Az elismerést 2001-ben alapította a kormányzat, egy-egy zenekar három éven át minősül Nemzeti Ifjúsági Zenekarnak. Az adott együttes működését a tárca évente megkötendő szerződés szerint támogatja. A cím első birtokosa az Óbudai Danubia Zenekar volt, az elmúlt években pedig mások mellett a Zuglói Filharmónia és az Anima Musicae Kamarazenekar is viselhette.
Hatalmas megtiszteltetésnek és örömnek nevezi a cím elnyerését Dr. Vigh Andrea, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektora. „Hallgatóink veszik majd át a stafétabotot, belőlük válhatnak a jövő világsztárjai” – teszi hozzá.
A Zeneakadémia Szimfonikus Zenekara, illetve Kamarazenekara az intézményben tanuló, kiemelkedő tehetségű hallgatókból áll, így folyamatosan változnak tagjai. Olyan világhírű külföldi és magyar művészekkel dolgozott már az együttes, mint Dennis Russell Davies, David Fray, Hamar Zsolt, Kobajasi Kenicsiró, a néhai Kocsis Zoltán, Kovács János, Pinchas Steinberg, Rolla János, Takács-Nagy Gábor, Vajda Gergely és Vashegyi György.
Ménesi Gergely karmester, az együttes állandó vezetője, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Karmester és Karvezető Tanszékének adjunktusa fontos állomásnak tartja a megtisztelő Nemzeti Ifjúsági Zenekar cím elnyerését. „A Zeneakadémia professzorainak és tanárainak tehetséggondozó tevékenysége, az én betanító- és szervezőmunkám, illetve a meghívott sztárvendégek hatása segíti hallgatóinkat az előadóművésszé válásban” – mutat rá a zenekar jelentőségére.
Ha a járványhelyzet engedi, 2021. március 25-én Bartók-műsort játszik a zenekar Keller András vezényletével, majd április 11-én Liszt Ideálok című szimfonikus költeményét adja elő Ménesi Gergely dirigálásával és Via Crucis című passióját Somos Csaba irányításával, május 15-én pedig Gilbert Varga vezényli az együttest.
Fejléckép: Felvégi Andrea / Zeneakadémia