A program részeként kórustalálkozókat, minősítő hangversenyeket, továbbképzéseket és zenei nevelési konferenciákat rendeznek, emellett három kiemelt koncert is várja a közönséget: március 1-jén a budapesti Müpában, március 12-én a pécsi Kodály Központban, június 3-án pedig a Szegedi Nemzeti Színházban - mondta el Mindszenty Zsuzsánna, a KÓTA elnöke a hétfői sajtótájékoztatón.
A KÓTA elnöke hozzátette: a sokszínű és értékvédő programok
19 megye 36 településének 69 helyszínén valósulnak meg, a legtöbb program ingyenes.
Országszerte mintegy félszáz, közte két felsőoktatási kórustalálkozót is rendeznek, az Éneklő Ifjúság gálakoncertnek a Zeneakadémia ad otthont május 17-én. Az iskolai énektanárok 13 továbbképzésen vehetnek részt, emellett több szakmai vándorkonferencia is segíti a pedagógusok munkáját.
A KÓTA az Emmi Köznevelésért Felelős Államtitkársága megbízásából indította el az országos értékvédő programsorozatot, amelyre a kormány a költségvetésből 100 millió forint keretösszeget biztosít.
A Nemzeti operák gyöngyszemei című nagykoncerten március 1-jén a Kodály Kórus Debrecen és a MÁV Szimfonikus Zenekar mellett 12 kiváló, nem hivatásos kórus lép a Müpa színpadára. A hangversenyen lesznek nagy tuttik, de a férfi-, leány- és vegyeskarok viszonylag önállóan is lehetőséget kapnak. A műsorban Verdi, Smetana, Bizet és Erkel művei szólalnak meg, közreműködik Horti Lilla szoprán, Gál Erika alt, Szappanos Tibor tenor és Szegedi Csaba bariton.
A 2017-ben meghirdetett Kodály-programról szólt Lebanov József, az Emmi Köznevelési Stratégiai Főosztályának főosztályvezetője. Emlékeztetett, hogy a Kodály Zoltán halálának 50. évfordulója alkalmából életre hívott kezdeményezésben 2017-ben 118 millió forint keretösszegből akusztikus pianínókat kaptak a tankerületek, 2018-ban és 2019-ben, a program második és harmadik ütemében 3-3 milliárd forint állt rendelkezésére az állami, valamint az egyházi fenntartású, művészeti képzést folytató intézményeknek, hogy új hangszereket szerezzenek be, vagy a meglévőket felújítsák.
A KÓTA 1970 óta szervezi és koordinálja az „Éneklő Ifjúság” hangversenyeket.
Ezt a kifejezést először Bárdos Lajos használta. Az ő kezdeményezésére rendezték meg az első nagy ifjúsági hangversenyt 1934. április 28-án, a Zeneakadémia nagytermében. Ez a szép hagyomány azóta is folytatódik: tavasszal országszerte szerveznek ifjúsági hangversenyeket. E rendezvények csúcspontjaként az Éneklő Ifjúság Napjához, április 28-hoz kapcsolódva évente 3 napos szakmai konferenciákra kerül sor más-más helyszínnel, hogy az ország minden területe, megyéje bemutathassa saját értékeit, s mindazt, amit az ének-zene tanítás terén és a kóruskultúrában elért. Az évad kiemelkedő eseménye a Zeneakadémia Nagytermében rendezendő Gálakoncert, melyre a legjobban szereplő énekkarok kapnak majd meghívást.
Kiemelt koncertek
2020.03.01., 18:00 – Nemzeti operák gyöngyszemei
(Budapest, Müpa, Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem)
2020.03.12., 19:00 – Ifjúsági Kórusünnep
(Pécs, Kodály Központ)
2020.06.03., 19:00 - Szegedi Kórusok Ünnepe
(Szegedi Nemzeti Színház)