Ezt az erős kezdést és az amerikai közönség álló ovációját még három koncert követte hasonlóan hangos sikerrel Washingtonban és New Yorkban. Utóbbi állomáson a Great Performers koncertsorozat keretében léptek fel két programmal a Lincoln Centerben, ahol autizmussal élő gyerekeknek és családtagjaiknak is adtak egy speciális Kakaókoncertet.
A New York Times szerint a magyar együttes megint bebizonyította, hogy egyike a világ legkülönlegesebb zenekarainak. A cikk szerzője ámulattal írt arról, hogy a BFZ muzsikusai „gyönyörűen is énekelnek”, ami aztán a „játékuk teljességében és teltségében” köszön vissza. „Mahler 5. szimfóniájának évek óta nem hallottam ennyire meggyőző interpretációját” – jegyezte meg a kritikus. A New York Classical Review szerzője szintén szuperlatívuszokban írt a Fesztiválzenekar „tündökléséről”.
Hallgassanak bele, hogy énekelt a BFZ magyarul a New York-i közönségnek!
New York 2020 – ráadásNew Yorkba hazajárunk. Térkép nélkül közlekedünk Manhattan utcáin és megvannak a törzshelyeink, legyen szó étteremről, múzeumról vagy futópályáról. Ismerős arcok köszönnek ránk a közönség soraiból, de a Lincoln Center portását is megismerjük már. New York-i koncertjeink mindig az évad egyik csúcspontjának számítanak, az itt elért sikereket-élményeket nagy becsben tartjuk. Tegnap pedig siker volt, nem is akármilyen! Renaud Capuçon gyönyörűen hegedült, a kórusunk remekelt, a Dvořák-szimfóniának pedig öröm volt minden hangja! Nem is volt kérdés, hogy adunk-e ráadást, Brahms 4. magyar táncát játszottuk-énekeltük. (Ha emlékeznek, ez volt két éve a londoni Royal Albert Hallban az a nagysikerű ráadásunk, aminek a felvétele aztán körbejárta a világot.) Fogadjanak szeretettel most egy részletet ugyanennek a dalnak az Amerikában elhangzó változatából! Gulyás Emese (videó: Kurcsák István)
Posted by BFZ - Budapesti Fesztiválzenekar on Monday, February 24, 2020
Mint mindig, a BFZ zenészei most is bebizonyították, milyen hihetetlenül szoros egységben működnek, milyen lelkesedéssel és mennyire pontosan reagálnak karmesterük minden rezdülésre. Közel negyven éve dolgoznak így együtt, de a fásultságnak a legapróbb jelét sem látni rajtuk
– összegzett a Bachtrack szerzője.
Volt olyan kritikus, aki a BFZ mindkét New York-i koncertjét meghallgatta. Szerinte a Dvořák-program „szokatlanul felemelő és szívmelengető” volt (szólista: Renaud Capuçon), míg a Mahler-programban (szólista: Gerhild Romberger) végig „elragadóan” szólt a zenekar, „felejthetetlen, mesteri előadás volt.”
A turné kiemelten fontos része volt az Autizmusbarát Kakaókoncert is, amelyet Fischer Iván a Nemzetközi Cseperedő Alapítvánnyal együtt fejlesztett ki itthon.
A Lincoln Centerben megszervezett koncertet nagyra étékelték a részt vevő családok, ahogy írták: „Fischer Iván csodálatos volt!"; „Köszönjük ezt az érdekes, befogadó koncertélményt!”; „Nagyon tetszett, ahogy bevonták a gyerekeket!”
A New York-i CBS News is beszámolt az autizmusbarát koncertről.
Ha gyakrabban szeretnének találkozni a Budapesti Fesztiválzenekarral, a 2020–21-es évadukra április 7-től vásárolhatnak bérletet, legközelebb pedig március 6-án, 7-én és 8-án hallhatják őket a Zeneakadémián Jordi Savall vezényletével.
A fejlécfotó Stiller Ákos munkája, korábbi kép.