Klasszikus

Nem világsztár, "csak" nagy művész

2011.01.05. 16:43
Ajánlom
Natalia Gutman csellóművészt látja vendégül a Nemzeti Filharmonikus Zenekar január 11-i és 12-i koncertjén.

A csellóművész zenélését olyan nagyságok mélyítették el, mint tanára, Msztyiszlav Rosztropovics, néhai férje, Oleg Kagan, valamint atyai jó barátja, Szvjatoszlav Richter, aki a zenei igazság, hitelesség és őszinteség megtestesülésének nevezte őt. Natalia Gutman a zeneirodalom legismertebb és egyik legszebb gordonkaversenyével (h-moll) érkezik 11-én a pécsi Kodály-terembe, 12-én a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterembe. Az est Dvořák legnépszerűbb művével, a IX. szimfóniával (e-moll "Az Újvilágból") zárul Kocsis Zoltán vezényletével.

Natalia Gutman nagyapjánál, Anisim Berlinnél, valamint Galina Kozolupánál kezdte meg zenei tanulmányait. 1967-ben megnyerte a Müncheni ARD zenei versenyt, ami elindította nemzetközi pályafutását. Azóta valamennyi kontinensen fellépett olyan zenekarok szólistájaként, mint a Bécsi és a Berlini Filharmonikusok, a Londoni Szimfonikus Zeneakar, a Müncheni és a Szentpétervári Filharmónia, az amsterdami Concertgebouw. Az őt preferáló  karmesterek között Wolfgang Sawallisch, Riccardo Muti, Claudio Abbado, Bernhard Haitink, Jevgenyij Szvetlanov, Jurij Temirkanov, Sergiu Celibicache, Msztyiszlav Rosztropovics és Kurt Masur nevét találjuk.

Natalia Gutman a kamarazene területén is kiemelkedőt alkot. Rendszeres kamarapartnerei között található Martha Argerich, Elisso Virsaladze, Jurij Basmet, Alekszej Ljubimov, Szvjatoszlav Richter és Oleg Kagan. Számos kortárs mű ősbemutatója fűződik a nevéhez. Alfred Schnittke neki ajánlotta szonátáját és első gordonkaversenyét. 2008-ban vonósnégyessel turnézott számos európai városban Jurij Basmet, Viktor Tretyakov és Vaszilij Lobanov társaságában.

Az utóbbi években Natalia Gutman gyakran készít felvételeket a Life Classic számára, ami elsősorban az Oleg Kagan köré csoportosuló muzsikusokat tömörítő kis lemezcég. 2005-ben a Német Szövetségi Köztársaság elnöke Natalia Gutmannak a legmagasabb németországi kitüntetést, a "Szövetségi Érdemkereszt" első fokozatát adományozta.

Nemzeti Filharmonikus Zenekar

2011. január. 11. 19:30 - Kodály Központ (Pécs)

2011. január 12. 19:30 - Művészetek Palotája - Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem

Km.: Natalia Gutman (gordonka)
Vez.: Kocsis Zoltán


Dvorák: h-moll csellóverseny, op. 104; IX. "Az Újvilágból" szimfónia, e-moll, op. 95

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Otthon egy távoli földrészen – A Néprajzi Múzeum Claudia Andujar-kiállításáról

Indiánok. Lelkek. Túlélők. Claudia Andujar fotókiállítása címmel nyílt meg szeptember közepén a Néprajzi Múzeum új időszaki tárlata, amelyen az apai ágon magyar származású fotóművész képei láthatók. A kiállítás két kurátorával, Gellér Judittal és Szabó Magdolnával beszélgettünk.
Vizuál

Elhunyt Varga Veronika színésznő

A francia-magyar művészt gyors lefolyású, súlyos betegség után érte a halál Párizsban. Varga Veronika ötvennégy éves volt, szülei, férje és két lánya gyászolja.
Plusz

Orvosi Nobel-díjat kapott Karikó Katalin

A világ legrangosabb tudományos elismerését Drew Weissman amerikai kutatóval vehetik majd át az mRNS-alapú vakcinák kifejlesztéséért.
Jazz/World

A jazz kiválóságai érkeznek a Magyar Zene Házába

Október 8-án a tizenötödik alkalommal szervezik meg a Magyar Jazz Napját, délutántól izgalmas koncertsorozat várja az érdeklődőket a Magyar Zene Házában.
Vizuál

„Ebben a helyzetben mindenki veszít” – interjú Reisz Gáborral

„Jó lenne, ha megtanulnánk beszélgetni, és belátnánk végre, hogy valójában nem figyelünk a másikra” – fogalmazott lapunknak Reisz Gábor, akivel legújabb, Magyarázat mindenre című filmjéről beszélgettünk.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus magazin

Liszt arcai: Liszt, a virtuóz

Liszt Ferencet, a 19. század legjelentősebb magyar zeneszerzőjét és a csodagyerekként induló, világhírű zongoristát az is ismeri, aki nem kifejezetten jártas a zenetörténetben. Ám Lisztet vétek lenne pusztán e két attribútum alapján beskatulyázni,
Klasszikus ajánló

Neves baszk zeneszerző működik közre az Eötvös Péter Alapítvány mesterkurzusában

Ramon Lazkano a kurzus során tanítja a fiatal karmestereket és zeneszerzőket, emellett beszélgetést hallhat vele a közönség, a zárókoncerten pedig műveit is játszani fogják.
Klasszikus ajánló

Magyar Kincsek – Folytatódik a Concerto Budapest zenei kaleidoszkópja

A felfedezés és újrafelfedezés, az értékek megtalálása központi motívuma a Concerto Budapest Magyar Kincsek-programjainak, melyeknek a közönség az idei évadban is koncertsorozat keretein belül lehet részese a Zeneakadémián.
Klasszikus hír

Jövőre is a kamarazene gyöngyszemeivel vár az Anima Musicae

Meghirdette 2023/24-es évadát a „zene lelkéről” elnevezett Anima Musicae Kamarazenekar: a szeptember 25-i sajtótájékoztatón bemutatták az évad kiemelt koncertjeit, külföldi vendégszerepléseket.
Klasszikus ajánló

Balogh Máté vokális művei csendülnek fel a Pax et Bonum Kamarakórus előadásában

Az itthon és nemzetközi viszonylatban is elismert, fiatal komponista lesz a Magyar Zene Háza „Szerzők? Jelen!” című koncertsorozatának soron következő részének vendége október 4-én.