Klasszikus

Nem a világot akarom megváltani

2016.08.03. 09:12
Ajánlom
Győri Noémi fuvolaművész, a Fidelio Fortissimo tehetségprogram díjazottja a londoni Royal Academy of Music történetében elsőkét kezdte meg a doktori képzést fuvolából. Kutatási témájáról, a fuvola-gitár formáció létjogosultságáról, a repertoárbővítésről, és angliai tapasztalatairól kérdeztük.

- Szeptemberben, Angliában kezdted meg doktori képzésed a Royal Academy of Musicon. Milyen út vezetett idáig?

- Néhány évvel ezelőtt meg sem fordult a fejemben, hogy Angliába menjek, Bécsben majd Münchenben jártam posztgraduális képzésekre, amikkel nagyon meg voltam elégedve. Bécsben rengeteget játszhattam a Staatsoper zenekarában, a Bécsi Filharmonikusok tagjaival, Münchenben pedig most is sokat koncertezem, hiszen az Orchester Jakobsplatz szólófuvolistája vagyok. Nagyon élveztem az osztrák zenei életet és Bécset is, mígnem a párom, Madaras Gergely Manchesterben egy karmesteri pályázat utolsó fordulójába került.

Győri Noémi

Győri Noémi

Természetes, hogy szerettem volna, ha megnyeri a pozíciót, ami sikerült is, így végül mindketten Manchesterbe költöztünk. A várossal magával sosem barátkoztam meg igazán, pedig állást is kaptam az ottani zeneakadémián, a Royal Northern College of Music-ban, ami rendkívüli megtiszteltetés volt, tudván, milyen sokan szeretnének egyetemi álláshoz jutni. Később, amikor Londonba költöztünk és Gergőt felvették az English National Operába, egyre jobban vonzott a lehetőség, hogy nekivágjak a doktorinak.

Valami zene, valami más

Kapcsolódó

Valami zene, valami más

A Blinken OSA Archívum és az Intermezzo Művészeti Alapítvány zenei pályázatának díjait Axel Braun Valamilyen ellenzék című kiállításának finisszázsán vehette át néhány kiemelkedően tehetséges fiatal magyar zeneszerző.

- Ami a fuvolát illeti, számos intézmény, köztük a budapesti Zeneakadémia is kínál doktori képzést. Kizárólag családi okok vezettek ahhoz, hogy a brit fővárost választottad?

- Mindig az elképzeléseim között volt egy PhD lehetősége. A Zeneakadémián töltött fél évtized csodálatos volt, természetesen nagyon sokat jelent nekem a mai napig. A magyar fuvolista társadalmat és az otthoni zenész szakmát közelről ismerem, mindannyian tudunk a másikról, és számon tartjuk egymás munkáját. A karrierem jelenlegi pontján a döntésemben egyszerre több szempont volt meghatározó: egyrészt egy olyan világszínvonalú zeneakadémián szerettem volna a három-négy éves képzést folytatni, amely kifejezetten pódiumművészeknek kínál doktori képzést, másrészt döntő fontosságú volt a kihívás, hogy olyan környezetben legyek, ahol még nem ismernek, ezáltal új szakembereket, látásmódokat, zenei gondolkodásmódot is tanulhatok. Mivel ekkor már Londonban laktunk, és a Royal Academy of Music az összes elképzelésemnek maximálisan megfelelt, teljesen egyértelmű volt, hogy ezen a helyen próbálom meg a felvételit.

Győri Noémi

Győri Noémi (Fotó/Forrás: Böröcz Balázs)

- Nemcsak magyarként, de a világon elsőként szerezhetsz doktori címet fuvolából a Royal Academyn. Nem jelent ez túl nagy terhet?

- Inkább óriási kihívásnak és fantasztikus lehetőségnek élem meg a művészi növekedésemben. A hangszerem szempontjából keresve se találhattam volna magasabb szintű képzést és mindig is vágytam rá, hogy Londonban tanulhassak. London mellett talán még a Párizsi Conservatoire, a Julliard School, vagy a Yale Egyetem jöhetett volna szóba. Egyébként itt Angliában érdekes módon egyelőre még nem szükséges tudományos fokozat az egyetemi oktatáshoz.

- Művészi tevékenységed szempontjából közel két évtizedes tapasztalattal rendelkezel a kutatási témáddal kapcsolatban. Mik a legfőbb motiváló erők?

