Mint arról beszámoltunk, a Kulturális és Innovációs Minisztérium a közelmúltban kiírta a Zeneakadémia rektori pályázatát, ugyanis október 31-én lejár dr. Vigh Andrea megbízatása. A kiírás hangos tiltakozást váltott ki az egyetem szenátusa, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia, a zeneszerzők, valamint a jazzszakma részéről, akik diszkriminatívnak minősítették azt, mivel a jelentkezőnek mindenképpen előadóművésznek kell lennie, és lemezfelvételekkel, valamint nemzetközi klasszikus zenei versenyeredményekkel kell rendelkeznie. A tiltakozáshoz az egyetem 171 oktatója is csatlakozott.
A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem hasonlóképpen vélekedik a pályázatról, tiltakozásuknak pedig a miniszterhez írt nyílt levél formájában adtak hangot.
A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Hallgatói Önkormányzatának elnökségi állásfoglalása az egyetem rektori pályázatával kapcsolatban
Tisztelt Miniszter Úr!
A 2023. 07. 03-án közzétett, Közigállás portálon 4722. sorszámmal ellátott „rektor” munkakör betöltésére kiírt álláspályázat pályázati feltételeivel kapcsolatban kívánunk állást foglalni.
Jelen pályázatban szereplő kitételek súlyosan korlátozzák az Egyetem Zeneszerzés, Zenetudományi, Egyházzenei, Zeneelméleti, Zenepedagógiai, Jazz és Népzene tanszékeinek oktatóit a pályázat benyújtásában. Az érintett szakterületeken kutató-tanító, a pályázathoz szükséges szakmai sikereket és kompetenciákat felmutatni tudó oktatók kizárása a rektori pozícióra pályázásról rendkívül megalázó helyzetbe hozza a Zeneakadémia méltán híres tanári karját,
degradálja az érintett tanszékek szakmai munkáját, és az itt folyó tudományos munka minőségét a klasszikus zenei, előadó-művészeti tevékenységek alá helyezi.
Jelen pályázati feltételek alapján az egyetem legfőbb vezetői pozíciójára a magyar zeneművészet méltán híres alakja, Kodály Zoltán sem pályázhatna.
A Zeneakadémia sokrétű képzésével ellentétben, a pályázatból kizárásra kerültek többek között a Népzene, illetve a Jazz Tanszék professzorai is, mely diszkrimináció lekicsinyli azt az évtizedes munkát, amit az Egyetem megtett jelen pályázatból kizárt 2 zeneművészeti ág felsőoktatási szintre emeléséhez. Véleményünk szerint minden előadó-művészeti és elméleti irány, amelyet a Zeneakadémia képvisel egyenrangúnak tekintendő, közöttük különbséget tenni szakmai szempontból nem lehet.
Tisztelettel:
A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Hallgatói Önkormányzata
Kelt: Budapest, 2023. 07. 14.
Fejléckép: A Zeneakadémia homlokzata (fotó/forrás: Darabos György / Zeneakadémia)