Klasszikus

Nagy Fül a baromfiudvarban

Már a bejáratnál megcsapja az ember orrát az átható kutyatápszag, ami később mindenféle fura fuvallatokkal vegyül, melyek közül még mindig a cigaretta füstje a leginkább emberhez kötődő. A sarokban felállított színpad irányából tóduló hangok a hideg csempéken és ablaküvegeken szanaszét verődnek, egy-egy magasabb frekvencián rezgő csúnyán csattan a fülben, nem beszélve a dobozlelkű basszusokról. Oldalt a feliratok friss vágott baromfit hirdetnek, a pódiumon állók meg a zene szabadságát. A hallgatóság zöme fiatal, még fogadókész a szokatlanra.

"A Fül legyen Nagy, nyitott, minél több stílus, identitás irányába a dzsessztől az etnón át a rockig, a kortárstól a hangköltészeten át a kísérletezőkéig. Fogadja be mindazt, ami minősége és független művészi értékei által fontos és aktuális" - fogalmazta meg drMáriás "mindenes" a hétvégi Nagy Fül Fesztivál ars poeticáját. Az idén a Nagycsarnok hátsó fertályába szorult rendezvény helyzete azonban jól érzékelteti, hogy a szó legnemesebb értelmében független zenei találkozóknak mekkora a játéktere ma a budapesti zenei életben. Hogy egy napnál is világosabban nonprofit eseményre, ahol a két nap alatt nyolc, a maga műfajában nemzetközi szinten jegyzett előadó, illetve együttes lépett fel, összesen 1,2 millió forint közpénzt lehetett összeszedni. Szponzori támogatást meg nulla forintot. Keserű, de ki kell mondani: a Nagy Fül Fesztivál léte ma szinte kizárólag a Budapesten működő külföldi kulturális intézetek széles látókörén és segítőkészségén múlik.

Pedig amikor drMáriás 1998-ban elkezdte, még a hivatalok és az alapítványok is bőkezűbbeknek bizonyultak: az első három évben főként a Soros Alapítvány támogatásának köszönhetően a MU Színházban és a Kultiplexben tartott többnapos sorozat valóban reménykeltő volt. Tavaly pedig már a IX. kerület vezetése is úgy gondolta, ennek a számukra amúgy furcsa és sokszor érthetetlen világnak is helye van Ferencváros színes, kulturális kínálatában. Megszavaztak számára ötmillió forintot, így a MU Színház mellett elvben három ferencvárosi helyszínen is megmutathatták magukat a műfajok és az önkifejezés határait keresők. A remény azonban hamar szertefoszlott, a kortárs kísérleti zenei irányzatok nemzetközti rangú találkozóját az új közeg képtelen volt befogadni, sőt mindhárom napon lakossági nyomásra félbe kellett szakítani az eseményeket. Közülük az egyik azóta is a budapesti zenei élet szégyene: a szentpétervári N. O. M. zenekar koncertje közben a készenléti rendőrség két tagja felment a színpadra, és egyszerűen kihúzta a dugót a falból.

Az idén a Nagy Fül Fesztivál már nem szerepelhetett a ferencvárosi kulturális programok között, még ha a független zenei találkozó végül is a kerületben maradt. Eredetileg a Budapest Jazz Fesztiválnak is otthont adó Közraktárak területén rendezték volna meg, de végül a tulajdonos főváros olyan szerződést kínált drMáriáséknak, amely számukra anyagilag teljesíthetetlen lett volna. Így jött kényszermegoldásként a Nagycsarnok, annak is a hátsó, a köznyelv által csak baromfiudvarnak nevezett fertálya.

A Bébi Pulyka Kft. boltja előtti nem túl tágas, oszlopokkal szabdalt helyszín, az átható kutyatápszag és a reménytelen akusztika persze rendkívül méltatlan volt e jobb sorsra érdemes koncertsorozathoz. De a Nagy Fül Fesztivál jelenlegi helyzete elvben legalább ennyire méltatlan Budapest kulturális életéhez. Mert igaz, hogy egy ilyen zenei találkozó legfeljebb félezer embert mozgat meg, ráadásul nem a legtehetősebb és legbefolyásosabb társadalmi rétegekből, de nemzetközi megfelelői, például a tíz éve működő prágai Alternatíva vagy a hétéves belgrádi Ring-Ring mögött rendre ott áll a város, nem is akármilyen összegekkel. Nálunk meg az elmúlt tizenöt évben minden hasonló szellemiségű kezdeményezés (például HungaroCarrot, Szünetjel) előbb-utóbb megbukott a hivatalok és a szponzorok érdektelenségén. Pedig egy magát komolyan vevő főváros kulturális életében egy ilyen seregszemlének feltétlen helye van - és nem a baromfiudvarban.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Itt a lista, közülük kerülnek ki a 2024-es Prima Primissimák