- Koltai Katalin gitárművésszel zeneakadémista korunk óta alkotunk egy duót, a téma valóban ennek a sok éves együttzenélésnek a tapasztalataiból táplálkozik. Mindig is úgy éreztem, hogy ennek a színgazdag és érzékeny kamaraformációnak különleges értékei és lehetőségei vannak. A gitárral való együttzenélésben hihetetlen fontos szerepet kap a tiszta, legkisebb részletekig kidolgozott, artikulált játékmód.

Koltai Katalin és Győri Noémi

Koltai Katalin és Győri Noémi

A formáció történetében az elmúlt tíz év mind a repertoár, mind hangfelvételek és kutatások terén kifejezetten nagy fejlődést és változás hozott. Ma már számos világhíres művész alkot fuvola-gitár duót, ennek köszönhetően a kortárs zenei élet kiemelkedő szerzői érdeklődéssel fordulnak a fuvola-gitár felé, tehát sok izgalmas művel bővül a repertoár. Ennek ellenére a koncertéletben, fontos kamaratermekben szinte egyáltalán nem találkozik a közönség fuvola-gitár hangversenyekkel, fesztiválokon is nagyon ritkán, olyankor is inkább könnyedebb, szórakoztatóbb jellegű műsorral.

- Miben látod a legfőbb problémát, ami miatt ez a kamaraformáció még aligha van benne a köztudatban?

- A klasszikus gitár fejlődésével párhuzamosan alakult ki a fuvola-gitár duó is, elsősorban Mauro Giuliani olasz zeneszerzőnek és gitárvirtuóznak köszönhetően, aki számos meghatározó művet írt a formációra. Giuliani munkássága azonban, érdekes módon, kisebb szerzőket leszámítva, nem inspirálta kortársait, például Haydnt, Schubertet vagy Beethovent, akik pedig ismerhették az olasz művész nevét és műveit – hiszen Giuliani a 18-19 század fordulóján Bécsben élt. Ennek az oka talán az, hogy a korabeli fuvola és gitár mind hangerőben, mind technikai fejlettségében és intonációs precizitásában rengeteg problémát vetett fel.

Győri Noémi

Győri Noémi

Éppen ezért központi szerepe van a minőségi, eredeti repertoár hiányának abban, hogy ez a formáció ma is ennyire alulreprezentált. Számunkra tehát magától értetődő volt, hogy ezt az űrt valahogy be kellene tölteni, és elkezdtünk kísérletezni a repertoár bővítésével bécsi klasszikus szerzők kompozícióiból. Haydn, Mozart, vagy Beethoven művei meghatározó fontosságúak minden hangszer repertoárjában, ráadásul a zongoraműveik tökéletesen áthangszerelhetőek fuvolára és gitárra. Ezekkel a saját átiratokkal teljesen egyedi hangversenyélményben részesítjük a közönséget, aki ezáltal egészen más oldalát ismerheti meg a fuvola-gitár duónak.

Új életre kelt a fuvola

Kapcsolódó

Új életre kelt a fuvola

A BMC-ben és a Concerto Zeneházban első ízben rendezték meg március 11-13. között a Budapest Fuvola Akadémiát.

- Elképzelésed szerint mik azok a tényezők, amelyeket változtatni lehet és kell is?

- Londonban a képzés során az a feladatom, hogy egy komplett koncepciót alakítsak ki, aminek a középpontjában egy művészi terv megvalósítása áll. Az átiratokkal egyrészt azt szeretném vizsgálni, hogy hogyan lehet egy szólóhangszerre és egy előadóra komponált monologikus zenei anyagot természetes dialógussá, igazi kamarazenévé formálni. A célom az, hogy mindkét hangszer egyenlő szereplőként vegye ki a részét mind a kíséretből, mind a szóló-játékból, ezáltal átformálva a tradicionális fuvola-gitár duó-játékmódot. Másrészt szeretném fajsúlyos repertoár „létrehozásával” elérni azt, hogy a formációról ne elsősorban a könnyed aláfestő-zene jusson az emberek eszébe. Tisztában vagyok vele, hogy három év alatt nem lehet megváltani a világot, de hiszek abban, hogy fontos folyamatokat tudok elindítani.

Győri Noémi

Győri Noémi

Kíváncsi vagyok, hogy Katával művészileg milyen kihívások elé állítanak minket azok a koncertek, melyeknek középpontjában Haydn- és Mozart-művek átiratai szerepelnek. Milyen hatással lehetnek ezek a közönségre, vagy koncertszervezőkre? Hogyan működhetnek ugyanezek az átiratok az oktatásban? Az elkövetkezendő években a hangversenyek mellett számos workshopot, előadás-koncertet vezetünk, vezetek majd világszerte, és jelentős szakemberekkel konzultálok. Most még nem tudjuk, mi történik majd ezeknek köszönhetően – mennyire lehetséges felvenni a versenyt vonós kamarazenei formációkkal, vagy akár a zongoristákkal.

