Klasszikus

Októberi kínálat az Óbudai Társaskörben

2019.09.19. 10:50
Ajánlom
Az Óbudai Társaskör az Anima Musicae Kamarazenekar új sorozatával nyitja meg a 2019/2020-as évadát a zene világnapján, október 1-jén.

B. A. C. H.

B koncert – Zeneművek B hangnemben

2019. október 1., kedd 19 óra

Az Anima Musicae Kamarazenekar sorozatának első koncertje

Művészeti vezető: G. Horváth László

Műsorvezető: Dinyés Soma

B. A. C. H. címmel rendez sorozatot a 2019/20-as koncertévadban az Óbudai Társaskör és az Anima Musicae Kamarazenekar, Dinyés Soma közreműködésével. A négy hangversenyből álló klasszikus zenei kalandozás a zenetörténet legnagyobb hatású családját, a Bach famíliát állítja középpontjába. A család zeneszerzőtagjainak műveiből összeállított műsorok reflektálnak a saját maguk által is oly gyakran használt zenei-névbeli párhuzamra: a B-A-C-H hangok egy-egy koncert kiinduló harmóniai alapját is jelentik majd. A felcsendülő zenéket Dinyés Soma zenetörténeti érdekességekben bővelkedő, rövid bevezetői tagolják. Az első koncerten a B hang, valamint a B-tonalitás színei, zeneművei jelennek meg.

Fehéren feketén

Zongorás estek négy kézre

2019. október 7., hétfő 19 óra

Fejérvári Zoltán és Villányi Dániel

Bevezetőt mond: Bolla Milán

Az előző évadban nagy sikernek örvendett az új, Steinway D-modellünket népszerűsítő zongorakoncert sorozatunk. Idén duplázunk, vagyis minden alkalomra két kiváló zongoraművészt kértünk fel, hogy mutassák meg a közönségnek a zeneirodalom négykezes darabjainak gyöngyszemeit.

Bach In Blue

Káel Norbert zongoraestje

2019. október 10., csütörtök 19 óra

A művész Bach in blue szólóestjén a zeneszerző géniusz ismert darabjaiból és ismert jazz-standardekből válogatott. Az utóbbiakat rendkívül izgalmas módon, barokk stílusban szólaltatja meg. A programot Sosztakovics g-moll prelúdiuma zárja, amely szintén Bach-i utalás, hiszen a mű a barokk mester hatására íródott.

Káel Norbert zongoraművész, a crossover zenei stílus egyik kiemelkedő, hazánkban és nemzetközileg is elismert képviselője. Egyedülálló módon fuzionálja a különböző zenei stílusokat, különleges, egyéni hangzást teremtve, elsősorban a klasszikus zene és a jazz elemeit felhasználva zenei ötleteinek interpretálásához.

Egyéni hangzásvilág és komplex ritmikai, valamint harmóniai elemek jellemzik a művész zongorajátékát, amelyben Keith Jarrett, Chick Corea, Bach és Bartók, Chopin és Szkrjabin zenei világa egyesül egy teljesen egyéni hangzássá.

Mozart Klub 

Hangszerek tánca – A hegedű és a táncoló vonó

2019. október 19., szombat 15 óra

Lakatos György vezetésével

Tiszteletbeli elnök:

Varga Károly

Vannak kis hangszerek és vannak nagyok, van húros, és van fúvós, sőt van ütős, meg billentyűs. Mind-mind más, de mégis mind zenél, énekel, melódiát játszik, harmóniát ad, ritmust zörget, mind ugyanaz, és mind különböző. Négy húros, sőt öt, de van hat is, 88 billentyű, vagy 47 húr, nádas, duplanádas, fúvókás, 20 centis, vagy 6 méteres, 1 tonnás és tenyérben elférő. Hihetetlen kavalkád. Ezer éves és mai, népi és klasszikus, ébenfa és réz, fenyőfa és fém, állatbőr és lószőr. A hangszerek arzenálja. Ez az új évad kihívása. Hangszerek és táncok, táncoló hangszerek és táncoló zenék, sőt táncosok.

 „…Varázs volt személye körül!”

Márai Sándor Krúdy Gyuláról

2019. október 21., hétfő 19 óra

Hirtling István felolvasóestje Márai Sándor írásaiból

Bevezetőt mond Mészáros Tibor irodalomtörténész, a Márai-hagyaték kezelője

Közreműködik: Berki Sándor – hegedű

Az est címe azt sejteti, hogy a Szindbád hazamegy című kultikus regény feldolgozását élvezheti a közönség. Ez részben igaz is, hiszen e könyv nélkül nem érthetjük meg a két író kapcsolatát, ugyanakkor e műnél jóval több szállal kötődik Krúdyhoz Márai, akinek életmódjában ugyanúgy megjelenik mestere, mint ahogyan sok más, kevésbé ismert írásában. Az emigrációban is számos Krúdyról szóló írása született és, ahogy élete vége felé naplójában lejegyezte, „…már csak Krúdyt olvasok…”.  Márai Krúdy-rajzain keresztül azt is láthatjuk, mi volt számára érték és megörökítendő emberi tulajdonság.

