Az Eötvös Péter Kortárs Zenei Alapítvány fiatal zeneszerzők és karmesterek továbbképzése mellett a 20-21 századi zene népszerűsítését, valamint nemzetközi hírű zeneszerzők személyes bemutatását tűzte ki célul, ezért rendszeresen szervez mesterkurzusokat valamint évente több alkalommal rendezi meg a mustMEETComposers közönségtalálkozót.
A Bartók-év keretében megvalósuló, a Budapest Music Centerrel közösen szervezett, Fókuszban Bartók/Kurtág/Lachenmann címmel meghirdetett nemzetközi karmesterkurzuson a világ különböző tájairól érkezett karmester hallgatók Bartók Béla II. hegedűverseny, Kurtág György Petite musique solennelle és Helmut Lachenmann „...zweiGefühle...”, Musik mit Leonardo című műveit próbálják és mutatják be a záró koncerten június 16-án a BMC Koncerttermében.
A kurzust nemzetközi hírű professzorok vezetik: Eötvös Péter zeneszerző, karmester, Vajda Gergely karmester és Olivier Cuendet karmester, meghívott vendég pedig Helmut Lachenmann német zeneszerző, akivel közönségtalálkozó keretében is megismerkedhetnek az érdeklődők június 13-án a BMC Könyvtárában.
Lachenmann ars poeticája értelmében minden műve „esztétikai provokáció: a Szépség, mint a Megszokás tagadása.” Számára nemcsak egy-egy hang fontos, hanem a hang előállításának módja is. Művei híresek arról, hogy speciális, teljesen egyedi hangszerhasználatot kívánnak meg a zenészektől. A közönségtalálkozón személyesen beszél módszeréről, melyből a róla készült dokumentumfilmben ízelítőt is kaphatunk. A beszélgetést Gryllus Samu zeneszerző vezeti.
A mesterkurzusra nagyszámú jelentkezés érkezett összesen 18 országból. Az előzetes szakmai válogatás után 12 aktív résztvevőnek van lehetősége dolgozni az Óbudai Danubia Zenekarral a Budapest Music Centerben. A koncertet megelőző próbákon Helmut Lachenmann is részt vesz, személyesen tanítja be művét, ami komoly tapasztalatszerzési lehetőséget jelent a fiatal karmestereknek.
A programot a Nemzeti Kulturális Alap, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Art Mentor Foundation Lucerne, a budapesti Goethe Intézet és a Francia Intézet támogatja.