Rekordszámú, több mint 900 jelölés érkezett az immár harmadik évtizedébe lépő elismerésre. Közülük választotta ki a Prima Primissima Alapítvány kuratóriuma azt a 30 művészt, sportolót, újságírót, oktatót és tudóst, akik közül tízen vehetik majd át a Prima Primissimákat és húszan a Primákat megillető díjat.
Színház

Kulka János: Tényleg más lettem

A közelmúltban hosszú idő után először lépett egyedüli szereplőként színpadra Kulka János. A Halál Velencében című előadást a Jurányi Házban mutatták be, a színművészt ennek apropóján kérdezte az RTL.
Színház

Sajgál Erika: A legtöbb ötven fölötti nő most ébred rá a saját erejére

A Rózsavölgyi Szalonban csaknem két éve fut sikerrel a Szívhang, Hárs Anna darabja. A történet három ötvenes barátnőről szól, akik az egyetemen évfolyamtársak voltak, és azóta is összetartanak. A Hédit alakító Sajgál Erikával beszélgettünk.
Zenés színház

A Valuska lett az International Opera Awards legjobb ősbemutatója

Tíz előadás közül a legjobb ősbemutatónak választották a rangos International Opera Awardson Eötvös Péter utolsó operájának premierjét, a Magyar Állami Operaház Valuska-produkcióját.
Színház

„A világ, amiben élünk, pokoli hely, ennek csak egy tünete a TikTok” – interjú a Túlságosan vékony falak alkotóival

A Staféta pályázaton Fidelio-díjat nyert Túlságosan vékony falak című előadás alkotóival, Bódi Zsófiával, Gerorgita Máté Dezsővel és Horváth Pannával a social media jelenlétről, influenszerekről és az előadás létrehozásának körülményeiről beszélgettünk.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus interjú

Gabriela Scherer: „Bensőséges pillanatokban az ember nem lehet túl hangos”

Első alkalommal jár Budapesten az utóbbi években egyre több nagy operaházban feltűnő svájci szoprán, Gabriela Scherer. Számos német és olasz hősnő után most a földöntúli Szent Erzsébet szerepében hallhatjuk, október 9-én, a Liszt Ünnep nyitókoncertjén.
Klasszikus ajánló

Válogatott vonósnégyeseket hoz Magyarországra a MERITA projekt

A MERITA – Európai Kamarazenei Együttműködés keretében érkezik Magyarországra két izgalmas műsor-összeállítású vonósnégyes: a Skazka Kwartet a Fonóban ad koncertet október 12-én, a PuraCorda a BMC színpadán látható október 21-én.
Klasszikus hír

Neves internetes médiadíjért versenyez a Concerto Budapest közvetítése

Magyar komolyzenei, filmes és internetes világsiker: a Concerto Budapest 2024-es Mozart-napjának élő közvetítését beválasztották a 14. Lovie Awards döntőjébe.
Klasszikus ajánló

Christoph Eschenbach lép fel a MÁV Szimfonikus Zenekarral

Az együttes hatalmas megtiszteltetésnek tekinti, hogy a zenei élet egyik legizgalmasabb karmester-egyéniségének vezényletével két hangversenyt is adhat Budapesten, október 26-án, a Zeneakadémián, 27-én pedig a Pesti Vigadóban.
Klasszikus videó

„A zene öröm veled” – rendhagyó helyszínen forgatott kisfilmet a Liszt Ferenc Kamarazenekar

Október 1-jén, a zene világnapján tette közzé új imázsfilmjét a Liszt Ferenc Kamarazenekar, amelyet az elhagyatott kelenföldi erőműben vettek fel. A történetben fontos szerep jut a Csuja Imre által megformált portásnak is.