A március 10-i találkozás még a fenti várakozásokon túl is kínál felfedeznivalót. Ezen az estén a Savaria Szimfonikus Zenekar lép színpadra a Müpa Bartók Béla Nemzeti Hangversenytermében. A nagyszerű zenekar élén Thomas Kornélt láthatja a közönség, akit ez alkalommal nemcsak dirigensi, de zeneszerzői minőségében is köszönthetünk.
Thomas Kornél a budapesti Szent István Konzervatórium zeneszerzés szakán végzett, ám a karmesteri pálya iránt érzett elhivatottsága miatt a bécsi Zeneművészeti Egyetemen már karmesterként tanult tovább. A rendkívül mozgalmas, szakmai kihívásokkal teli mindennapok ugyan több mint egy évtizedre háttérbe szorították benne a zeneszerzőt, a pandémia időszaka őt is, mint mindannyiunkat, lassításra és befelé fordulásra kényszerítette.
Az otthon töltött napok tökéletes alkalmat teremtettek a kreatív zeneszerzői munka kibontakoztatására.
Ennek az időszaknak a termése két klarinétverseny, amelyet klarinétművész feleségének szerzett, illetve az a String Zing című zenemű, amellyel a Müpa Zeneműpályázatának kamarazenekari és kamaraszimfonikus kategóriájában is kivívta a zsűri elismerését. Mindemellett még a szóló- és kamarazenei kategóriában is díjat nyert.
„Azóta zivatarként törnek rám az újabb és újabb ötletek – árulta el a zeneszerző. –
A String Zing is a lezárások idején született, ám olyan zene, melynek energiája, lendülete szöges ellentétben áll a járvány pusztításával.
A címben szereplő angol kifejezés – zing – is lendületre, sebességre, élénkségre és lelkesedésre utal. „A darab túllép a zenei műfajok mesterséges határain, keveredik benne a jazz, az amerikai minimalizmus és a 20. század magyar zene” – jellemzi munkáját a szerző.
A Savaria Szimfonikus Zenekar életében egyébként nem jelent újdonságot, hogy a repertoárjuk gerincét képező klasszikus, romantikus és huszadik századi művek mellett kortárs kompozíciókat is megszólaltassanak.
Olyannyira élen járnak a kortárs zene előadásában, hogy a magyar zeneművek bemutatása és megismertetése érdekében végzett kimagasló tevékenységük elismeréseként 2001-ben elnyerték az Artisjus Zenei Alapítvány díját.
A koncerten Thomas Kornél String Zing című művének ősbemutatója mellett elhangzik Chopin e-moll zongoraversenye az ifjú zongoraművész, Vida Mónika Ruth tolmácsolásában, és Saint-Saëns I. (a-moll) csellóversenye a mindössze tizenhét éves virtuóz, Luis Aracama Alonso előadásában.
A koncertről részletes információ az alábbi oldalon érhető el.
Fejléckép: Thomas Kornél (fotó/forrás: Raffay Zsófia / Müpa)