Klasszikus

Nosztalgia és melódia

2013.10.29. 16:39
Ajánlom
Csajkovszkij és Rahmanyinov - az orosz zene két meghatározó alakja; ha tetszik, amolyan zenei értelemben vett apa-fiú kapcsolat. Az egy generációval fiatalabb Rahmanyinovra döntően hatott Csajkovszkij, a dallam mindkettejük műveiben kiemelt szerepet kap. Az érzelmes, áradó dallam, amely az orosz népzene jegyeit viseli magán, és a hallgatót szinte megigézi.

Ilyen mű például a százhúsz éve elhunyt Csajkovszkij máig népszerű b-moll zongoraversenye (op. 23) is, amelyet az a Szergej Tanyejev játszott a moszkvai bemutatón, akinek Rahmanyinov második szimfóniáját ajánlotta. A dedikáció címzettje azonban nem ő volt. A zeneszerző eredetileg Nyikolaj Rubinsteinnek ajánlotta a versenyművet, ő azonban a következő szavak kíséretében adta vissza a partitúrát:"Ki kell irtani belőle a banalitásokat, és játszhatóvá kell tenni néhány lejátszhatatlan részt". Csajkovszkijt mélyen bántotta Rubinstein véleménye, és ami azt illeti, nem is fogadta meg a tanácsot. Inkább törölte a Rubinsteinnek szóló ajánlást, és Hans von Bülow nevét írta a címlap megfelelő soraiba. A bostoni, óriási sikert hozó premier (1875) után Bülow németországi városokban is eljátszotta a kompozíciót, hatalmas lelkesedést keltve; Moszkvában eközben Tanyejev produkciója nyomán tapsolta vörösre a tenyerét a közönség. A mű, noha az ember alapjában véve érteni véli Rubinstein kifogásait, méltán örvend töretlen népszerűségnek azóta is.

Rahmanyinov 2. szimfóniája (e-moll, op. 27) tizenkét évvel az első után, 1907-ben született. Éppen akkor, mikor a szerző zongorista-, karmesteri és zeneszerzői karrierjének csúcsán állt. Műveit a közönség később is sokra értékelte, a kritikusok ellenben éppen azt bírálták, ami a publikumot megfogta: zenei fogalmazásmódjának nosztalgikus hangvételét, a századforduló dús hangzásvilágához való töretlen ragaszkodást. Maga a 2. szimfónia ismertségben valószínűleg nem vetekedhet sem a vele egy időben keletkezett Holtak szigete című szimfonikus költeménnyel, sem a hat évvel korábbi 2. zongoraversennyel. Van azonban egy különlegessége: alkotója - már amerikai éveiben - átdolgozta, az egyórás alkotás időtartamát szinte a felére csökkentve. A szimfóniát most eredeti formájában szólaltatja meg a Nemzeti Filharmonikus Zenekar Kocsis Zoltán vezényletével.

A Csajkovszkij-zongoraverseny szólistája a fiatal orosz tehetség, Nikolai Tokarev lesz. A művész zenész család sarjaként született Moszkvában 1983-ban (apja koncertzongorista, édesanyja hegedűművész). 1988-ban kezdte meg zenei tanulmányait a híres Gnyeszin Intézetben, ahol kimagasló eredménnyel végzett 2001-ben. 2004 és 2006 között a manchesteri Royal Northern College-ban tanult, majd Düsseldorfban felsőfokú tanulmányokat folytatott a Robert Schumann Főiskolán. 2000-ben megnyerte Bergenben a 10. Fiatal Zenészek Eurovíziós Nagyversenyét, és közönségdíjjal jutalmazták a zürichi Anda Géza Versenyen. 2006-ban a VIII. Nemzetközi Orpheum Zenei Fesztiválon Zürichben a Camerata Salzburggal közösen előadott Mozart-zongoraversenyért részesült elismerésben, majd 2009-ben Berlinben elnyerte a Montblanc-díjat. Játszott már Európa és Japán számos jelentős koncerttermében, és a következő szezon tervei közt szerepelnek fellépések az Egyesült Államokban is.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Mindenki bűnhődik, de nem a saját bűnei miatt

Sós Bálint Dániel első nagyjátékfilmje megdöbbentően érett rendezői debütálás, amely bonyolult morális kérdéseket vet fel, célja mégsem az, hogy moralizáljon. A rendkívül feszült és jól megírt történetet a bravúros technikai megoldások teszik igazán teljessé.
Színház

Meghirdette teljes évadát a Pintér Béla és Társulata

A társulat a 2024/2025-ös évadot június 27-én zárja, de addig még számos előadás várja a nézőket, mind az Átriumban, mind pedig a Szkéné Színházban.
Színház

Az emberség kellékei – jótékonysági árverést hirdet a Radnóti Színház

Ikonikus színházi kellékek kerülnek kalapács alá Az emberség kellékei című jótékonysági online aukciót során. A szervező Radnóti Színház sikeres előadásaihoz köthető kellékeit árverezi el. Az aukció március 24–31. között zajlik.
Tánc

A cirkusz az egekbe juttat – így zajlik a jövő artistáinak és bohócainak képzése a Cirkuszművészeti Főiskolán

A jelenleg 67 hallgatót képző Budapest Cirkuszművészeti és Kortárstánc Főiskola rektorával, Reidl Kamillával és a bohócképzés vezetőjével, Greifenstein Jánossal beszélgettünk a cirkusz és a bohócok mai helyéről, a világ és a humor megváltozásáról, majd Budavári Zoé levegőakrobatika szakos hallgatótól azt is megtudtuk, hogyan lehet legyőzni a magasságtól való félelmet.
Színház

Március 24-én búcsúztatják Csombor Terézt

Februárban elhunyt színművészétől, Csombor Teréztől búcsúzik a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház. Március 24-én, hétfőn a nagyszínház előcsarnokában tartják a megemlékezést, az esemény nyilvános a sajtó és a nagyközönség előtt is.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Mendelssohn-variációk – először hallható zongoraest az Óbudai Zsinagógában

Villányi Dániel zongoraművész koncertjének műsora a romantika-késő romantika világát olyan zeneszerzők remekművein keresztül járja be, akiket Felix Mendelssohn szelleme mélyen érintett – személyesen vagy művészetén át.
Klasszikus hír

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Klasszikus ajánló

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus ajánló

Tavaszi tobzódás a romantikában – Farkas Gábor lép fel a Budapesti Vonósokkal

A koncerten egy korai, de meglepően érett Mendelssohn-darab mellett Anton Arenszkij és Anton Webern romantikus ihletésű művei hangoznak el, április 4-én a Zeneakadémia Solti Termében.
Klasszikus beszámoló

15 sor klasszikus: Tenor-Passió

A Fidelio 15 sor címmel futó rovatát azért indítottuk el, hogy szubjektív módon mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás Orosz Balázs énekművész diplomahangversenyéről szól. 15 sor klasszikus zene.