versekkel kezdték, tekintettel a költő születésének közelgő századik évfordulójára. Gryllus Dániel elmondta: azért adják elő ezeket most, jóval az ünnepségsorozat előtt, mert aztán már nagyon fogják unni. Pedig úgy tűnik, e versek és dalok elnyűhetetlenek. A közönség tagjai mindenesetre átszellemülten duruzsolták a szöveget magukban, ki tudja, hányadszorra. Szerencsére mindenki volt annyira jól nevelt, hogy nem zavarta a hallgatótársakat a versek hangos éneklésével. Csak a koncert végén, amikor a hangulat már egyébként is a tetőfokára hágott.

Hogy az együttes tagjai már sokadszor játsszák ugyanazokat a dallamokat, nem a színtelenségben vagy a motorikusságban érhető tetten. Némely darab gyorsabb egy kicsit, mint a felvételen. Ezáltal összefogottabb lesz, ám akad egy-kettő, amely így gyengédségéből, érzékenységéből is veszít. Az improvizált átvezető részek változatossága és az élő előadás hangulata viszont mindenért kárpótol.

Sorban jöttek a József Attila-versek: És keressük az igazságot, A betlehemi királyok, Születésnapomra, Jaj, majdnem (szétfeszít a szerelem), Hangya… és a sok régi ismerős mellett egy új szerzemény: Költőnk és kora. Ideális cím egy József Attila és kortársai költeményeiből összeállított ünnepi műsorhoz. Kosztolányi Dezső, Tamkó Sirató Károly, Radnóti Miklós… És Sándorok. Petőfi, Weöres és Kányádi – (nem csak) a tavaly ilyenkor megjelent albumról, amelyen e legutóbbi ”Sándor bácsi” költeményei hallhatóak a Hangzó Helikon című sorozat első darabjaként.

A feldolgozások nagy erénye, hogy nem elnyomják, hanem megemelik, aláfestik, kifejezik a verseket. Mint a bécsi szeletet a salátaágy, amire ráhelyezik. Hogy az embernek ismét megjön a kedve leülni egy József Attila-kötettel egy mindegy, milyen padra, mindegy, hogy hová.

És ezért érdemes elmenni a koncertre. A következő április 30-án este lesz ugyanitt.

(2005. március 19. Marcibányi Téri Művelődési Központ; a Kaláka együttes koncertje; József Attila, Radnóti Miklós, Weöres Sándor, Tamkó Sirató Károly, Petőfi Sándor, Kányádi Sándor költeményei)

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Üt, mint egy Pintér Béla-i óraszerkezet – kritika a Szutyok stuttgarti bemutatójáról

Pintér Béla színdarabjai között vannak olyanok, amelyek mindeddig „házon belül” maradtak. Másokat színre vittek határon innen és túl, magyarul és idegen nyelven. Bár a Szutyok annak idején talán „csak itt, csak most” jellegű drámaszövegnek tűnhetett, az élet nem ezt igazolta, hanem az ellenkezőjét.
Zenés színház

Alpaslan Ertüngealp zongoraművész-karmester is pályázik az Opera élére

A Magyarországon élő, törökországi görög származású művész a közösségi oldalán osztott meg egy fényképet a Magyar Állami Operaház főigazgatói posztjára beadott pályázatáról.
Vizuál

Elhunyt Ragályi Elemér, Kossuth-díjas operatőr

A 83 esztendős filmes szakember halálának hírét a család közölte a Telexszel.
Jazz/World

Török kori csaták népi dallamokkal – Eredics Benjamin tánczenéjét mutatják be a Bartók Tavaszon

A Müpa 2020-as Zeneműpályázatán az egyik győztes darab Eredics Benjamin Végvárak, vitézek című alkotása volt. A mű most koncertszerű előadásban hangzik el a Bartók Tavaszon.
Könyv

23 kortárs író dolgozik Budapest nagyregényén

A projektben részt vevő művészek már kiválasztották a lakosság által beküldött történeteket legjobbjait, és hozzá is láttak a fejezetek megírásához. A könyvet novemberben vehetjük kézbe.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus magazin

A virtuóz és a művész – százötven éve született Szergej Rahmanyinov

1873. április 1-jén látta meg a napvilágot a 20. század egyik legnagyobb zongoristája, aki a történelem viharai ellenére is gazdag zeneszerzői életművet hagyott hátra. Szergej Rahmanyinovra emlékezünk.
Klasszikus interjú

„Ha nem áldozunk az oktatásra, ne várjuk, hogy a fiatalok értelmiségi felnőtté váljanak” – Interjú Farkas Gáborral

Farkas Gábor zongoraművész életében egyaránt fontos szerep jut a tanításnak és az előadó- művészetnek. A Zeneakadémia Billentyűs és Akkordikus Hangszerek Tanszékének vezetőjével áprilisi koncertje kapcsán beszélgettünk.
Klasszikus ajánló

Sztárelőadók Kismartonban – Idén is a zeneélet nagyságai koncerteznek a Herbstgold Fesztiválon

Szeptember 9-től 24-ig Julian Rachlin, a Herbstgold Fesztivál művészeti vezetője ismét kitűnő művészeket invitál Kismartonba, például Angelika Kirschlagert, John Eliot Gardinert, Kristīne Opolaist vagy Kirill Gersteint.
Klasszikus hír

OTT VAN címmel hirdette meg jövő évi Müpa-bérletét a Pannon Filharmonikusok

A Pannon Filharmonikusok a 2023/2024-es évadban két évtizede áll a Müpa színpadán ötkoncertes bérletsorozatával, melynek hangversenyein a jövő évadban is neves vendégművészekkel muzsikálnak együtt.
Klasszikus ajánló

Még egy hétig tart az ingyenes programdömping a Pesti Vigadóban

A végéhez közeledik az egyhónapos Essentia Artis kiállítás és programsorozat. A grandiózus művészünnep utolsó Kultúra és innováció elnevezésű tematikus napján, március 29-én a fényművészet kerül fókuszba.