Klasszikus

Nyitott templomok napja

2010.04.27. 00:13
Ajánlom
Május 9-én, a Béke Világnapján a különböző vallások szakrális terei adnak helyet a muzsikának Pécsett.

Pécs 1998-ban elnyerte az UNESCO Városok a békéért díját, a balkáni háborúk idején tanúsított magatartása, valamint a kisebbségekkel való bánásmód miatt. A cím lehetőséget ad arra, hogy Pécs, mint a béke, a kulturális párbeszéd városa kerüljön be az európai közbeszédbe, és hogy önképébe is hangsúlyosabban, tudatosabban épüljön be e lehetőség. A Határtalan város című pécsi pályázat is e címre, illetve a cím elnyerését lehetővé tevő pécsi befogadó attitűdre alapozva emelte hangsúlyos témává a béke és a kulturális sokszínűség kérdését.

Ehhez a programhoz kapcsolódik a Nyitott templomok napja, amelynek keretében délután négytől a Pius templomban a PTE Művészeti Kar Zeneművészeti Intézete hallgatói adnak koncertet. Szintén délután négykor veszi kezdetét Kelle Antal Mű a Szentföldről című kiállítása Pécs világörökségi helyszínén, a Cella Septichora Látogatóközpontban.

A szobor egy bronz rög, mely a mai Európát és az egész világot különösen próbára tevő emberi másságok elviselését és összefonódását szimbolizálja. Magába integrál vallási jelképeket, de nem a megosztás, hanem a más kultúrák elfogadásának szándékával. A dolgokat más emberek szemszögéből nézve másképp látjuk, másként gondoljuk. Szimbolikus forma a másság, a tolerancia jegyében.

A nemesfémből készült, körbejárható (1,5m x 0,6m) szobor különböző jelképeket épít be, a keresztény, zsidó illetve mohamedán kultúra és vallás egyidejű, nem kizárólagos jelenlétét tárgyiasítja (szemlélteti). A kereszt, a csillag és a félhold találkozásából születendő felületek belső gazdagsága egy kívülről geometrikusan letisztult tömbbe, szentföldünk egy rögébe van elhelyezve.

A szobor ugyanazt az üzenetet, a béke üzenetét jelképezi, mint a szakrális terekben megvalósuló koncertek: ügyeljünk a nem csak azonos vallásúak közötti, hanem valamennyi jó szándékú ember közötti összetartozás és szolidaritás szükségességére.

Az esti órákban is folytatódik a program. Hattól, fél héttől és héttől is kezdődnek koncertek a Belvárosi Református templomban, a Ferences templomban, a Zsinagógában és a Dóm múzeumban is. A részletes program innen tölthető le.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Átadták a Szemle Plusz díjait, a Gyévuska a legjobb előadás, a Fidelio különdíját Martinkovics Máté nyerte

Pótszékes teltházakkal zajlott le idén a Szemle Plusz színházi fesztivál a Városmajori Szabadtéri Színpad szervezésében. Az augusztus végi seregszemle díjaiért tizenkét előadás szállt versenybe, a díjkiosztót szeptember 13-án tartották a Kristály Színtérben.
Vizuál

KÉP-regény: A telefonhívás

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal Sztankay István halálának tizedik évfordulója alkalmából eleveníti fel egy több mint húsz évvel ezelőtti, korareggeli telefonhívás emlékét. 
Plusz

„A hiány elválaszthatatlan a jelenléttől” – beszélgetés a PLACCC Fesztivál két alkotójával

Az augusztus 30. és szeptember 21. között zajló PLACCC Fesztivál programjában szerepel Bogdana Kosmina ukrán vizuális művész és építész helyspecifikus installációja, valamint Rita Hoofwijk holland színházi alkotó köztéri részvételi előadása.
Vizuál

Harminchárom napig forog Freund Ádám taxis hiénákról szóló filmje

Várhatóan 2025 végére készül el a rendező első nagyjátékfilmje, a Hiénák, amelynek stábja a következő időszakban Budapest több helyszínén is felbukkan majd. Az alkotók sok humorral átszőtt filmdrámát ígérnek a nézőknek. 
Könyv

Beleolvasó – Iglódi Csaba: Az ígéret szép szó

Ki vagy te valójában, Késmárki Bertalan? – erre a kérdésre talán még maga az érintett sem tud válaszolni. Iglódi Csaba kiváló alapanyagból gyúrja meg hősét, majd visszanyúl a kalandregény műfajához, és a közepébe állítja őt.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus gyász

Elhunyt Kelemen Pál gordonkaművész

Kelemen Pál 1970-től 1999-ig a Liszt Ferenc Kamarazenekar csellistája volt, az együttessel több mint száz lemezfelvételt készített, emellett az ő nevéhez fűződik Magyarország első magán koncertközvetítő irodája is. A művész hetvenkilenc éves volt.
Klasszikus ajánló

A nagybőgő szépségei – két fiatal művész koncertje a BMC-ben

Elsősorban 20-21. századi művekre épül Devich Benedek nagybőgő- és Gorka Plada zongoraművész koncertjének műsora. A kamaraestet az előadók Kurtág Györgynek ajánlják.
Klasszikus ajánló

Nagyszabású koncerttel köszöntik a hetvenéves Hollerung Gábort

A szeptember 15-i Hollerung 70 című koncerten két olyan együttes lép fel a Budafoki Dohnányi Zenekar és a Budapesti Akadémiai Kórustársaság személyében, amelyeket Hollerung Gábor több mint harminc éve vezet.
Klasszikus hír

Magyar Nemzeti Férfikar néven folytatja a Honvéd Férfikar

Az idei évadtól a 75. jubileumát ünneplő, Prima Primissima-díjas Honvéd Együttes tagjaként működő Honvéd Férfikar új néven, Magyar Nemzeti Férfikarként jelenik meg. Az új szezonban is sokszínű programmal készülnek, köztük bécsi vendégszerepléssel, jubileumi ajándékkoncerttel és tematikus hangversenyekkel.
Klasszikus ajánló

Fülbemászó 20. századi remekművek és örök kedvencek a Pannon Filharmonikusok új évadában

Titok címmel hirdette meg 2024/2025-ös évadát a Pannon Filharmonikusok, amely szeptember 12-én kezdődik Kesselyák Gergely Isteni költemény című bérletnyitó koncertjével a Kodály Központban.