Francia éj

Házimuzsika Bolla Milánnal, a Bartók Rádió műsorvezetőjével

2019. október 30., szerda 19 óra

Quartetto Speranza

G. Horváth László, Szabó Tamás – hegedű

Fajd Gergő – brácsa

Háry Péter – gordonka

Csordás Klára – ének

Csordás Klára énekművészi pályáját szólistaként a Nemzeti Filharmóniánál, operaénekesként pedig Bécsben kezdte. A jelenleg Párizsban élő, Cziffra-díjas művésznő fellépett többek között az Opera Bastilleban, a Herkulessaalban, a Wigmore Hallban, a Teatro Colónban, Buenos Airesben. Szólóesteket adott számos nagyvárosban, például New Yorkban, Frankfurtban, Párizsban, Stuttgartban, Bécsben, Montrealban, Phoenixban.

A Quartetto Speranza frissen alakult formáció, ám tagjainak kamarázása már a Liszt Ferenc Zeneakadémián folytatott tanulmányaik alatt kezdődött. Primáriusuk, G. Horváth László, a Junior Prima Díjas, Nemzeti Ifjúsági Zenekar címmel kitüntetett Anima Musicae Kamarazenekar művészeti vezetője, számos verseny díjazottja, aki hivatásának a kamarazenélést tartja. A kvartett belső szólamai, Szabó Tamás hegedűművész és Fajd Gergő brácsaművész az Attitude Quartet tagjaiként 2014-2018 között több kamarazenei verseny díjazottjai. Szabó Tamás az Anima Musicae Kamarazenekar alapító tagja, Fajd Gergő jelenleg a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának brácsása. Az együttes csellistája, Háry Péter 2015 óta a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarában dolgozik szólamvezetőként.

Aki rendszeres látogató, az Óbudai Társaskör Művészeti Munkáját Támogató Egyesület pártoló tagjaként kedvezményeket élvezhet az októbertől kezdődő évad során – részletes információ: www.obudaitarsaskor.hu   

(A fejlécképen Káel Norbert)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Hozzátok térek vissza, mert ide tartozom – beszélgetés Hámori Gabriellával

Hámori Gabriella rengeteget forgatott a színház mellett, kipróbálta, milyen kergetni az amerikai álmot, és színpadi játékában is keresi a filmes jelenlétet. Az Örkény Színház Jászai-díjas színművészével készítettünk interjút.
Vizuál

Átadták a 20. Verzió Filmfesztivál díjait

A jubileumi szemlén idén öt kategóriában versenyeztek a filmek. A Nemzetközi versenyben két díjat is osztottak. A fesztivál a nyertes filmekkel a mozikban november 29-ig, online pedig december 10-ig folytatódik.
Vizuál

Hayao Miyazaki új filmjével kezdődik a 21. Anilogue Animációs Filmfesztivál

A hatnapos budapesti szemlén a közönség a legújabb szórakoztató, illetve művészi animációs alkotások legjavát láthatja. A szervezők emellett kisiskolásoknak és kiskamaszoknak szóló versenyprogrammal is várják a családokat.
Vizuál

Rangos németországi fesztiválon díjazták az Elfogy a levegő című magyar filmet 

Moldovai Katalin első mozifilm rendezése, az Elfogy a levegő kapta az ifjúsági zsűri díját a 72. alkalommal megrendezett Mannheim-Heidelberg Nemzetközi Filmfesztiválon.
Vizuál

Ismét hazánkban láthatóak a holokausztot túlélő Bokor Miklós festményei

November 30-án, a Nemes Galériában nyílik meg a Reflexiók című tárlat, ahol hosszú évtizedek után láthatjuk ismét Magyarországon a 2019-ben elhunyt művész munkáit.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus interjú

A zenéhez lelkileg kell kapcsolódni – beszélgetés Lantos István zongoraművésszel

A Liszt Ferenc Társaság jubileumi ünneplése Lantos István örökös tiszteletbeli elnök zongorajátékával vette kezdetét november 25-én a Régi Zeneakadémián. A Kossuth-díjas zongoraművészt, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagját a közelmúltban a nemzet művészének választották.
Klasszikus ajánló

Miklósa Erika, Halász Judit, Kovács Kati és Balázs János a Magyar Hospice Alapítványért

A Méltóság hangja című est bevételét a Budapest Hospice Ház egy betegszobájának éves fenntartására ajánlják fel a legendás művészek: Miklósa Erika, Halász Judit, Kovács Kati és Balázs János.
Klasszikus ajánló

Szokolay Sándor emléke előtt tisztelegnek Sopronban

December 8-án gyertyagyújtással, kiállítással és hangversennyel idézik meg a tíz évvel ezelőtt elhunyt Kossuth-díjas zeneszerző alakját a soproni Liszt Ferenc Kulturális Központban. 
Klasszikus magazin

Zene a lakatlan szigeten

Nemrég azt a kérdést tettük fel olvasóinknak, milyen zenét vinnének magukkal egy lakatlan szigetre. Az izgalmas és változatos válaszokat olvasva persze mi is elgondolkodtunk, és összeállítottuk a magunk lakatlansziget-playlistjét.
Klasszikus ajánló

Világsztárok a Zeneakadémián – 6 érv, amiért ott a helyünk november 29-én

Ha klasszikus zene, akkor koncert; ha koncert, akkor a legjobb hangversenyterem és szólisták. Mutatjuk, miért érdemes november 29-én, szerdán este a Zeneakadémia Nagytermébe menni.