- A zongorát hoztad példának. A koncerteket tekintve lehetséges, hogy a hangszernek vannak bizonyos helyzeti előnyei?

- Kétségtelen, hogy a gitár és a fuvola hangja nem tud betölteni kifejezetten nagy tereket, elsősorban kamaratermekben és szalon-jellegű helyszíneken tud igazán kibontakozni. Viszont a közönséggel való közvetlen és élő kapcsolat kialakítása és a hallgatósággal való kommunikáció egy ilyen intimebb térben sokkal könnyebben megvalósítható; erre ez a formáció kifejezetten alkalmas.

- A projektednek van egy másik tényezője is, ami szintén a zongoristákkal hozható összefüggésbe. Mi az, amiben ők egyelőre az élen járnak?

- A zenei könyvtárakban számtalan olyan izgalmas szakmai könyvet találni, amelyben például koncertező zongoraművészek fogalmazzák meg hangszerükkel kapcsolatos művészi, vagy elméleti elképzeléseiket. Ez a fuvolásokra egyelőre nem igazán jellemző. A szélesebb közönséggel való kommunikáció mellett a művészileg mélyreható elemzések és gondolatok megfogalmazása és publikálása szerintem nagyon fontos.

- Hol, milyen keretek között hallhatunk majd téged és a duótokat a közeljövőben?

- A nyár második felében Busanban, Dél-Koreában vezetek mesterkurzust. Az új évad szeptemberben pedig egy, az átiratokat bemutató hangversennyel indul a londoni Royal Academy of Music David Josefowitz-termében. A többi koncertről és érdekességről részletesen mesélek majd hamarosan!

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Könyv

Digitalizált formában elérhetőek Petőfi Sándor fiának, a fiatalon elhunyt Zoltánnak versei és levelei

Immár online hozzáférhető Petőfi Sándor és Szendrey Júlia gyermeke, Petőfi Zoltán (1848–1870) 135 verse, valamint 95 darabból álló levelezése az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárában őrzött Petőfi-hagyatékból.
Színház

Elhunyt Lukáts Andor

Életének nyolcvankettedik évében elhunyt Lukáts Andor Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, rendező – tudatta a Katona József Színház. Számtalan filmben szerepelt, talán a legismertebb alakítása az Eszkimó asszony fázikban volt.
Vizuál

Magyar siker: Jancsó Dávid Oscar-esélyes A brutalista vágásáért

Bejelentették az idei, 97. Oscar-díj jelöltjeit. Idén ismét van magyar jelölt: A brutalista című film vágója, Jancsó Dávid is esélyes az aranyszoborra. A legtöbb jelölést Jacques Audiard Emilia Pérez című, spanyol nyelvű musicalje kapta.
Vizuál

Ön mit tenne, ha hűtlenségen kapná a házastársát?

Szembenézne a problémáival, vagy inkább hívna egy szakembert, aki vállalja, hogy elsimítja a dolgokat? A Volt szerető, nincs szerető című dokumentumfilmben egy hivatásos „szerető-elválasztót” láthatunk munka közben.
Színház

„Az új igazgató tervei olyan elemeket tartalmaznak, amelyek ránk nézve nem kedvezőek” – a Kolibri társulatának nyílt levele

Január 23-án nyílt levélben fordult a nyilvánossághoz a Kolibri Színház társulata, ahol a közelmúltban igazgatóválasztás zajlott le, amelynek eredményeképp 2025. március elsejétől Zalán János vezetheti a gyermek- és ifjúsági színházat.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Mitológiai zeneművekkel kezdődik a Pastorale ifjúsági sorozat

Orfeuszt, a zene varázserejét jelképező csodás dalnokot is megidézi más görög mitológiai figurák mellett az idei Pastorale családi sorozat nyitóhangversenye február 1-én és 2-án a Pesti Vigadóban.
Klasszikus interjú

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Klasszikus hír

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.
Klasszikus ajánló

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Klasszikus ajánló

Négy művész, négy műfaj – egy koncerten a Cziffra Fesztiválon

A 10. jubileumi Cziffra Fesztivál Világok találkozása című koncertjére négy kivételes művész négy különböző zenei műfajjal érkezik február 20-án a MOMKultba: Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Gubik Petra és Balázs János.