Klasszikus

Nézze a zenekari árokból, amint Kocsis Zoltán vezényel!

2018.03.07. 13:34
Ajánlom
A Müpa új fejlesztését, a virtuális valóság (VR) technológiával készült 360 fokos videókat is bemutatták a 2018/2019-es évadbejelentő sajtótájékoztatón.

Szeretnénk, ha a Müpa által kínált élmények mindenki számára elérhetők lennének, ezért egyre inkább birtokba vesszük a digitális teret is: 360 fokos felvételekkel készülünk, hogy a legteljesebb képet mutathassuk meg egy-egy produkcióról, a próbafolyamatról, az épületről”

– mondta el Káel Csaba, hozzáéve, hogy a magyar kulturális intézmények közül elsőként ők készítettek ezzel a technológiával felvételeket. Ezzel is szeretnék erősíteni a fiatalok körében az intézmény népszerűségét. 

Kocsis Zoltán

Kocsis Zoltán (Fotó/Forrás: Pályi Zsófia / Müpa)

Kipróbáltuk a VR szemüveget, és valóban újszerű valóságélménybe csöppentünk. A felvételek készítői arra is figyeltek, hogy olyan szemszögből vegyék fel a produkciókat, amik a nézőtéri, frontális perspektívától eltérő szögből mutatják be a színpadi történéseket.

Így például a Recirquel mutatványait a színpadról, az előadók „testközelségéből” figyelhetjük, a PASO karibi gyerekkoncertjét a karzatról, Bartók A kékszakállú herceg várának nyitányát pedig egyenesen a zenekari árokból nézhetjük.

Ez utóbbit még Kocsis Zoltán vezényletével vették fel, így aztán egészen exkluzív az élmény. Ráadásul a VR technika lehetővé teszi, hogy megválasszuk a fókuszpontot, tehát valóban jelenidejűnek hatnak a látottak. A későbbiekben a virtuális élmény a Teremről teremre szolgáltatás részeként élhető át: a látogatók a VR szemüvegek segítségével magyar és angol nyelven is elérhető, vezetett virtuális séták során 360 fokban barangolhatják be az épületet a zongoralifttől a zsinórpadlásig és nézhetik meg a produkciókba betekintést nyújtó, ízelítő videókat.

A sajtótájékoztatón bemutatták a 2018/2019-es évad művészeit is, akinek különleges figyelem övez majd, és több oldalukról is bemutatkozhatnak. Az évad művésze idén a világ egyik legünnepeltebb zongoraművésze, az orosz virtuóz, Gyenyisz Macujev, az évad együttese megtisztelő címét pedig a Magyar Állami Népi Együttes kapta, így három-három előadásukat láthatja-hallhatja a közönség a következő évadban.

Gyenyisz Macujev

Gyenyisz Macujev

A sajtótájékoztatón szó volt emellett a Müpa 14 különböző sorozatáról és bérletéről is. A 2018/2019-es évadban legendás karmesterek adják egymásnak a pálcát a Bartók Béla Nemzeti hangversenyterem színpadán: fellép többek közt Sir John Eliot Gardiner, Sir Simon Rattle, Michael Tilson Thomas, Mariss Jansons, François-Xavier Roth, Fischer Ádám, valamint a fiatalabb generáció csillaga, a görög-orosz származású Teodor Currentzis. A balti országok 100 éves függetlensége előtt tiszteleg Szergej Krilov és a Litván Kamarazenekar; a káprázatos hegedűművész Midori pedig a Müncheni Kamarazenekarral érkezik.

Olga Peretyatko

Olga Peretyatko (Fotó/Forrás: Alikhan)

Összeszokott párosként érkezik szeptemberben Baráth Emőke és Philippe Jaroussky, a szezon egyik csúcspontja Olga Peretyatko februári áriaestje lesz, de a kamaramuzsika kedvelői is izgalmas évad elé néznek, hiszen Várdai István Frankl Péterrel Beethoven cselló-zongora szonátákat, Baráti Kristóffal és Szűcs Mátéval pedig Brahms-zongoranégyeseket játszik majd. A virtuozitásáról híres rézfúvós együttes, a Canadian Brass Ensemble izgalmas, a zenetörténeten átívelő műsorral érkezik.

Akademie für Alte Musik Berlin

Akademie für Alte Musik Berlin (Fotó/Forrás: Uwe Arens)

A Régizene Fesztivál kiváló nyitóprodukciójával indul a tavasz a Müpában: Michael Volle és az Akademie für Alte Musik Berlin koncertjén Bach kantátáit hallhatja a közönség. A tíznapos eseménysorozat vendége lesz a Václav Luks vezette Collegium 1704, míg Montéclair Jephté című operája Vashegyi György vezényletével az Orfeo Zenekar és a Purcell Kórus előadásában csendül majd fel. Felfedezések is bőven akadnak majd, folytatódnak a magyar zenekarokat és karmestereket bemutató koncertek: a pulpituson Madaras Gergely, Farkas Róbert, Dobszay Péter és Cser Ádám váltják majd egymást a különböző zenekarok élén. Folytatódik a népszerű, az Európai Hangversenytermek Szervezetével (ECHO) közösen megvalósított fiatal tehetségeket bemutató sorozat, a Rising Stars, ahol francia, német, brit, holland, katalán, iráni és osztrák származású művészek lépnek fel a zenei és nemzeti sokszínűség jegyében.

