Klasszikus

Orosz szimfónia, amerikai kamarazene

2002.10.04. 00:00
Ajánlom
Ma este, a Magyar Állami Operaházban a világszerte ünnepelt orosz karmester, Valerij Gergiev vezényli Csajkovszkij és Sosztakovics műveit, a szentpétervári Mariinsky Színház és a Kirov Opera zenekarának élén. Szombaton és hétfőn két, ugyancsak világhírű amerikai kamaraegyüttes, a Kronos Quartet és a Juilliard Vonósnégyes koncertezik a Zeneakadémián.

Valerij Gergiev az orosz zene "új generációjának” egyik meghatározó személyisége, aki szakmai körökben már a nyolcvanas években elismerést szerzett, a nyugati média azonban csak a kommunizmus bukása után avatta sztárrá.

Huszonhárom évesen megnyerte a berlini Herbert von Karajan karmesterversenyt, a nyolcvanas évek első felében az Örmény Állami Zenekarnál dolgozott, majd 1988-ban a szentpétervári (akkor még leningrádi) Kirov Opera zeneigazgatójává nevezték ki. 1996 óta a Mariinsky Színház és a Kirov Opera főigazgatója. Első nemzetközi sikerét a schleswig-holsteni zenei fesztiválon aratta, 1989-ben. Ezt követte a Rotterdami Filharmonikusok, majd a Bajor Állami Opera meghívása, s röviddel később a tengerentúli bemutatkozás San Franciscóban.

Az elmúlt öt évben az összes fontos amerikai dalszínházba meghívást kapott, s 1997 óta a New York-i Metropolitan állandó vendégkarmestere. A rendkívül ambiciózus, nagy munkabírású Gergiev emellett "saját” fesztiválokat is alapított, Mikkeliben (Finnország), Eilatban (Izrael) és otthon, Szentpétervárott (A fehér éjszakák csillagai). Mai operaházi koncertjének műsorán – szentpétervári zenekara közreműködésével – Csajkovszkij Vonósszerenádja és Sosztakovics VII. szimfóniája szerepel.

Az idén harmincadik születésnapját ünneplő Kronos Quartet (David Harrington – I. hegedű, John Sherba – II. hegedű, Hank Dutt – brácsa, Jennifer Culp – cselló) az elmúlt évtizedekben radikálisan megújította a vonósnégyes-irodalmat. Koncertjeiken középkori dallamok feldolgozásai, Európán kívüli tradicionális zenék és a legmodernebb kísérleti irányzatok éppúgy helyet kapnak, mint a hagyományos kvartettrepertoár remekművei. "Egyik fő törekvésünk, hogy ne öregedjünk bele a muzsikába. Az új darabok folyton friss élményeket keltenek bennünk, s minél idősebbek leszünk, zeneileg annál fiatalabbak akarunk lenni” – vallja David Harrington, a közel ötszáz kompozíciót műsoron tartó Kronos vezetője. Budapesti koncertjükön, szombat este, a Zeneakadémián kizárólag kortárs zenét játszanak.

A Kronosnál sokkal konzervatívabb, de ugyanolyan elismert a több mint ötven éve alapított Juilliard Vonósnégyes, amelynek jelenlegi felállásában Joel Smirnoff és Ronald Copes hegedül, Samuel Rhodes brácsázik és Joel Krosnick csellózik. Valamennyien a patinás New York-i Juilliard School tanárai, és kvartettjük is a világszerte elismert művészképző iskola nevét viseli. A Juilliard kvartett fél évszázados működése során több mint száz lemezfelvételt készített a Sony Classical megrendelésére, s az ő nevükhöz fűződik többek között Bartók Béla összes vonósnégyesének tengerentúli bemutatója. Hétfő este, a Zeneakadémián Mozart, Gunther Schuller és Beethoven kompozícióit szólaltatják meg.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Átadták a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit

A filmszakmai egyesület a magyar kultúra napján adta át a Filmakadémia Aranyérmeket közössége azon tagjainak, akik kiemelkedő tevékenységükkel vagy akár életművükkel szolgálták a hazai mozgóképkultúrát. Márta Istvánt, Mikulás Ferencet és Novák Jánost is kitüntették.
Klasszikus

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Plusz

10 kiváló programot ajánlunk a magyar kultúra napjára

Ingyenes múzeumlátogatás, koncert, néptánc, felolvasás, cirkusz és cimbalomest is lesz a magyar kultúra napján. Tíz eseményt választottunk ki, amire érdemes odafigyelni január 22-én.
Zenés színház

Kortárs opera molnári receptre

Mit tesz egy vezető színész, ha revolverrel üldözik, ráadásul jogosan? A kulisszák mögé visz Molnár Ferenc egyfelvonásosa, az Előjáték Lear királyhoz, amely kortárs operaként éledt újjá Kecskeméten.
Színház

„Semmilyen feljelentésről nincs tudomásom” – Zalán János megszólalt az Index cikke kapcsán

Nyilatkozatot és nyílt levelet küldött Zalán János az Index szerkesztőségének, amelyben a portál január 10-án megjelent cikkére reagál. Ebben arról írtak, hogy a korábban Zalán által vezetett Pesti Magyar Színház ellen büntetőfeljelentést tettek.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus interjú

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Klasszikus hír

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.
Klasszikus ajánló

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Klasszikus ajánló

Négy művész, négy műfaj – egy koncerten a Cziffra Fesztiválon

A 10. jubileumi Cziffra Fesztivál Világok találkozása című koncertjére négy kivételes művész négy különböző zenei műfajjal érkezik február 20-án a MOMKultba: Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Gubik Petra és Balázs János.
Klasszikus ajánló

Cimbalomünneppel köszönti a magyar kultúra napját az Óbudai Társaskör

Január 22-én együtt lép színpadra Farkas Rózsa és Balogh Kálmán cimbalomművész a Társaskörben. A hangszer ezúttal mint hungarikum kerül középpontba: megmutatják minden arcát, így a magyar szerzőktől egészen Chick Corea világáig vezetik a hallgatóságot.