Klasszikus

Muzsikusok kitüntetései március 15-én

2003.03.16. 00:00
Ajánlom
Mádl Ferenc köztársasági elnök a miniszterelnök előterjesztése alapján az idén is jó néhány művész, tudós és sportoló számára adott át kitüntetést a Parlamentben - köztük számos muzsikusnak is.

Kossuth-díjat kapott:

  • Kalmár Magda Liszt Ferenc-díjas operaénekes, kiváló művész, a Magyar Állami Operaház magánénekese tökéletes énektechnikával, stílusismerettel felépített operaénekesi pályájáért, színpadi alakításainak sokoldalúságáért;
  • Kállai Kis Ernő Liszt Ferenc-díjas klarinét- és tárogatóművész félévszázados virtuóz előadóművészetéért, a hagyományos és a modern hangzású cigány népzene megismertetését, megújítását és népszerűsítését segítő tevékenységéért;
  • Ligeti György zeneszerző rendkívül sokoldalú zeneszerzői és a XX. század második felének zenei alkotóművészetét is meghatározóan formáló életművéért;
  • Presser Gábor Erkel Ferenc-díjas zeneszerző, előadóművész, érdemes művész, a Vígszínház zenei vezetője a magyar rockzene megteremtésében, majd megújításában betöltött meghatározó szerepéért, műveinek a legmagasabb fokú igényességgel való megkomponálásáért, rendkívüli népszerűségnek örvendő előadóművészetéért
  • Vajda János Erkel Ferenc-díjas zeneszerző, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem egyetemi docense a zeneszerzés legkülönbözőbb - különösen az opera, az oratórium, a kórusművészet - műfajaiban alkotott drámai erejű, a közönség érzelmeit is megragadó lírai szépségű műveiért.

Záborszky József, a Szent István Király Zeneiskola és Zeneművészeti Szakközépiskola művészeti vezetője, a Szent István Király Szimfonikus Zenekar alapító vezetője művészi, oktatói és művészetpedagógiai életműve elismeréseként a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztje polgári tagozata kitüntetését kapta.

Mádl Ferenc megbízásából Görgey Gábor, a nemzeti kulturális örökség minisztere a Magyar Köztársasági Arany Érdemkereszt kitüntetésében részesítette Gőz László harsonaművészt, a Budapest Music Center igazgatóját.

Kiemelkedő zeneszerzői, zenei rendezői, művészi tevékenységéért Erkel Ferenc-díjat kapott Bárány Gusztáv, a Magyar Rádió zenei rendezője, Binder Károly zeneszerző, zongoraművész, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Jazz Tanszékének vezetője és Serei Zsolt zeneszerző, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem adjunktusa.

Zenei és előadóművészi tevékenységéért Liszt Ferenc-díjat kapott Csalog Gábor zongoraművész, Héja Domonkos, a Danubia Ifjúsági Szimfonikus Zenekar karmestere, Járdányi Gergely nagybőgőművész, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanára Kelemen Barnabás hegedűművész, Király Csaba zongora- és orgonaművész, Klenyán Csaba klarinétművész, László Attila gitárművész, zeneszerző, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem docense és Mindszenty Zsuzsanna karvezető, főiskolai docens.

Kiemelkedő zenetudományi, zenekritikai és zenei ismeretterjesztő tevékenységéért Szabolcsi Bence-díjat kapott László Ferenc kolozsvári zenetörténész és Sólyom György zenetörténész.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Könyv

Digitalizált formában elérhetőek Petőfi Sándor fiának, a fiatalon elhunyt Zoltánnak versei és levelei

Immár online hozzáférhető Petőfi Sándor és Szendrey Júlia gyermeke, Petőfi Zoltán (1848–1870) 135 verse, valamint 95 darabból álló levelezése az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárában őrzött Petőfi-hagyatékból.
Klasszikus

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Vizuál

Magyar siker: Jancsó Dávid Oscar-esélyes A brutalista vágásáért

Bejelentették az idei, 97. Oscar-díj jelöltjeit. Idén ismét van magyar jelölt: A brutalista című film vágója, Jancsó Dávid is esélyes az aranyszoborra. A legtöbb jelölést Jacques Audiard Emilia Pérez című, spanyol nyelvű musicalje kapta.
Színház

Elhunyt Lukáts Andor

Életének nyolcvankettedik évében elhunyt Lukáts Andor Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, rendező – tudatta a Katona József Színház. Számtalan filmben szerepelt, talán a legismertebb alakítása az Eszkimó asszony fázikban volt.
Vizuál

Ön mit tenne, ha hűtlenségen kapná a házastársát?

Szembenézne a problémáival, vagy inkább hívna egy szakembert, aki vállalja, hogy elsimítja a dolgokat? A Volt szerető, nincs szerető című dokumentumfilmben egy hivatásos „szerető-elválasztót” láthatunk munka közben.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Mitológiai zeneművekkel kezdődik a Pastorale ifjúsági sorozat

Orfeuszt, a zene varázserejét jelképező csodás dalnokot is megidézi más görög mitológiai figurák mellett az idei Pastorale családi sorozat nyitóhangversenye február 1-én és 2-án a Pesti Vigadóban.
Klasszikus interjú

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Klasszikus hír

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.
Klasszikus ajánló

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Klasszikus ajánló

Négy művész, négy műfaj – egy koncerten a Cziffra Fesztiválon

A 10. jubileumi Cziffra Fesztivál Világok találkozása című koncertjére négy kivételes művész négy különböző zenei műfajjal érkezik február 20-án a MOMKultba: Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Gubik Petra és Balázs János.