Midori

Midori (Fotó/Forrás: Timothy Greenfield-Sanders)

A 2018/2019-es évadban is különleges könnyűzenei és világzenei koncertek, újcirkusz produkciók és táncelőadások színesítik majd a Müpa kínálatát. A jazz rajongóinak – mások mellett – Joe Lovano, Peter Erskine és a Budapest Jazz Orchestra, valamint a Mnozil Brass koncertjével készül a Müpa, de ismét lesz New Orleans Swingfesztivál, Jazz Showcase, Jazztavasz, a hazai könnyűzene legkiemelkedőbb alakjai pedig a Hey, June! fesztiválon lépnek fel. Az újcirkusz szerelmeseinek az új évadban sem kell nélkülözniük a Recirquel Újcirkusz Társulat lenyűgöző előadásait.

Joe Lovano

Joe Lovano (Fotó/Forrás: Kevin Winter / Getty Images Hungary)

Folytatódik a szoros együttműködés a Budapesti Fesztiválzenekarral: az Európai Hidak 2018 fókuszpontjában a Baltikum és Lengyelország áll majd, a sokak által várt egész napos zenei maraton pedig ez alkalommal Debussy és Ravel életművét járja körül. 2019 júniusában két alkalommal ismét látható lesz a teljes Ring, azaz Wagner A nibelung gyűrűje tetralógiája Fischer Ádám vezényletével, az immáron a Wagner-rajongók zarándokhelyévé vált Budapesti Wagner-napokon.

A Müpa kiemelt figyelmet szentel a legfiatalabb és a legidősebb korosztálynak is, számtalan gyermekeknek, családoknak és fiataloknak szóló program várja az érdeklődőket, az idősebb zenekedvelő korosztály pedig ismét megválthatja a jelentős kedvezményt nyújtó Seniorok évada bérletét. Immáron tizenegyedik éve várja az opera szerelmeseit a Metropolitan-közvetítések sora, és folytatódnak a Müpa nagysikerű irodalmi estjei, a Literárium, a Literárium extra, és a Vers-estek, melyek fellépői többek között Nádas Péter, Cserna-Szabó András és Rakovszky Zsuzsa lesznek.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Bretz Gábor és Dragony Tímea kapta idén a Bartók–Pásztory-díjat

A kuratórium 2023-ban Bretz Gábor operaénekesnek és Dragony Tímea zeneszerzőnek ítélte a Bartók–Pásztory-díjat, az átadóünnepséget a hagyománynak megfelelően március 25-én tartották a Zeneakadémián.
Színház

Tizenhárom bemutatót tervez a Kecskeméti Nemzeti Színház az új évadban

Amennyiben végre nem lesznek nehezítő körülmények, a kecskeméti teátrum a musicaltől a thrillerig, a kortárs balettől a koncertszínházig, a vígoperától a mesejátékon át a drámáig számos műfajban kínál új produkciókat a 2023-24-es évadban.
Színház

Színház az egész világ? – néhány elgondolkodtató idézetet gyűjtöttünk össze a színházi világnap alkalmából

Shakespeare maximáját jól ismerjük, de azt már kevesebben tudjuk: milyen bonmot-val reagált erre Paul Beatty, mi baja volt Diderot-nak a színházzal, és hogyan állíthatta Váradi Hédi bármiféle arisztokraticizmus nélkül, hogy a színház a kiválasztottaké.
Színház

Samiha Ayoub üzenete a színházi világnapon

1962 óta ünnepeljük a színházi világnapot március 27-én. Ebből az alkalomból minden évben egy jelentős színházi személyiség fogalmazza meg üzenetét a művészeknek és a közönségnek. Idén az egyiptomi Samiha Ayoub osztotta meg gondolatait.
Klasszikus

Kortárs oratórium három zeneszerző tollából – Jób könyve hangzik el a Magyar Zene Házában

Nagypénteken egy ószövetségi témájú, vadonatúj zeneművet ismerhet meg a közönség a Magyar Zene Házában tartott koncerten. Dargay Marccell, Dinyés Dániel és Futó Balázs a bibliai Jób könyvét dolgozták fel.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Modern szenvedéstörténet – különleges koncertre készül a Berlini Rádiózenekar

A klasszikus szenvedéstörténet és a modern krízis hangjai szólalnak meg a Berlini Rádiózenekar nagyheti koncertjén, amelyet online is meghallgathat a közönség.
Klasszikus ajánló

Kortárs oratórium három zeneszerző tollából – Jób könyve hangzik el a Magyar Zene Házában

Nagypénteken egy ószövetségi témájú, vadonatúj zeneművet ismerhet meg a közönség a Magyar Zene Házában tartott koncerten. Dargay Marccell, Dinyés Dániel és Futó Balázs a bibliai Jób könyvét dolgozták fel.
Klasszikus hír

Bretz Gábor és Dragony Tímea kapta idén a Bartók–Pásztory-díjat

A kuratórium 2023-ban Bretz Gábor operaénekesnek és Dragony Tímea zeneszerzőnek ítélte a Bartók–Pásztory-díjat, az átadóünnepséget a hagyománynak megfelelően március 25-én tartották a Zeneakadémián.
Klasszikus hír

A Zeneakadémia a világ száz legjobb előadó-művészeti egyeteme közé került

A Quacquarelli Symonds (QS) 2023-as ranglistája alapján előadó-művészet kategóriájában a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem az 51-100. hely közé került. Egyetlen más hazai egyetem sem kapott ilyen magas helyezést.
Klasszikus ajánló

Tedi Papavramival ad koncertet az Anima Musicae Kamarazenekar

A Grandioso-sorozat harmadik koncertjén, április 22-én ismét egy világhírű hegedűművésszel, Tedi Papavramival ismerteti meg a hazai közönséget az Anima Musicae Kamarazenekar.