Klasszikus

Opera az atombombáról

2005.08.16. 00:00
Ajánlom
A neves amerikai zeneszerző, John Adams legújabb operáját Peter Sellars rendezésében október 1-jén mutatják be a San Franciscói Operában. A Dr. Atomic című darab az atombomba kapcsán világhírűvé váló tudósról, Robert Oppenheimerről, illetve az első atombomba előkészítéséről és megépítéséről szól.

John Adams és Peter Sellars közös munkájának köszönheti létét két korábbi történeti tárgyú Adams-opera is, az amerikai elnök történelmi látogatásáról szóló Nixon in China (1987) és a terrorizmus kérdését az operaszínpadra emelő Death of Klinghoffer (1991). A Dr. Atomic cselekménye 1945-ben játszódik, az első atombomba ledobása előtti utolsó órákban.

Mint azt az augusztus 11-én tartott New York-i sajtótájékoztatón a San Franciscói Opera igazgatója, Pamela Rosenberg elmondta, eredetileg egy Faust-történetet feldolgozó művet rendeltek Adamstől, amely a tudomány mindenek felett való hatalmát állította volna a középpontba. Adams azonban sajátosan értelmezte a mítoszt, és saját országának legérzékenyebb tudománytörténeti pillanatára fókuszált. A sajtótájékoztatón jelenlévő szerző kifejtette, hogy számára „a legalapvetőbb amerikai mítosz az atombomba”.

A mű librettóját Peter Sellars állította össze korabeli – egykor államtitoknak minősülő – dokumentumokból. „Különös élmény kórusra és zenekarra hangszerelve találkozni ezekkel a szövegekkel, melyeket nemhogy nem szántak opera-alapanyagnak, de jelentős részüket a nyilvánosság se ismerhette” – mondta Sellars. Az opera zenéjét az 1950-es évek tudományos-fantasztikus filmjei, illetve Edgard Varese inspirálta, aki Adams szerint az egyetlen valóban "posztnukleáris zenét" iró zeneszerző.

A Dr. Atomic október 1. és 22. között lesz látható San Fransiscóban, utána Chicagóba utazik az előadás, majd Hollandiába és Angliába. További részletek olvashatók az opera saját honlapján.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Mindenki bűnhődik, de nem a saját bűnei miatt

Sós Bálint Dániel első nagyjátékfilmje megdöbbentően érett rendezői debütálás, amely bonyolult morális kérdéseket vet fel, célja mégsem az, hogy moralizáljon. A rendkívül feszült és jól megírt történetet a bravúros technikai megoldások teszik igazán teljessé.
Könyv

Vámos Miklós: Kegyetlen állat az ember

Vámos Miklós állandó rovatában hónapról hónapra megmondja, mit érdemes elolvasni. Ezúttal az osztrák Christoph Ransmayr Egy félénk férfi atlasza című könyvét ajánlja. Gondolataira a Kalligram gondozásában megjelent kötet fordítója, Adamik Lajos reagál.
Színház

Meghirdette teljes évadát a Pintér Béla és Társulata

A társulat a 2024/2025-ös évadot június 27-én zárja, de addig még számos előadás várja a nézőket, mind az Átriumban, mind pedig a Szkéné Színházban.
Színház

Az emberség kellékei – jótékonysági árverést hirdet a Radnóti Színház

Ikonikus színházi kellékek kerülnek kalapács alá Az emberség kellékei című jótékonysági online aukciót során. A szervező Radnóti Színház sikeres előadásaihoz köthető kellékeit árverezi el. Az aukció március 24–31. között zajlik.
Tánc

A cirkusz az egekbe juttat – így zajlik a jövő artistáinak és bohócainak képzése a Cirkuszművészeti Főiskolán

A jelenleg 67 hallgatót képző Budapest Cirkuszművészeti és Kortárstánc Főiskola rektorával, Reidl Kamillával és a bohócképzés vezetőjével, Greifenstein Jánossal beszélgettünk a cirkusz és a bohócok mai helyéről, a világ és a humor megváltozásáról, majd Budavári Zoé levegőakrobatika szakos hallgatótól azt is megtudtuk, hogyan lehet legyőzni a magasságtól való félelmet.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Mendelssohn-variációk – először hallható zongoraest az Óbudai Zsinagógában

Villányi Dániel zongoraművész koncertjének műsora a romantika-késő romantika világát olyan zeneszerzők remekművein keresztül járja be, akiket Felix Mendelssohn szelleme mélyen érintett – személyesen vagy művészetén át.
Klasszikus hír

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Klasszikus ajánló

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus ajánló

Tavaszi tobzódás a romantikában – Farkas Gábor lép fel a Budapesti Vonósokkal

A koncerten egy korai, de meglepően érett Mendelssohn-darab mellett Anton Arenszkij és Anton Webern romantikus ihletésű művei hangoznak el, április 4-én a Zeneakadémia Solti Termében.
Klasszikus beszámoló

15 sor klasszikus: Tenor-Passió

A Fidelio 15 sor címmel futó rovatát azért indítottuk el, hogy szubjektív módon mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás Orosz Balázs énekművész diplomahangversenyéről szól. 15 sor klasszikus zene.