Klasszikus

Nívós francia kiadónál jelent meg Suzana Bartal új Liszt-lemeze

2020.06.27. 08:05
Ajánlom
A Franciaországban élő, magyar származású művésznő a Zarándokéveket rögzítette három lemezen, egy olyan ciklust, amely Liszt Ferenc életművének lenyomatát is jelenti.

Számos alkalommal előadta már koncerten, ráadásul kotta nélkül, most lemezen is megjelent a Zarándokévek Suzana Bartal előadásában a nívós francia lemezkiadó, a Naïve gondozásában. A Franciaországban élő, temesvári születésű zongoraművésznő interpretációját üdvözölte a kritika:

Ez a tökéletes lemezhármas (…) új, régen várt papnőt szentel fel Liszt zongorazenéjének

– írta az Artamag magazin.

lMBEN1Y-143135.jpg

Suzana Bartal: Liszt - Zarándokévek (Fotó/Forrás: Naivé)

Négy éve, egy bretagne-i Sainte-Anne d'Auray zarándokhelyen adta elő a ciklust először. Csak hogy értsük, milyen kihívást jelent egy ilyen darab: 26 darab három kötetben, három óra zene, amelyen Liszt 1835 és 1877 között dolgozott. A Zarándokévek ciklus darabjai afféle naplóbejegyzések: a fiatal éveiben keletkezett és azokat megörökítő művekben Svájc és Olaszország tájait fogalmazta újra a zene nyelvén, az időskori darabokban pedig az emberi élet filozófiai és vallási kérdéseinek állított műemléket.

SuzanaBartalfotoEmilieMoysson-143020.jpg

Suzana Bartal (Fotó/Forrás: Emilie Moysson)

Ráadásul zeneileg is nagy utat jár be a Zarándokévek ciklus. Az I. kötet a svájci emlékek gyűjteménye – az Obermann völgye vagy A genfi harangok külön is gyakran játszott darabok. A második kötet 1858-ban jelent meg nyomtatásban, benne a Sposalizióval, a három Petrarca-szonettel és a Dante-szonátával.

A III. kötet tulajdonképpen előkészíti az impresszionista zongorairodalmat. „A ciklus címe nem csak a földrajzi utazásokat jelenti, hanem lelki zarándoklatot is, egy zeneszerző-óriás életének összegzését, aki időskorában már másfajta gondolatok felé fordult” – mondja a zongoraművésznő. „A harmadik kötet kompozícióiban nem a fiatalkori virtuozitással, hanem kikristályosodott stílussal találkozunk.

A második kötet után ez a lélek megtisztulását nyújtja

– és másképp nem is fejeződhet be ez a ciklus, mint a Sumsum corda című kompozícióval, aminek címe azt jelenti: Emeljük fel szívünket. Ennél magasabbra nem is érhet a zene.”

A teljes ciklust egyetlen koncerten eljátszani – vagy egyetlen lemezkiadványon rögzíteni – hatalmas feladat. Suzana Bartal szerint egy nagyobb ívű struktúra mutatja meg magát, ha a teljes ciklust hallgatja az ember. Példaként a népszerű koncertdarabot, A Villa d’Este szökőkútjait említi: „Ez a vízjáték-zene valósággal sugárzik a III. kötet befelé forduló darabjai között, olyan, mint egy áldás. Amikor egy koncerten ehhez a darabhoz érek, nekem is valódi áldást jelent, amelyet sugározni tudok a közönség felé.”

Ennek a monumentális ciklusnak az előadása hatalmas fizikai feladat, akkor is, ha a kötetek között van egy-egy szünet. „A nehezebb darabokat igazi atlétikai teljesítmény előadni, komoly fizikai erőnlétet és előkészületet igényel. Ha az ember fizikuma készen áll a feladatra, akkor felszabadulhatnak az inspirációk, megszülethet a zene. Ebben, bevallom, sok munka van.”

