A hangverseny egy befejezetlen darabbal, a D-dúr kürtversennyel indul. Mozart a barátja, Joseph Leutgeb számára komponálta, csakúgy, mint további három, erre a szólóhangszerre írt koncertjét. Jóllehet a muzsikus jóval idősebb volt a zeneszerzőnél, kapcsolatukat közvetlen stílus és csipkelődő humor jellemezte, amely a kottákban feltüntetett piszkálódó szerzői instrukciókban is megjelenik.
Az egyik különösen bravúros résznél például ez áll: „Befejezte már? Hála a jó Égnek!”
A kompozíció a szerző halála évében született, és mindössze két tételből áll. A másodikat, a Rondót már Süssmayr, Mozart tanítványa egészítette ki, aki a Rekviemet is befejezte.
A fagottra komponált versenyművek között különösen népszerű a B-dúr koncert, melyet Mozart 1774 nyarán, mindössze tizennyolc évesen írt.
A szerző több más koncertet is készített erre a szólóhangszerre, de csak ez az egy maradt fenn közülük. A háromtételes darab középső, Andante tételének egyik témája később visszaköszön a Figaro házasságában is.
A C-dúr fuvola-hárfaverseny a könnyed és elegáns társasági muzsika példája. A művet 1778 áprilisában írta Mozart, amikor Párizsban járt.
A zeneszerzőnek nagyon megtetszett, ahogy Guines herceg fuvolázott, a leánya pedig hárfázott. Végül a főrend versenyművet rendelt saját maguk számára.
A két hangszer közül a hárfa jobban kötődik a hagyományos formai keretekhez, miközben a fuvola nem idegenkedik a friss, újító megoldásoktól. A zárótételben megszólal egy gavotte ritmusú téma, amely évekkel később a Kis éji zene románcában nyeri el végső formáját.
A versenyművek után a „kis” g-moll szimfónia szólal meg, mely megkülönböztető melléknevét annak köszönheti, hogy Mozart egyik legismertebb művével, a 40. sorszámot viselő szimfóniával azonos hangnemben íródott.
A borús hangvételű, szenvedélyesen izgatott darab első tételének témája felbukkan a Don Giovanni nyitányának sejtelmes felvezetésében is, és ez a zene hallható Milos Forman filmje, az Amadeus főcíme alatt is.
A kettősversenyben fuvolán Kaczander Orsolya, hárfán Lenka Petrovic működik közre, a kürtverseny szólóját Tóth Bálint, a fagottversenyét Mohai Bálint szólaltatja meg. A Concerto Budapest zenekart az együttes vezetője, Keller András vezényli július 14-én este nyolc órától, a Pesti Vármegyeháza Díszudvarán.
Aki esetleg akkor már a Balatonnál nyaralna, de nem szeretne zenei élmény nélkül maradni, egy nappal korábban, július 13-án a balatonföldvári Bajor Gizi Közösségi Házban is meghallgathatja a zenekar produkcióját.
Concerto Nyárest
2022. július 14., 20:00
Mozart: D-dúr kürtverseny, K. 412
Mozart: B-dúr fagottverseny, K. 191
Mozart: C-dúr versenymű fuvolára és hárfára, K. 299
Mozart: g-moll szimfónia, K. 183
Közreműködik:
- Kaczander Orsolya fuvola
- Lenka Petrovic hárfa
- Tóth Bálint kürt
- Mohai Bálint fagott
- Concerto Budapest
- Vezényel: Keller András
Pesti Vármegyeháza
A koncertekről további információ a zenekar honlapján érhető el.
Támogatott tartalom.
Fejléckép: Concerto Budapest a szabad nyári ég alatt (fotó/forrás: Felvégi Andrea / Concerto Budapest)