Ezért nem lesz soha még egy olyan, mint Liszt Ferenc

Kapcsolódó

Ezért nem lesz soha még egy olyan, mint Liszt Ferenc

A mai koncertlátogató alighanem nagyon meglepődne, ha meghallgatná a zongoraművészet aranykorának legkarakteresebb előadóját, Liszt Ferencet.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Jazz/World

Szívbemarkoló énekléssel mondott végleg búcsút a színpadnak a 93 éves kubai ikon, Omara Portuondo Budapesten – VIDEÓ

A kubai zene élő legendája, a 93 éves Omara Portuondo az előzetes tervek szerint Budapesten adta volna élete utolsó koncertjét október 6-án a Papp László Sportarénában, ám egészségügyi állapota miatt erre végül nem kerülhetett sor.
Zenés színház

„Megéri jónak lenni” – interjú a Budapesti Operettszínház készülő operettmusicaljének szereplőivel

Pejtsik Péter és Orbán János Dénes Hamupipőke című operettmusicaljét november 15., 16. és 17-én mutatja be a Budapesti Operettszínház, Bozsik Yvette Kossuth-díjas balettművész, koreográfus rendezésében.
Vizuál

A bronzkor csodája – bárki megcsodálhatja a 3000 éves Somló-hegyi nyakéket a Nemzeti Múzeumban

A Nyakék a késő bronzkorból címmel megnyitott kamaratárlat a Nemzeti Múzeum Széchényi-termében látogatható. A bronzkor csodájára a Somló-hegyen bukkantak rá a múzeum régészei idén nyáron, a kincsleletet tartalmazó korsó felnyitásáról videó is készült.
Vizuál

Világsztárok alakjában látható Mucsi Zoltán a közelmúltban megnyílt ingyenes kiállításon

Ingyenes kiállítás nyílt a Freyler Art Galériában, amelyben a Mucsi Zoltánról korábban naptárként megjelent fotósorozat további képei láthatók. A színművész ismert emberek és fiktív karakterek bőrébe bújva látható.
Klasszikus

Kínai és dél-koreai győzelemmel zárult a IV. Liszt Ferenc Nemzetközi Zongoraverseny

A döntőt a New York-i Carnegie Hall nagytermében tartották. A szervezők szerint a verseny idén újabb mérföldkőhöz ért el, és minden korábbinál nagyobb közönségnek sikerült átadni Liszt Ferenc zenéjét.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus hír

Várjon Dénes albumát az év kamarazenei lemezének választották a Német Zenekritikusok

Miután a neves elismerés negyedéves fordulóin a kiváló zongoraművész és Antje Weithaas hegedűművész Beethoven-szonátákat felvonultató lemezsorozatának két albumát is díjazták, a sorozat egésze a kategória nagydíját is elnyerte.
Klasszikus ajánló

Világsztárok sorakoznak fel a magyar muzsikusnövendékek továbbképzése mögött – újra Concerto Mesteriskola

Szűcs Máté és Takács-Nagy Gábor, a kamarazenei élet két kiválósága október 15-én és 16-án ingyenes, nyilvános mesterkurzust tart a Concerto Budapest Páva utcai székházában.
Klasszikus ajánló

Maxim Rysanovval koncertezik a Budapesti Vonósok

A neves brácsaművész Schubert Arpeggione szonátáját adja elő a Zeneakadémián. A műsor második felében egy Mendelssohn-átirat hangzik el.
Klasszikus hír

Kínai és dél-koreai győzelemmel zárult a IV. Liszt Ferenc Nemzetközi Zongoraverseny

A döntőt a New York-i Carnegie Hall nagytermében tartották. A szervezők szerint a verseny idén újabb mérföldkőhöz ért el, és minden korábbinál nagyobb közönségnek sikerült átadni Liszt Ferenc zenéjét.
Klasszikus magazin

Öt nem operai mű Vajda János születésnapjára

Vajda János Kossuth-díjas zeneszerző 1949. október 8-án született Miskolcon. A kerek évforduló alkalmából az operáival nagy népszerűségre szert tevő komponista további művei közül ajánlunk néhány különösen szépet.